miksi miksi

Mitä väliä sillä on onko astma tai alveoliitti ammattitaudin tai vakuutuksen kannalta?

Siis miksi kova into peittää alveoliitti, jos se sairaus kerran on.

Kuka hyötyy. Jos kerran astma on ammattitauti, niin eikö se oo sit sama mitä paperissa lukee?

Miksi myöskin ODTS piilotetaan, vaikka se on laitettu ammattitauti luetteloon, diagnoosia ei heru.

Kuka hyötyy?

Jos kerran se on sit sama onko paperissa tekstinä astma. JOS ammattitaudista saatava korvaus on sama rahamäärä?

Mä en tajua. Vai onko kysymys vain kunniasta tai siitä kuka on oikeassa?

Sori, että tein tyhmän kysymyksen, mutta ihmettelen jatkuvaa astma/alveoliitti taistelua.

Vai onko eri korvaussumma. Että toisesta taudista tulee enemmän rahaa? Siitäkö nyt tapellaan?
?
2347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

että alveoliittiin ei ole lääkettä. Ainoa kosnti pysyä terveenä on välttää altistusta. Ja nyt kun olet altistunut (ainakin minä niin pahoin), niin tiedät miten suuri osa rakennuskannasta on homeessa.

Kun ihmiselle sanotaan, että sinulla on astma, niin voidaan lykätä hänet takaisin hometyöhön piippu kourassa. Vaikka hänellä olisikin siis alveoliitti.

Olisi tajuton lasku, jos myönnettäisiin mitä homerakennukset aiheuttavat. Sekä julkiset että yksityiset kiinteistöt menettäisivät arvonsa. Sairastuneet saisivat korvaukset sairastumisestaan. Summat nousevat niin suuriksi, että asiaa ei haluta myöntää.

Kyse on myös varmasti myös uskosta. Toiset eivät yksinkertaisesti voi uskoa tätä ongelmaa, ennen kuin he itse sairastuvat. Kyse lienee empatiakyvyttömyydestä, joka syntyy siitä, että itse on jäänyt paitsi huolenpitoa ja ymmärrystä.

Historia opettaa syyn ja seurauksen lain: siis etsi syy ja hoida se kuntoon, äläkä vain lääkitse seurausta.

Äänestä

Ammattitautilaki vaatii toteamaan keuhkoputkiston osalta astman ja allergisen keuhkoputkitulehduksen ja keuhkorakkuloiden osalta allergisen alveoliitin ja ODTS:n.

Alveoliittia on kolmea eri muotoa akuutti, krooninen ja fibrosoiva.
Krooninen ja fibrosoiva alveoliitti voi olla myös itsekseen etenevää, eli johtaa kuolemaan.
Ne pystytään myös toteamaan.
Akuutti allerginen alveoliitti on siitä hankala, että jo yksi voimakas tulehdus keuhkorakkuloissa voi vaurioittaa niitä pysyvästi ja johtaa jopa keuhkoahtaumatautiin.
Sen totaminenkin näyttää olevan mahdotonta, koska tälläista henkilöä ei saa keuhkoaltistaa.
Eli ammattitautilain mukaiset korvaukset jää saamatta.

Myöskään allergista keuhkoputkitulehdusta ei akuuttina pystytä diegnostisoimaan. Astmadiagnoosin saa vasta sitten kun keuhkoputkissa on pysyvä tulehdus. Ammattiastmaksi sitäkään ei saa, koska altistus ei aiheuta riittävän suurta PEFin laskua.

Mikäli ammattiastma tai ammattialveoliitti aiheuttaa pysyvän työkyvyttömyyden sen perusteella maksetaan ammattitautilain mukaista eläkettä, jonka suuruus määräytyy palkkatulojen mukaan.

Oikean diagnoosin saaminen on tärkeää myös siksi, koska ammattitautilan nojalla voidaan maksaa haittarahaa, vaikka henkilö ei olisikaan työkyvytön.
Sairauden aiheuttama haitta luokitellaan asteikolla 0-20.
Haittaluokituksen ryhmittely vaikeusasteen mukaan on astmassa erilainen kuin alveoliitissa.
Mikäli alveoliittia ei edes todeta, haittarahaakaan ei makseta.

Sairastuneella itsellään on Suomen perustuslain mukaan oikeus saada diagnoosi sairaudesta johon sairastuu.
Jo oman turvallisuutensa kannalta alveoliitikon pitäisi sada oikea diagnoosi ajoissa (siis ennen pysyviä keuhkovaurioita) kuin myös immuunijärjestelmän herkkyysasteen määrittely suhteessa homeitiömäärään.
Kun alveoliitin sanotaan aiheuttavan myös keuhkoahtaumatautia (turvana happipullo) ja astman ei, niin alveoliitikon kannalta ei ole samantekevää se mitä paperissa lukee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksi?? kirjoitti:

Mitä väliä sillä on onko astma tai alveoliitti ammattitaudin tai vakuutuksen kannalta?

Siis miksi kova into peittää alveoliitti, jos se sairaus kerran on.

Kuka hyötyy. Jos kerran astma on ammattitauti, niin eikö se oo sit sama mitä paperissa lukee?

Miksi myöskin ODTS piilotetaan, vaikka se on laitettu ammattitauti luetteloon, diagnoosia ei heru.

Kuka hyötyy?

Jos kerran se on sit sama onko paperissa tekstinä astma. JOS ammattitaudista saatava korvaus on sama rahamäärä?

Mä en tajua. Vai onko kysymys vain kunniasta tai siitä kuka on oikeassa?

Sori, että tein tyhmän kysymyksen, mutta ihmettelen jatkuvaa astma/alveoliitti taistelua.

Vai onko eri korvaussumma. Että toisesta taudista tulee enemmän rahaa? Siitäkö nyt tapellaan?
?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu