Millä keinolla sais T4V arvon nousemaan? Maaliskuussa todettiin kilpirauhasen krooninen tulehdus. Thyroxinit aloitettiin heti. Olo koheni, mut vain hetkellisesti. Taas otettiin arvot uudestaan ja lisättiin lääkitystä. Taas sama, olo kyllä koheni, mutta taas vain hetkeksi...ja sama toistui taas jonkin ajan kuluttua. Nyt kävin kokeissa ja tsh oli kyllä taas laskenut, mutta niin oli t4v myös. Oireita edelleen. TSH oli 1.01 ja T4V 10.8. Eli jos taas nostan Thyroxini annosta, T4V menee alle kymmenen, eli mikä avuksi?
epätasapainossa
Auttakee
171503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ei tyroksin sitä laske vaan se tulehdus
Just, just...thyroxin laskee kyllä THS:ia, mut miten saisin sen nelosen nousemaan?Se ny aiheuttaa oireita!!THS laskee ja T4 siinä mukana ku lääkettä nostetaan et THS laskis...tulehdushan se on...mut onko siihen mitään helppiä???
Se menee muuten just niin. Tulehdus on tietenkin syy, mutta mistä apua.
se menee:
tulehdus aiheuttaa kilpirauhasen toimintaan häiriöitä, jolloin TSH nousee ja T4V laskee. Lääkityksellä pyritään tilannetta korjaamaan mutta tulehdus voi ehtiä aina edelle. Ilman lääkitystä arvot tietysti huononisivat vielä nopeammin.
Eli syökää siis lääkettä.
En tiedä voiko tulehdusta mitenkään estää ja pysäyttää. Ehkä välttämällä stressiä:(
Sehän se on apu moneen vaivaan;))
Voisit kokeilla seleeniä! Jos se vähän hidastaisi kilpparin tuhoutumista. Tietty se stressin välttäminen on ihan hyvä juttu, mutta se ei ole useimmiten omissa käsissä.
Mulla on ollut samaa vikaa, eli lääkitys ei tahdo pysyä perässä.
ylenmääräistä seleeniä kannattaa varoa. Paitsi että se on yliannoksena myrkky, se saattaa syrjäyttää jonkun muun hivenaineen, kuten magnesium sinkin eli tule sinkin puutosoireita.
Kun kerrot että ylenmääräistä on varottava niin kannattaisi niitä määriä myös laittaa. Tuommoinen on melko harhaanjohtavaa.
Tässä jonkun verran tietoa seleenistä.
http://www.avoin.helsinki.fi/opetus/materiaalit/ravitsemustiede/04_kivennais_seleeni.shtml
no siellä se asiantuntija taas piileskelee. Kyllä on niin että jos yhtä hivenainetta lisää, niin toinen häiriintyy.
Seleeniä tulee nykyisin ravinnosta, ja sitä on vitamiinipillereissä.
Että tiedoksi vaan jos joku ei ymmärrä että leikkii terveydellään.
kyllä se voi viedä aikansa ennen kuin tasapaino löytyy. korvaushoidossa tsh saa painua lähes olemattomiin, t4v:n ja suurissa tyroksiinimäärissä t3vn seuraamisella on tärkeämpi osa, ettei mennä ylitoimintaan. no sinulla ei vielä ole pitkään aikaan sitä riskiä. mutta et kerro millaisilla annoksilla olet aloittanut etkä sitä minkä verran annosta on kerrallaan nostettu. itse aloitin puolikkaalla 0,1, tabulla, arvot parani vähän muttei riittävästi ja kuuden viikon päästä siirryttiin neljän viikon siirtymällä kokonaiseen tablettiin, siitä sitten vielä 1,25 - 1,5 jolla nyt on arvot aika kohdallaan. Paitsi luulen että kohta on noston aika...
Pienellä annoksella lähdettiin liikkeelle,0.25 mikrogrammalla, sit nostettiin aina puolikkaalla. Viimeinen nosto oli 0.50 mikrogrammaa.
Eli otathan Thyrox lääkeen aamulla tyhjään vatsaan ja pidät vähintään puoli tuntia taukoa ennen muuta syömistä, että lääke ehtii imeytyä? Lääkkeen nosto ei auta, jos nauttimasi lääke ei imeydy. Kalsium, rauta ja esim. mahansuojalääkkeet pitäisi myös jättää syötäväksi muutamaa tuntia myöhemmin.
Kyllähän minä olen nauttinut lääkkeeni aivan oikein, eikä muita lääkkeitä ole.
Mistä tulehduksesta te puhutte?, kilpirauhasen vai? Kiinnostaa nimittäin koska mulla oli lasko hieman koholla koko kevään ja hirveitä nivelvaivoja, mitään reumaa se ei ollut. Sit todettiin vajaatoiminta ja alotettiin Thyroxin. Siis voiko tulehdus missä päin kroppaa tahansa nostaa TSH:ta, vai tulehdus kilpirauhasessako sen tekee? Lääkäri ei paljon selitellyt mikä sen laskon nosti. Nyt kuitenkin on nivelkivut pois, jotka se vajis ilmeisesti aiheutti. Kontrolli-verikokeita ei oo otettu. Tulee vaan mieleen että jos on joku ohimenevä tulehdus jossain muualla kropassa kun kilpirauhasessa ja se nostaa TSH:ta, niin eikö nousu ole silloin väliaikainen ja lääkitys turha?
Kilpirauhasen tulehduksesta puhuvat. Itse tulehdus ei nosta TSH:ta, vaan kilpirauhasen toiminta heikkenee, jonka vuoksi kilpirauhasta toimimaan patistava hormoni TSH nousee.
Krooninen kilpirauhastulehdus ei nosta laskoa. Tulehdus todetaan vasta-aine kokeilla eli, TPO-Ab verikokeella.
on syytä käydä aina kontrollissa n. 3 kk kuluttua siitä kun lääkitys on aloitettu että tietää missä mennään. Sitten kun llääkitys on kohdallaan, käydään kerran vuodessa.