ei ole ongelmaa, jos ei siitä tee itselleen ongelmaa. Huhhuh olen lukenut näiden sivujen juttuja ja kyllä hävettää olla ihminen. Uskomatonta miten ihmiset aina jaksavat kiinnittää huomiota MUIDEN elämään ja ulkonäköön! Ne joiden elämä minua hetkauttaa, ovat ystäviäni tai muita läheisiäni ja rakkaitani joiden elämien kuuluukin hetkauttaa, mutta muiden bisnekset olkoon mitä ovat. Ihanaa jos jaksaa ja haluaa huolehtia ulkonäöstään, allright, kyllähän kauneus silmää aina miellyttää. Mutta muiden valinnat eivät kuulu minulle,vai kuuluvatko??!! huhu. päivän kysymys : onko mikään tänään tekemäsi / sanomasi tehnyt sinusta onnellisempaa ihmistä?
ongelmako
satucca^^
2228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet täysin oikeassa. En jaksa tajuta ihmisiä jotka käyttävät kaiken aikansa muiden ihmisten touhujen, vaatteiden tai painon kyttäämiseen. Missä näiden ihmisten oma elämä? Mua ei voi vähempää kiinnostaa onko joku kadulla vastaan tuleva tai ruokakaupan kassajonossa seisova lihava, laiha tai normaalipainoinen. Enkä varmasti rupea kyttäämään mitä nämä ihmiset ostavat! Sehän on jo moukkamaistakin. Ja jos joku on tyytyväinen painossaan tai vaikka ei olisikaan, niin se ei minulle kuulu.
Ja turha itkeä niistä verorahoista...Verorahoja käytetään miljoonaan turhempaankin asiaan. Minua esimerkiksi ei kiinnostaisi yhtään maksaa muiden ihmisten lasten opiskelua tai päiväkoteja tai lääkäreitä tai hammashoitoja mutta niinpä vaan maksan. Ja jos ei tykkää, niin pitää muuttaa jonnekin kehitysmaahan jossa ei ylellisyyksiä, lihavia saati veroja ole. Siellä varmasti olisivat nämä kyttääjät onnellisia.
Huh. Onneksi täällä on joku muukin samoin ajatteleva. Tulee tosi epäuskoinen olo kun välillä eksyy tänne keskustelupalstalle lukemaan ketjuja. Mitä aikaa eletään, pitäisikö kaikkien olla klooneja keskenään ja niin pois päin. Lähdin taas lenkille kaupunkiin ja takaisin, vähän asioita hoitelin samalla. Voi olla, että en ole hoikka, sopusuhtainen, kaunis enkä tyylikäs tennareissani ja venahtaneessa paidassa, mutta mitä hittilän kuusta se kellekään vastaantulijalle kuuluu. Joidenkin ihmisten ilmeet ovat paljon puhuvia kun kerkeävät arvioimaan lookini. Kyllä tänne maailmaan luulisi mahtuvan monenlaista tallaajaa. Hyvä jos joku on huoliteltu torireissullakin, mutta käytöstavat on kyllä muuten muutamilta unohtuneet. En minäkään kyylää kadullakävelijöiden mittasuhteita tai vaatepartta tahi vakoile ostoskärryjä. Yritän omasta puolestani olla sen verran järkevä etten kuitenkaan ottaisi itseeni noiden täydellisten ihmisten kriittisten silmien pistoa. Pitäkööt pölöt vaan ahtaan nuppinsa. Minä jatkan hyötyliikuntaa.