UUSI MAAILMA

Moottorivenemaailma, kuten me sen nyt tunnemme, tulee muuttumaan taysin sen jalkeen kun Fjordin uusi mallisarja on julkaistu. Sarja, 21 jalkaisesta 65 jalkaiseen, on Wally Yachtsin hovisuunnittelijan piirtama ja veneet valmistetaan Hanse Yachtsin telakalla saksassa. 39 jalkaiselle tulee hintaa noin 300.000 euroa.

http://www.fjordboats.no/english/fjord39_ext04.html
121662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Voi jessus sentään miten kamalan näköisiä veneitä saatetaan suunnitella. Eikö noi marinon hirvitykset olisi tälle pallolle riittäneet?
Toisaalta mitä hyvää Saksasta olisi koskaan tullut, mutta että Norjalaisetkin! HUH HUH

Äänestä
  • Pystykeulainen liukuva moottorivene?? Ei näytä yhtään hyvältä nykyisissä purjeveneissäkään, kyllä tuon keulatyypin saisi jättää laivoihin...

    Äänestä

  • Mieltä kirjoitti:

    Pystykeulainen liukuva moottorivene?? Ei näytä yhtään hyvältä nykyisissä purjeveneissäkään, kyllä tuon keulatyypin saisi jättää laivoihin...

    Olen mielessäni kuvitellut toivevenettäni ja se on juuri tuollainen...ainakin interieur.

    Mutta emmää siitä kyä 300 tonnia euroopan rahassa ikinä maksa.

    Äänestä

Tyylikkään näköisiä ja varmasti hyviä ideoita, mutta tuskin muuttaa mitään. Kuvaavaa kuitenkin, että norjalaisia veneitäkannattaa tehdä Saksassa!

Äänestä
  • ...siinä sinänsä mitään merkillistä? Suurin markkina-alue on varmaankin vähän muualla kuin Pohjoismaissa ja 1000 km pois kuljetusmatkasta on muutamakin euro pois hinnasta.
    Suomessa (sen enempää kuin Norjassa) ei vain oikein aina tajuta sitä, että me elämme täällä jonkinlaisella maailman ulkoreunalla, kaukana kaikesta.

    Ihan toinen juttu on se, etten minä ihan tajua, mikä on tuon hintaluokan MOOTTORIveneiden markkinarako?

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    ...siinä sinänsä mitään merkillistä? Suurin markkina-alue on varmaankin vähän muualla kuin Pohjoismaissa ja 1000 km pois kuljetusmatkasta on muutamakin euro pois hinnasta.
    Suomessa (sen enempää kuin Norjassa) ei vain oikein aina tajuta sitä, että me elämme täällä jonkinlaisella maailman ulkoreunalla, kaukana kaikesta.

    Ihan toinen juttu on se, etten minä ihan tajua, mikä on tuon hintaluokan MOOTTORIveneiden markkinarako?

    Et taida myöskaan tajuta Norjan hintatasoa ja palkkoja. Suomessa vielä kannattaa tehdä veneitä, mutta Norjassa ei. Moni muukin "norjalaisvene" tehdään muualla, esim. Puolassa. Ei siinä hinnassa parin tonnin rahti merkitse juuri mitään.

    Äänestä

Käsittääkseni mainokset ovat täällä kiellettyjä, ainakin hyvän tavan vastaisia

Äänestä
  • Onko Suomi24 keskustelupalsta mielestäsi oikea kohderyhmä tällaisille veneille? Mieti hetki ennenkuin annat näppäimille kyytiä.

    Äänestä

Veneen hinta on HALPA, ei kallis. Lopettakaa hinnasta jaarittelu. Kyseessä on 40 jalkainen alus! Kolmesataa tonnia on pikkuraha Wallytyylisestä jahdista.

Tämä 3/4 kokoinen kolmevuotias perusnimbus maksaa lähes saman summan!
http://www.telva.fi/index.php?117

Äänestä
  • Aika samanoloinen kuin tuo 118-jalkaiseen Wallyyn kuuluva Wallytender. Ei siinä mitään, jos joku tuolle lämpenee, mutta mielestäni tuo design vaatisi pituudeksi vähintääkin sen 65 jalkaa. Ja rehellisyyden nimissä, niin ei tuo kyllä oikein istu tämän Norjalais-valmistajan linjaan...

    Siitä olen kyllä samaa mieltä herran "Tietoinen." kanssa, että hinta ei ole mitenkään paha tuon kokoluokan veneestä, eikä etenkään tuon "kokoluokan" suunnittelijasta.

    Äänestä

Tämä tyyli sopii mainiosti pohjoismaiseen designtajuun. Nimbuksen tylsät linjat eivät edusta suoraviivaista pohjoismaista muotoilua. Hieman tulee mieleen vanhat Coronetit, erityisesti DC21:sen pelkistetyn tyylikkäät linjat. Rohkea veto, mutta ehkä ei kuitenkaan niin mullistavaa designia kuin miltä päältä näyttää. Runko sen sijaan vaikuttaa mullistavammalta. Go Fjord (vai onko se Hanse)!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fjord kirjoitti:

Moottorivenemaailma, kuten me sen nyt tunnemme, tulee muuttumaan taysin sen jalkeen kun Fjordin uusi mallisarja on julkaistu. Sarja, 21 jalkaisesta 65 jalkaiseen, on Wally Yachtsin hovisuunnittelijan piirtama ja veneet valmistetaan Hanse Yachtsin telakalla saksassa. 39 jalkaiselle tulee hintaa noin 300.000 euroa.

http://www.fjordboats.no/english/fjord39_ext04.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu