Mittasin juuri autoni matka-ajon kulutuksen.
- 7,4 l/100km - 110km/h mittarissa (todellinen ehkä n. 105 km/h)
- 7,7 l/100km - 130 km/h mittarissa (todellinen ehkä n. 125 km/h)
Arvot mitattu ajamalla vakionopeussäädin päällä Hki-Hämeenlinna (eka luku) ja Helsinki-Tampere (toinen luku).
Vertaa Tekniikan Maailman tuoreessa testissä olleet pikkuautot (1.4 moottorilla) - BMW 520iA vie jopa vähemmän!!!
Autoni 2.2/170hv moottorilla, automaattivaihteinen, sedan mallinen ja vm. 2001.
- 7,4 l/100km - 110km/h mittarissa (todellinen ehkä n. 105 km/h)
- 7,7 l/100km - 130 km/h mittarissa (todellinen ehkä n. 125 km/h)
Arvot mitattu ajamalla vakionopeussäädin päällä Hki-Hämeenlinna (eka luku) ja Helsinki-Tampere (toinen luku).
Vertaa Tekniikan Maailman tuoreessa testissä olleet pikkuautot (1.4 moottorilla) - BMW 520iA vie jopa vähemmän!!!
Autoni 2.2/170hv moottorilla, automaattivaihteinen, sedan mallinen ja vm. 2001.
Vastaukset 17
Vanhimmat
98vai95 bensaa.Itselläni 320 ja huomasin kun siirryin 98 niin kulutus tippui 0,7l/100km.
Minulla on saman vuotinen Camaro 5.7 litraisella V8:lla (noin 340 hv) ja olen mitannut sille keskinopeudessa 130km/h mittarinopeutta(todellinen noin ehkä 125) kulutukseksi 7,5l/00 km. Ottaen huomioon kuinka paljon enemmän autoni moottorissa on tehoa ja kokoa(myös automaattilaatikko vielä),pidän BMW:si lukemaa kohtuu heikkona esityksenä.
Paljonko kotipizza yrittäjän camaro painaa? Paljon se vie kaupungissa. Paljon on yhdistetty?
tai ei osaa laskea.
jauhat.Hetkellinen kulutus voi olla 7,5l mutta ei todellinen 100km ja vielä muka 130km/h keskinopeudella! kuinka laskit kulutuksen????
toi on täyttä paskaa, jos kasilla ajaa 130km/h ni pensaa alkaa kyllä palaa siihen tahtiin että... Muutenka sellast ei saa mene missään tilantees alle 10l sadal. Turha väittää toista.
mulla 735 bemari, oli yhdellä lenkillä keskikulutus 23l satasella, vauhtia oli riittävästi, teidän kinnerit ei edes kulje niin lujaa.
lujaa? 23 litraa sataselle? Aika lujaa.
Sattuu olemaan niin, että mulla on ensikäden tietoa -01 Pontiac TransAmistä (350 ci) ja sen bensakuluista (kilsat ja bensakuitit).
Keskikulutus yli 20 l sadalla, mutta autolla myös ajataan!
Ei sillä pääse alle 12 l vaikka maantietä vaan ajaisi.
Avasinkin jo ketjun tuonne, mutta kysytään täältäkin. Mitä olet autostasi tykännyt? Voisin harkita myös käytettyä 520-mallia automaatilla (E39). Millaista on kulkupuoli, ilmeisesti riittävää normaaliajoon? Onko ollut millaista remonttia ja millä kilometreillä. Miten tuollainen esim. 100tkm ajettuna vetää uudelle vertoja? Kokemuksia?
Olen tykännyt erittäin paljon: todella hiljainen, tukeva, kulkee suoraan - laadukasta kyytiä. 2.2/170hv kulkee aivan riittävän hyvin Suomen oloissa. Edellinen 2.0/150hv (1996-2000) on liian pieni tähän autoon. Osta automaatti ehdottomasti.
E39 on tehty laadukkaista materiaaleista. Omallani ajettu nyt 127tkm eikä paljon uutta autoa häpeä.
Mielestäni tässä saa rahalla paljon vastinetta! Esim. -01 tai -02 Suomi auton saanee n. 23-24.000 Eur hintaan.
Sillä ei oikeastaa ole mitään merkitystä onko sulla alla mikä vaan E39 - E60 (E46-E90) auton bensa rivikutonen.
M52, M54 ja N52 koneet kuluttavat rauhallisessa maan-/moottoritie nopeuksissa kaikki n. 8 l.
Tehot ovat lisääntyneet ja sitten kun ruvetaan polkemaan niin kulutus lisääntyy kaikissa, mutta tässäkin tapauksessa esim M52B20 150 hp kone ja N54B30 265 hp kone kuluttaa suhteessa saman.
Tämä on nyt tosi pelkistetty totuus, sillä myös varusteiden paino, autovaihteet ja muu ajokäytös vaikuttaa tosi paljon Bemarinkin kulutukseen.
Yksi litra sinne tänne, mutta omassa E60 525iA:ssa kulutus vaihtelee 8 - 12 litran välillä, riippuen missä ja miten ajelen.
mittaus!
Ja mittaa pidempi matka.
7.7 nopeudella 125 on liian vähän.
Pieni ero 105:n ja 125:n välillä epäilyttää vielä enemmän.
Uskomatonta mutta totta. Minulla on alla puolikuntoiset kitkarenkaat ja rengaspaineet olivat talven jälkeen jääneet aivan liian alhaiseksi. Nostin nyt kaikkiin 2.3 - ja kulutus putosi edelleen!
- 7,1 l/100km - 118 km/h (ajotietokoneen antama, 90km matkalta)
Arvo mitattu ajamalla vakionopeussäädin päällä Hki-Lahti. Nollasin laskimen moottoritien alussa ja katsoin lukeman heti motarilta poistuessani (siis sisältää vain tämän 90 km pätkän motoriajoa tasaisella nopeudella).
Epäilen muuten vahvasti, että jos laitan 235/45-17" kesäpyörät alle niin kulutus nousee ehkä 0,5 l/100km (huomio viime kesältä). Itse asiassa pyysin Tekniikan Maailmaa tekemään pienen jutun leveämpien renkaiden vaikutuksesta kulutukseen.
Mittari muuten heittää vain 3 km/h eli todellinen nopeus oli siis 115 km/h (vertasin mittarin näyttöä ennen Vääksyä olevaan tutkanäyttöön).
Oletko tarkistanut paljonko ajotietokone valehtelee? Omassa e39 v.00:ssa ajotietokone näytti n. 0,6-0,9 litraa liian vähän ennen kuin rukkasin laskentaa ajotietokoneen "huoltovalikosta".
Taitaa olla tämä auto?
http://www.netcar.fi/17884