Vai miten se meni, Viljanen???
Saako naapurin tontille rakentaa?
Valoinko sokkelin turhaan?
121924
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ainak raumll
kyllä täytyy sanoa että se mies on niin itseään täynnä ku revenny saapas!! koko rauma nauraa sille. Toivon todella että sen rakennelmat puretaan ja pian!!!
Mitä pahaa siinä on jos on ylimäärästä aikaa ja rahaa, että voi ehostaa kaupungin aluetta. Hyvä et joku sen tekee, kun kaupunki ei vaivaudu. Onhan se alue noin kauniimpi. Taidat vaan olla kateellinen kun itelläs ei ole taloa siellä...
Onko siinä jotain komiaa, että on talo siellä?
Jos tuollaisia katsotaan sormien läpi, niin pian jokainen puistikko on täynnä grillikatoksia ja ties mitä virityksiä. On minä ainakaan olisi ostanut taloa/tonttiä mistään rämeeltä. Taisi tehdä paskat kaupat?
vielä mutta ens vuonna on. Mutta ei kylläkää tuolla puolen kaupunkia. MItä kateellista se on jos sanoo miten asia on?? Katsos kun jos tässä yksi mies alkaa ehostamaa kaupungin alueita niin kohta täällä pitäis kaikilla olla oikeus siihen hommaan. On täällä muillakin näköhaittoja kun ikkunasta ulos katsoo mutta niille asioille kun ei voi tehdä mitään, ainakaa ilman lupaa!! Että semmosta.
Kyse onkin ihan eri asiasta. Kyse on siitä, että yksittäinen kaupunkilainen on luvatta rakentanut toisen omistamalle - tässä tapauksessa kaupungin - maalle luvatta. Maan omistajalla on riidaton määräysvalta omistamansa maa-alueen käytöstä.
Tässä tapauksessa asialla on suurempikin merkitys; Jos kaupunki antaa yhdelle luvan ko. rakenteluun, niin se lupa on annettava sitten ihan kaikille. Ja tuloksena on hallitsematon katastrofi.
Noin periaatteessa kyse on ihan samasta asiaata, jos minä rakennan vaikkapa grillikatoksen naapurin pihaan luvatta ja vaadin naapuria hyväksymään sen mutinoitta.
Juuri näin!
Tuo rakentaminen toisen,kaupungin,tontille oli aika ajattelematon teko.Tai hyvinkin tarkkaan ajateltu.
Talon arvo nousee varmaankin puolella tuollaisen rannan liitoksella.Kuinkahan paljon rakentaja olisi suostunut vallatusta alueestaan maksamaan?
Totthemmetis tämä kyseinen henkilö on tehny hiano tianoo ympärilles, ko kerra raha o.
Mut kyl täs jokane alkas rakentama kaikke omi rakennelmi mihi haluais niit väsät.
Mut ostais hänki sit semse rant'tonti ettei tarttis tämssi polemiikkei käyd.
Myydääk semssi Frodidass?
Myydään semssi Floridass??
Taidankin laajentaa tässä tonttia,tuossa näkyy meidän rivitalon pätkän edessä olevan kivaa metsää,jospa vaikka grillauspaikan kävisi pykäämässä oikein sementillä silaisin.
Vähän tasaisi suurimpia maan epätasaisuuksia ja sitten tappalemaan päättäjien kanssa,saahan täällä nyt pihipiiriä kaunistaa,vaikkapa sen jälkeen aidaten ja helvetisti marjan ja sienen kerääjille huudellen kun minun laajennukselleni tullaan hiippailemaan.
Ei kai vaa? lahjuksi??????????