Meillä on puukiuas ja se seisoo tällä hetkellä suoraan saunan laatoituksen päällä. Suositeltavaa olisi olla n. 60mm neliön muotoinen betonivalu kiukaan alla.
Kysymys kuuluu: minkälaisella tasoitteella valun voi tehdä? Olisiko märkätilatasoite käypää tähän tarkoitukseen?
Puukiukaan alle valuköntsä
11
15309
Vastaukset
- laattojen päällä
tai jos se jostain syystä väkisin pitää saada ylemmäksi niin osta valmis betoninen pihalaatta 600 x 600 ja viritä se kiuas sen päälle.
Oikea tapa on tehdä ennen laatoistusta tuo haluttu hylly kiukaan kohdalle betonista ja laatoittaa se samalla kuin lattiakin. Ei sitä voi oikein enää valaa valmiiden laattojen päälle niinku hyvällä mielellä.- Saunottaja
Alla oleva vesieristys voi olla jo vaurioitunut, mutta eipä kiinnostaisi koko lattiaa tehdä uusiksi. Ehkä joku päivä...
Aikomuksena oli ottaa tulevan 'köntän' alta laatat varovasti pois ja valaa sihen. Kahdelle sivulle muotiksi soirot. Köntän paikka olisi nurkassa, jossa kahdella sivulla muurattu seinä.
Noo, pitää vielä harkita, tekeekö tuota.
Jos sen lattian tekisi kokonaan uusiksi, niin silloinkin köntsä olisi kuitenkin vesieristeen päällä? - Saunottaja
Saunottaja kirjoitti:
Alla oleva vesieristys voi olla jo vaurioitunut, mutta eipä kiinnostaisi koko lattiaa tehdä uusiksi. Ehkä joku päivä...
Aikomuksena oli ottaa tulevan 'köntän' alta laatat varovasti pois ja valaa sihen. Kahdelle sivulle muotiksi soirot. Köntän paikka olisi nurkassa, jossa kahdella sivulla muurattu seinä.
Noo, pitää vielä harkita, tekeekö tuota.
Jos sen lattian tekisi kokonaan uusiksi, niin silloinkin köntsä olisi kuitenkin vesieristeen päällä?Kävisikö köntsän materiaaliksi ihan normi S30 valmisbetoni? Olisi ainakin halpaa... Lattiatasoitteissa on monesti lisänä muovia, joten miten sellainen kestäisi lämmön kiukaan alla? Normibetonissa on vain sementtiä ja hiekkaa.
- lattiiaa lämmitä
Saunottaja kirjoitti:
Kävisikö köntsän materiaaliksi ihan normi S30 valmisbetoni? Olisi ainakin halpaa... Lattiatasoitteissa on monesti lisänä muovia, joten miten sellainen kestäisi lämmön kiukaan alla? Normibetonissa on vain sementtiä ja hiekkaa.
palamisen tuloilma jäähdyttää rehokkaasti eli kiuas voi olla vaikka muovimaton päällä suoraan.
Laattojen alla olevat vesiersisteet on hyvin suojassa. - valmis pohja
Saunottaja kirjoitti:
Kävisikö köntsän materiaaliksi ihan normi S30 valmisbetoni? Olisi ainakin halpaa... Lattiatasoitteissa on monesti lisänä muovia, joten miten sellainen kestäisi lämmön kiukaan alla? Normibetonissa on vain sementtiä ja hiekkaa.
Hipsi rautakauppaan ja osta (esim. Harvian) kiukaan alle tarkoitettu teräksinen alusta, jossa on pienet jalat ja tuulettu alta. Katso Harvian sivuilta lisää.
Tai jätä silleen niin kuin se on nytkin. Ei se lattia niin hirveästi lämpene. Itse tein juuri saunarempan (puulämmitteinen kiuas) ja kiuas seisoo suoraan laattojen päällä. Laattojen alla normaali vesieristys. - Saunottaja
valmis pohja kirjoitti:
Hipsi rautakauppaan ja osta (esim. Harvian) kiukaan alle tarkoitettu teräksinen alusta, jossa on pienet jalat ja tuulettu alta. Katso Harvian sivuilta lisää.
Tai jätä silleen niin kuin se on nytkin. Ei se lattia niin hirveästi lämpene. Itse tein juuri saunarempan (puulämmitteinen kiuas) ja kiuas seisoo suoraan laattojen päällä. Laattojen alla normaali vesieristys.Kyllä minun Helo 16 hehkuttaa laattoja melko kuumiksi. Saumatkin on kiukaan alla selvästi rapautuneet.
