Tampereen keskustassa olvasta koulusta jokaikinen koulupäivä käy 1-2 taxia hakemassa 1:n oppilaan/taxi kotiin. Kyllähän sen ymmärtää maaseudulla, missä kouluja on harvassa. Mutta Tampereella kyllä löytyy koulu varmasti asuintalon lähialueelta. Kuka maksaa kyseisen lystin? Näytti vielä olevan ulkomaalaisia kyseiset kuljetettavat ekaluokkalaiset. Suomessa on hyvä koulusta kotiin palvelu. Saiskohan meitin ekaluokkalainen vaikka Kangasalasta koulupaikan, niin pääsis taxi:lla kouluu ja kotiin.
tampereella ekaluokkalaiset
taxi:lla kotiin
4296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyseessä voi olla esimerkiksi suomea osaamaton lapsi, jolle ei löydy oman kielistä koulua läheltä, jolloin on tultava keskustaan kouluun. Tämä näin esimerkkinä, kun kerroit kuljetettavien olevan ulkomaalaisia.
On hankala oppia mitään koulussa, jossa ei osaa kieltä ja näitä ulkomaalaisia kannattaa kerätä yhteen paikkaan ja hankkia yhteinen opettaja, kuin hankkia joka kouluun oma ope. Taksikuljetus tulee halvemmaksi kuin palkata kokopäiväinen ope. Ainakin väittäisin.
Ja kieltä osaamatonta ja vieläpä noin nuorta ( kulttuuriin tottumatonta?) ei tohdi vaatia kulkemaan julkisilla yksin koulumatkoja.
yksin kotiin päästetään. Taitaa lähes kaikilla olla isä tai äiti vastassa koulupäivän päätyttyä. Aamupäiväkerhot ja iltapäiväkerhot on sitä varten jos vanhemmat eivät pääse klo 12, 13 tai 14 maissa hakemaan ekaluokkalaista. Tosin se maksaa 60-90 euroa kk/ekaluokkalainen. Mihin taxi vie lapset klo 12 jälkeen? Ehkä äiti tai isä kotona odottaa? Kun suomessa ulkomaalaiset kyllä tietää mistä narusta vetää.
muitakin perusteita kuin koulumatkan pituus! Kaikki oppilaat eivät voi jostakin erityisestä syystä käydä kouluaan lähikoulussa.
jos kyseessä ovat ulkomaalaiset(maahanmuuttaja) lapset, on mahdollista, että juuri tässä koulussa on ns. valmistava luokka eli luokka jossa opiskellaan suomen kieltä jne. jotta lapsi selviäisi vuoden tai parin kuluttua lähikoulunsa suomenkieleisessä opetuksessa. Kuten joku tuossa jo kirjoitti, ei pientä koululaista voi laittaa yksin kävelemään pitkiä matkoja. KOulukuljetulksiin on aina joku peruste, muu kuin ulkomaalaisten hyysääminen turhaan. Tosin yksi lapsi/taksi kuulostaa aika omituiselta, meillä ainakin ajellaan täysin taksein ja se aiheuttaa joillekin oppilaille 1/2- tunnin ajelun aamuin illoin taksissa. Ei aina herkkua sekään...