Ajattelin vielä tulla tännekin sanomaan, että Amk tutkinnolla ei tee mitään. YLIOPISTO on se juttu. Maisterin tutkinto on miehelle se AINUT mahdollisuus ja naisenkin saa olla aika penteleen hyvännäköinen, jos aikoo Amk tutkinnolla nykyään pärjätä.
Amk tutkinto devalvoituu niin, että humina käy
S.C.Player
81243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja Ekonomit selälleen.
Mua säälittää noi ihmiset, jotka luulevat, että kun käy jonkin koulun heidän tulevaisuutensa työmarkkinoilla on ruusuilla tanssimista. Vaikka olisit käynyt minkä koulun tahansa, niin työpaikalla asiat joudutaan opettelemaan. Jos itse olisin työnanataja, niin en ketään kusipäätä töihin ottaisi, vaikka olisi huippu paperit yliopistolta. Esim. kusipäät saa enemmän tuhoa aikaan työpaikalla, vaikka hommat hoituisi häneltä itseltään loistavasti. Ryhmähenki kärsisi. Itse ottaisin mielummin amk:sta sellaisen tyypin, joka pitäisi jalat maassa ja haluaisi oppia ja olisi kiinnostunut työstä. Mitä nyt näitä yliopistotyyppejä olen kuunnellut, niin tärkeintä heille taitaa olla se, että voivat sanoa opiskelevansa yo:ssa. Aika lapsellista ja typerää. Toisin sanoen he ovat pässejä.
aloituspalkat. Tietysti ajan kanssa yksityisellä paremmat. Mutta julkisella puolella me (tulevat) maisterit voimme puolustaa omaa lokeroamme kyräillen ja lopulta päätyä asemaan, missä palkka juoksee lähes pelkästään kyräilemisen tuloksena. Nuoremmat tekevät kaikkein hankalimmat tulosvastuulliset hommat.
Yliopistosta valmistuneen elämä julkisella sektorilla on yhtä juhlaa. Ei sellaisesta voi tradenomi edes uneksia.
haepas nyt jotain faktaa tuon perusteeksi.
"Yliopistosta valmistuneen elämä julkisella sektorilla on yhtä juhlaa. Ei sellaisesta voi tradenomi edes uneksia."
Terveisin VTM valm. 2002.
Vaimo opiskeli tradenomiksi ja meillä molemmilla sama tienesti. Plus vaimolla yksi ja toinen "etu" lisänä. Minulla se EPÄVARMASTI PITKÄ JA KAPEA LEIPÄ JULKISELLA SEKTORILLA.
Voi kun osaisi kunnolla hitsata, surkeaa räpeltämistä sekin vähä mitä "autotallipajassa" yrittää tehdä. Siinä varmaan sellainen ammattiryhmä jolla riittää kysyntää. Ja on sen verran vaikeaa hommaa että ainakin minulla on puikko kiinni jatkuvasti...ja jälki sen mukaista.
No, seisoohan se mattotelinekin vihdoin pihalla.
Se on hyvä että sulla haavehia piisaa. Ja röhkeyttä! Noita tuut tarvitsemaan kun ei oo älliä eikä sivistystä pääkopassa. Sääliksi käy tulevia työ"kavereita" kun on tommonen kyräilevä p...a töissä samassa paikassa!!
tavallisista duunareista ja käytännön amiskoista.
sun maisterin papereilla tee mitään kun ei oo ees töitä. Siitä vaan raksalle ja putkia asentamaan sun maisterin papereilla:)
koko Suomi ihan ylikoulutettua jo.
"koko Suomi ihan ylikoulutettua jo."
Totta! Amen!
Tai oikeastaan suomalaiset eivät ole ylikoulutettuja, vaan liian suuri osa heistä on antanut uunotttaa itsensä uskomaan olevansa. Täällä on liikaa itseään ties minä mainostavia muka-korkeakouluja, joista valmistuneille muka-korkeakoulutetuille eivät enää rehelliset rasvanahkatyöt kelpaa - mutta aitoa korkeakoulutusta vaativat työtkään eivät luonnistu. AMK:t voisi lakkauttaa välittömästi. Tai pikemminkin ammattikorkeakoulujen nimistä pitäisi pudottaa totuudenvastainen ja turha sana "korkea" välistä pois - ja keskittyä ammatin opettamiseen kuten ammattikouluissa kuuluukin, eikä turhien unelmien kylvämiseen ja viljelyyn, satoa kun ei kuitenkaan tule. Näin oltaisiin lähempänä totuutta ja väestön koulutusrakennekin tervehtyisi.
Itse sain heti valmistuttuani työpaikan. Linja oli tietotekniikka (AMK). Alkupalkka: 2000 e, vaikka ei ole alan työkokemusta. Ehkä työkokemustakin pikkuhiljaa tulee ja voi korottaa palkkaa myöhemmin.