Jos unohdetaan tarvitaanko könttää vai ei, niin mikä olisi paras tasoite sen tekemiseen? Käykö yllä mainitsemani ihan perusbetoni? - käy
Saunottaja kirjoitti:
Kyllä minun Helo 16 hehkuttaa laattoja melko kuumiksi. Saumatkin on kiukaan alla selvästi rapautuneet.
Jos unohdetaan tarvitaanko könttää vai ei, niin mikä olisi paras tasoite sen tekemiseen? Käykö yllä mainitsemani ihan perusbetoni?Jep tavallista kuivabetonia voit laittaa. Pieni rakeista, niin ei tarvi erikseen mitään tasoitetta...
- Saunottaja
käy kirjoitti:
Jep tavallista kuivabetonia voit laittaa. Pieni rakeista, niin ei tarvi erikseen mitään tasoitetta...
Elikkäs 25kg säkki S30 betonia, kolmiorimaa, harjaterästä, muottilautaa.
Mitat ylös, muotti laudoista ja kahdelle sivulle kolmiorimaa, jotta ei tule terävää reunaa betoniin 'julkisivuille'.
Melko jäykkä massa betonista, muotti puolilleen, raudat sekaan ja loput massasta päälle. Tasoitus laudanpätkällä. Pieni hierto sitoutumisen alettua.
Sitten laatta saunaan kiukaan alle, laattoja ei siis poistettu mihinkään. Silikonilla saumaus ympäriinsä ja a'vot homma valmis ja siistiä tuli! - make
Saunottaja kirjoitti:
Elikkäs 25kg säkki S30 betonia, kolmiorimaa, harjaterästä, muottilautaa.
Mitat ylös, muotti laudoista ja kahdelle sivulle kolmiorimaa, jotta ei tule terävää reunaa betoniin 'julkisivuille'.
Melko jäykkä massa betonista, muotti puolilleen, raudat sekaan ja loput massasta päälle. Tasoitus laudanpätkällä. Pieni hierto sitoutumisen alettua.
Sitten laatta saunaan kiukaan alle, laattoja ei siis poistettu mihinkään. Silikonilla saumaus ympäriinsä ja a'vot homma valmis ja siistiä tuli!itte laiton puukiukaan samoin ku sääkin. Kiuas lämpenee (harvia 16) noin 250 astetta laattojen pinnasta. Joten vesieristeet on mennyttä kuten sulla myös ( ne kestää 60 astetta ). Sitä vaan mietin että, ku ne ny on menny niin kannattaako enään mitään valuja pistää päälle? Mää en ainakaan laita, ku ei kiukaan nosto ole mahdollista ). Jos vettä menee laattojen alle ( niinku menee tietty ) niin kuuma kiuashan lämmittäää lattiaa ja ei se voda pääse kauas meneen laattaan vaan haihtuu pois. Lattia lämmitys estää kosteuden pääsyn muihin paikkoihin.
- saunamestari
make kirjoitti:
itte laiton puukiukaan samoin ku sääkin. Kiuas lämpenee (harvia 16) noin 250 astetta laattojen pinnasta. Joten vesieristeet on mennyttä kuten sulla myös ( ne kestää 60 astetta ). Sitä vaan mietin että, ku ne ny on menny niin kannattaako enään mitään valuja pistää päälle? Mää en ainakaan laita, ku ei kiukaan nosto ole mahdollista ). Jos vettä menee laattojen alle ( niinku menee tietty ) niin kuuma kiuashan lämmittäää lattiaa ja ei se voda pääse kauas meneen laattaan vaan haihtuu pois. Lattia lämmitys estää kosteuden pääsyn muihin paikkoihin.
Varokaa Kastor-puukiuasta. Ensin rikkoo vuodessa itsensä ja sen jälkeen lattiat. Kuumenee selvästi enemmän alaspäin, kuin kilpailijansa, epäonnistuneen palotilan vuoksi. Suosittelen muillekin kiukaille laattalattialle vähintään korotettua teräslevyä alle. Kastoria ei enää ikinä.
- laastiirtoaa
lattiiaa lämmitä kirjoitti:
palamisen tuloilma jäähdyttää rehokkaasti eli kiuas voi olla vaikka muovimaton päällä suoraan.
Laattojen alla olevat vesiersisteet on hyvin suojassa.VOIHAN sitä kaikkea tehdä. Kuten laittaa PUULÄMMITTEISEN kiukaan muovimaton päälle. Uusin mökillä kiukaan (ollut 22v ) kaikki laatat kiukaan alla "kopoja" eli irti. Mökillä saunotaan useinkin pitkään,joten kyllä nyt laitan lämpösuojalevyn tai korotus valun, mitä en laatoita vaan maalaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va426681Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko895242Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas934835Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64659Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa724505Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä224086Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast544057Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi174007Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1543976Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa
kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode213540