Tarviiko

Ei tietoinen

Löytyykö kaapelimodeemeista sellaista johon saa kytkettyä 4 kpl työasemaa langalla sekä myös, että samassa purkissa olisi myös WLAN-tukiasema?

Jos hankin sellaisen kaapelimodeemin, johon saa kytkettyä vain yhden koneen niin saako siihen kytkettyä langallisena lisää koneita (eli onko kaapelipurkeissa NAT ja DHCP-ominaisuudet),jos hommaa kytkimen vai pitääkö siihen hommata joku reitittävä purkki joka jakaa sitten koneille IP:t?

1

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Digitetty Tietäjä

      Voit hankkia laitteen jossa integroituna
      switch yleensä 4 koneelle wlan tai perus kapumodeemin laitteen jonka perään palomuuri switch wlan tukkari.

      Laitteita: Linksys WRT54 sarja jossa variaatioita
      Zyxel Prestige 335WT.

      Valitse vaan paras, Zyxelistä voit suht vapaasti säätää kaikkea, Linksys on rajoitetumpi mutta molemmat toimii yleisimmistä ympäristöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      199
      7024
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2076
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1708
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1268
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      55
      1150
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1084
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1026
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      256
      981
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      959
    Aihe