härkä ja ylipaino

olen härkänainen ja 20 kg ylimääräistä. pidän herkuista ja olen laiska liikkumaan. nautin elämästäni muuten.
onko kyse vain liian makeasta suusta vai onko härällä taipumusta ylipainoon ja herkkuihin? muita?
101948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kaikkeen makeaan ja hyvään;olen kulinaristi. En kuitenkaan kestäisi elää itseni kanssa, jos kroppani olisi huonon äköinen. Pelastuksekseni minulla on rautainen ja järkähtätön itsekuri, jonka ansiota minulla on suoraan sanoen erittäin hyvä kroppa... Olen urheillut koko pienen ikäni. Välillä tulee namipäiviä, mutta sitten taas otetaan härkää sarvista kiinni :)

Äänestä

Mulle maistuu kans kaikki makea, ja varsinkin suklaa :-) Mut mulla on sillai kiva kroppa, että siihen ei meinaa millään kertyä ylimäärärasvoja, olen jopa normaalipainon alirajoilla, vaikka syön makeita paljon. Toki harrastan liikuntaa, mut en ole mikään himoliikkuja.

Äänestä

Olen kova tyttö syömään ja ennen pystyin syömään mitä vaan ko liikuin ammatikseni...
muutama vuosi sitten lihoin kun masensi silloinen suhde..vedin viiniä ja olin syömäaikoina todella kotona..erosin ja rupesin Atkinssille..se toimi mulla kilot lähti syömällä..
sitten viime jouluna taas lipesin ja rupesin ahtamaan pastaa,riisiä,hiilareita ja ..noh herkkuja..maha voi huonosti koko ajan,päätä kivistää..otin taas itseäni kraivelista ja nyt 4Jäs päivä menossa vähähiilihydraattisella systeemillä.olo on mainio 1 kg jo poissa perseestäni..Jatkan kunnes 10 kg poissa..

Äänestä
  • Hyvä!

    Härkänaisessa on sisua.
    Sen minkä päättää, pitää.

    Äänestä

No mikään ei saa härkämiehen silmiä loistamaan niin kuin hyvä kotiruoka;)

Äänestä

Härkänainen on aivan liian nautinnonhaluinen pitääkseen kuntonsa korkealla. Ennemmin hän suunnittelee valmiiksi mitä illalla syö ja kuinka sen valmistaa. Elämän nautiskeljana härkä on monesti hyvän ruoan ja vähäisen liikunnan runtelema, mutta niin onnellinen kauniissa keittiössään.

Äänestä
  • Olen härkänainen ja liikkunut aktiivisesti koko elämäni ajan. Olen aina ollut nipin napin normaalipainoinen (alarajoilla), aikanaan alipainoinenkin. Syön ruokaa, jotta pysyisin elossa en elä syödäkseni. Toki nautin hyvästä ruoasta, mutta kukapa ei.

    Naurattaa nämä yleistykset ja kuvitelmat, että jokainen ihminen voitaisiin määritellä jonkun horoskooppimerkin perusteella. Eiköhän niillä geeneillä ja elämäntavoilla ole aika paljon merkitystä asiaan...

    Äänestä

suu on liian makea ja mieli mukavuuden haluinen. Ratkaisun olen löytänyt ruummiillisesta työstä! Tulee harrastettua liikuntaa 5 pv viikossa ja aika monta tuntia. Ei tartte kuntosalille lähtä.
Ja myös se on ruumiillisessa työssä hyvä, ettei tartte illalla unta odotella, ehkä sekin on mukavuuden haluisuutta?!?!

Äänestä

Tässä härkänainen ja sen 20 ylimäärästä kiloa. Olen kova liikkumaan ja aikamoinen terveysintoilija jo nykyään, mutta sen tiedän, että hormonit ja aineenvaihdunta tuottaa meikäläisillä runsaasti ongelmia.Sitä paitsi, härät usein saa seuraa paremmin vaikka 20kg kuin kuivat ystävättärensä(kumma juttu). Meidän maanläheisyys ja myönteisyys tarttuu ja meitä on helppo lähestyä.

Herkut maistuu,totta, mutta kannattaa jättää vehnä&sokeri pois, ja herkutella kaikella muulla.
Ei muuta kuin nauti elämästä, luonnon antimista ja syksystä!

Äänestä

Luettuani tätä keskustelua, mieleeni tuli eräs kauan sitten lukemani luonnehoroskooppi meistä häristä..

"Tavalla tai toisella Härän elämä pyörii aina oman kehon ympärillä. Hän voi olla kuntoileva, kehoa rakentava kalorien laskija tai ruokaa jumaloiva herkuttelija."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

olen härkänainen ja 20 kg ylimääräistä. pidän herkuista ja olen laiska liikkumaan. nautin elämästäni muuten.
onko kyse vain liian makeasta suusta vai onko härällä taipumusta ylipainoon ja herkkuihin? muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu