kiusaaminen

onko sallittua mustamaalta yksi perhe kokonaan... ja puhua suoraan sanottuna p...kaa...
minut on painostettu ulos uskosta... samoin tehdään nyt nuoremman siskoni kohdalla... siinä samassa pahoitetaan äitini mieli. miksi näin? onko joillekki annettu tehtäväksi poistaa joku perhe uskosta? meidän perheen kohdalla se on onnistunut vanhempia lukuun ottamatta!!
3423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ilmeisesti itse SRK jakaa eri ryhmiä tai perheitä koskevia painostusmääräyksiä paikallisille johtokunnille, sen verran määrätietoista se toiminta alkaessaan on. Tällainen kuva itselleni syntyi 80-luvulla, jolloin Ry:mme johdon toimesta koko nuorten miesten joukko painostettiin järjestelmällisesti ulos paikallisesta siionista.

Painostustoimet lopetettiin vasta kun jokainen poika ja nuori mies oli saatu heitettyä tai ajettua pihalle. Toivottavasti perheesi kohdalla he lopettavat vähän aiemmin, koska tiedän kokemuksesta kuinka juureton on turvalliseksi kokemansa yhteisön ulkopuolelle heitetty nuori ihminen.

Äänestä

harmillista ja tosi surullista ja vieläpä väärin. Mielestäni toisen uskoa ei voi ottaa pois noin vain.

Äänestä
  • Jumala ei ole antanut sellaista valtaa kenellekään ihmiselle.

    Sen sijaan SRK:n nykyinen oppi tarjoaa herkulliset mahdollisuudet inhimilliselle mielivallalle ja kostolle muka "oikean uskon" ja "veljen vartioimisen" nimissä.

    Eivätkä toista vahingoittamaan pyrkivät ihmiset suinkaan epäröi käyttää näitä keinoja. He luulottelevat muilel ry:llä että se ja se ei ole enää "oikealla tiellä" ja tällä on harhaoppisia ajatuksia, tai "vääriä valvomisia".
    Painostuskierre on valmis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


entinen-vl kirjoitti:

onko sallittua mustamaalta yksi perhe kokonaan... ja puhua suoraan sanottuna p...kaa...
minut on painostettu ulos uskosta... samoin tehdään nyt nuoremman siskoni kohdalla... siinä samassa pahoitetaan äitini mieli. miksi näin? onko joillekki annettu tehtäväksi poistaa joku perhe uskosta? meidän perheen kohdalla se on onnistunut vanhempia lukuun ottamatta!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu