mistä johtuu että kissan viikset irtoilee? johtuuko se sairaudsta vai jostain muusta?
kissan viikset
holopainen
611576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oon pari kertaa löytänyt viiksen lattialta, mutten suuremmassa mittakaavassa vuosien aikana...
Ei tietoo miks ne irtoilee.
irtoaa vähän samalla tavalla kun ihmisillä hiuksia, ja kasvaa uusi tilalle... ainakin niitä välillä löytyy lattialta (teräviä!!), mutta eivät isommassa määrin vähene kissan naamasta :)
Ei kyse ole sairaudesta. Minäkin löydän silloin tällöin kissan viiksiä lattiolta ja sohvilta. Kissoilta irtoaa välillä viiksiä kuten meiltä hiuksia. Mutta ei kissasta viiksetöntä tule, uusia kasvaa tilalle.
kiitoksia kovasti vastauksista.aloin jo huolestua kun löydän irronneen viiksen joka toinenpäivä suunnilleen.
Viiksiä irtoilee kissalta ihan kuin karvojakin, välillä enemmän välillä vähemmän. Minulla on iso nippu tallessa.
Välillä kissa on vähän oudon näköinen, kun on useampi viiksi irronnut. Normaalisti kun viikset on yli 15 cm.
Meidän kissalta on irronnut nyt 3-5 viikseä viikon ja puolen aikana vain toiselta puolelta ja on maukunutkin ihan turhasta vaikka ruokaa on ja vettä ja vessalaatikkokin on kunnossa?