Mitä mieltä

ootte

Mitä mieltä olette kun häihin viedään kukkia? Onko se ok vai ei?

7

1140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapana?

      Ei käsittääkseni ole tapana, olenko aivan väärässä?! Voisi kuvitella, että juhlapaikalla on mietitty kukat valmiiksi ja varattu niille maljakot, yllätyspuskat saattaisivat jäädä sivuun.

      Mutta koska ajatus on tärkein, ei kai kukaan voi sitä negatiivisenakaan asiana ottaa, jos kukkia vie!

    • Jaanelo

      Häihin ei viedä kukkia. En tiedä yksiäkään häistä, joissa vieraiden tuomiin kukkiin olisi varauduttu. Kukkakoristelu hoidetaan itse, vieraiden tuomat puskat vain sotkevat tilannetta. Suomessa häät ovat niitä harvoja juhlia, joihin _ei_ viedä koskaan kukkia.

    • Voi viedä

      Miksei kukkia vois viedä? Viedäähän niitä muualla päin maailmaakin... Suomessa ei vaan ole tapana....

    • Syksyn morsian

      Häälahjaa ei kuitata kukilla eikä makeisilla. Sen sijaan pelkän onnittelukortin lähettäminen on ok, mikäli on kutsuttu, mutta ei pääse saapumaan. Tietysti estynytkin saa muistaa lahjalla...

      Voithan viedä kukkiakin jos haluat olla "erilainen" ja ehkä herättää hämmennystä.

    • oli ihanaa

      Me saimme mieheni kanssa kauniin valkoisen kukka-asetelman häälahjaksi. Se oli aivan ihana lahja.

    • ei ole häälahja

      Tässä ketjussa on jo moneen kertaan kerrottu, että hääparille ei viedä kukkia. Se ei kuulu hyviin tapoihin, sillä hääpari on itse huolehtinut koristelusta ja hääkimpusta.

      En edes ymmärrä, mihin kukkakimpun tuoja olettaa kukkansa häissä asetettavan. Morsiamen eteen, kahvipöytään, anopeille? Mistä siinä morsiuspari ryhtyy repimään maljakkoja ja täyttelemään niitä vedellä? Entäpä jos kaikki muutkin vieraat ryhtyisivät tuomaan morsiusparille vain kukkakimppuja?

      On sitten hieman eri asia, jos hääparille viedään lahjaksi vaikkapa kaksimetrinen aito limoviikuna uuteen kotiin. Se käy häälahjasta ja saattaa olla jopa mieleinenkin lahja, mikäli asiasta on hieman etukäteen sovittu (kuljetus ym.).

      Mutta kukkakimppu ei ole mikään häälahja, ei ole, ei ole...

      • Latviassa kukkia viedään

        Tietääkö kukaan viedäänkö esim Latviassa kukkien lisäksi myös lahja? Olin kesällä Latviassa ja näin siellä monta hääparia jotka sai kaikilta häävierailta upeita kukka-asetelmia ja kimppuja onnittelujonossa. Kaaso tai joku vastaava autoi hääparia niitten kukkien kanssa. Missään en ole koskaan vastaavaa nähnyt. Kiinnostaa jäi saavatko hääparit muita lahjoja??

        Suomessa kukkia ei yleensä viedä kun se ei meillä ole tapana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe