Kertokaahan kuinka ärsyttäviä sukulaisia teillä on koskien lastenne hoitoa? Mietin vaan, että on niitä varmaan muillakin ja mukavia kans :)
mikä ärsyttää sukulaisissa?
mimmu
111052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
no joo klassiset kommentit tulevat miehen tädeiltä eli kommentoidaan syöttövälejä liian lyhyiksi "nykyään lapset on rinnalla koko ajan" tai "tarjotaan tissiä joka ininään" ja toinen kommentti, kun vauva alkaa kitistä "älä nyt heti mene, ettei opi siihen" tai "eihän se vielä edes itkenyt"
no joo, aika monen imetystaival onkin päättynyt juuri siihen, että pidettiin kiinni syöttöväleistä kellontarkkaan. itse imetin esikoista 9kk ja tästä nykyisestä naperosta maitoa tulee luovutukseen asti. oma äitini ei ole onnistunut imettämään ketään meistä neljästä penskasta, koska "ei tullut maitoa kuin alussa" ja "sitten se loppui".
no, juttuja riittää loputtomiin tältä saralta... kannattaa hankkia korviin suodattimet, jos omaa herkän itsetunnon. itse olen ottanut nokkiini, varsinkin alussa, mutta nyt alkaa toisen lapsen kohdalla tuo suodatin pikku hiljaa toimia.
ihan samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa!!
kukaan muu sukulainen ei oo mua neuvonut ku miehen äiti. ei se nyt enään oo "kaikki tietävä", mut alussa.. osasin kyllä varautua siihen, kuulin että tämä on tämmönen tapaus. oma äitini oli ns. järkyttynyt ku sanoin etten imetä poikaa..
ärsyttää,kysyy joka kerta kun mennään että imetäthän vielä.. kaiken huippu tässä asiassa on että kuulin muualta mieheni äitin imettäneen toista poikaansa siis mieheni veljee kaks viikkoo. Sitten se toitottaa mulle että pitää imettää kauan.
Imetän rintakumin avulla kun poika ei saa otettu nännin päästä vieläkään, vaikka 2,5 kk niin siitä se jaksaa kanssa sanoo että jätä see kumi pois.. oon yrittäny,mutta kun poju ei saa otetta rinnanpäästä niin alkaa älytön huuto. Vasta sitten rauhoittuu kun kumin kanssa syö..
muutenkin ärsyttää noi miehen puolen sukulaiset,ekana kun nähdään pitkästä aikaa niin kysytään imetätkö vielä tai riittäähän pelkkä äidinmaito.. osaimetän joten ei riitä, siitäkös sitä saakin vihaisia katseita. Pitäs juoda ja syödä jne.. mulla on kyllä terveellinen ruokavalio ja juon monta litraa päivässä.Ei vaan maito riitäs minkäs teet..
Harvoin näkevät lasta ja sit sen kerran ku näkevät, palaa pinna, kun räkätautisena ja huuliherpeksessä pussailevat parikuista, vaikka kuinka taon niille päähän, että näpit irti siitä tenavasta, ettei taudit tartu.
Meillä vaan ole samat sukulaiset....
:)
Niin tutulta kuulosti..
suomenkielinen siinä suvussa.
Kun lapsi pieni ja mentiin käymään anoppilassa, alkoi heti kasaan tyynykasaa vauvan pään alle. Lapsi huusi kuumasta punaisena ja anoppi lisäs vällyjä, ett ku lapsi palelee. Sain jatkuvasti kuulla, että palellutan lapseni, vaikka lapsi oli ihan tyytyväinen. Vaipan vaihdossa oli heti 3 käsiparia ja ku lapsi itki nälkää ja joutui jähytteleen kiehuvankuumaa (jauheesta tehtyä) korviketta, tuli kattoon niin ku vähintään potkisin lasta ja oli tunkee tulikuuman pullon vauvan suuhun. Kun sanoin, että lasta ei saa istuttaa (2 kk), niin vastaus oli että hän on kasvattanut 14 lasta. Ja kun sanoin ettei vauvaa saa heitellä ilmaan, kun ei itse edes niskoja kannattele, niin sanoi, että kasvaa, kasvaa ja heitti menemään. Kaikkein ärsyttävintä oli se, että lapsen isä ei puuttunu mihinkään ja suuttui mulle, kun uskalsin mainita asioista anopille.
aika tapaus. Aika pikkusieluistahan tämä on, mutta kyl käy hermoon. Esim. tämmöstä. "minust tuntuu, että vauva oppii ensimmäisenä sanoo isi" ja " isin sylis taitaa rauhoittua paremmin" No nää on näitä. Masentuneempi tapaus saattas vetää herneet nenään, mut eiku oikeest korvast sisään ja vasemmast ulos.
..välillä meinaa nähdä punaista, kun lapselle (7kk) ollaan lupaa kysymättä tunkemassa ties mitä suuhun, kun pitäähän lapsenkin saada "joskus herkutella". aargh..:) tämä siis anoppilassa, missä tyttö on silloin tällöin kyläilemässä. omalle äidilleni kehtasin asiasta sanoa ihan suoraan, mutta anoppi taas.. mikä siinä on niin vaikeaa käsittää, että minun mielestäni vauvalle sopivia herkkuja ovat hedelmät/vihannekset/omat maissinaksut tms.?? ja juomana vesi eikä mehu. ehkä olen vähän tiukkapipoinen, mutta mielestäni tuollaiseen "herkutteluun" ei ole mitään tarvetta ennen kuin lapsi siitä jotain ymmärtääkin, ja silloinkin vain juhla-/karkkipäivinä tms.
no, onpa lapsen välillä kuivahkosta ihosta se hyöty, että pääsin sanomaan, että on sen vuoksi allergiaepäilyä, eikä mitään "testaamatonta" saa murustakaan syöttää. ja perille meni...:D
imetyskyselyihin sai kanssa alkuaikoina vastata kyllästymiseen asti, sellaisillekin ihmisille (miehen sukulaisille) kenet tapasin esim. ensimmäistä tai toista kertaa. kaikki siis tiesivät, etten imettänyt päivääkään, silti vielä kuukauden ikäinen lapsikin käskettiin laittamaan rinnalle, niin "kyllähän sitä maitoa vieläkin voisi tulla." huh.
että anoppilassa hain omaa rauhaa toisest huoneest imettää poikaa, ku talo täynnä väkeä. Mitä vielä, eukkolauma kävelee perässä ja ei ku pussaan poikaa mun tissille. Olin vähän monttu auki, että lapsen ei anneta edes syödä rauhassa ja teki mieli kysyy, että aikooko ne sitä mun tissiäki nuolla vai pitääkö mun ne ämmätki imettää.