missähän vika?

Missähän on vika kun b11 sunny pöläyttää savupilven vähänkään pitemmän tyhjäkäynnin jälkeen? Ja hajukin on aivan kamala. Esim valoista lähtiessä jää pilvi leijumaan ilmaan. Ajossa ei savuta. Öljyä menee reilu ½litraa/tuhat km. Päästöarvot ovat kaikki reilusti alle sallittujen.
4424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aika selkeä oire että venttiilinvarren kumit päästävät vähän öljyä palotilaan.

Voi pahetessaan aiheuttaa sen että auto sammuu/nykii esim pitkän tyhjäkäynnin jälkeen kun pitäisi liikkeelle lähteä. (kun öljyä palotilaan menee enemmän kun ehtii palaa).

Sami

Äänestä

Kuten Sami M jo vastasikin niin ne venttilivarren kumit vuotaa. Kovempaa ajettaessa kone ehtii polttamaan kaiken öljyn. Ota tulpat irti, ne ovat todennäköisesti mustan öljykarstan peitossa, sellaiset "röhnäiset".

Äänestä

Sen verran vielä, että lisääntynyt öljyn kulutus vuotavista venttiilivarren kumeista ei näy esim. katsastuksen pakokaasutesteissä.

Äänestä
  • Ihmekyllä tulpat ovat ihan siistit kahvinruskeat. Joskin ihan reunoissa oli muistaakseni mustaa karstaa. Voisiko tuo öljynkulutus johtua väljästä koneesta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vodkaturist kirjoitti:

Missähän on vika kun b11 sunny pöläyttää savupilven vähänkään pitemmän tyhjäkäynnin jälkeen? Ja hajukin on aivan kamala. Esim valoista lähtiessä jää pilvi leijumaan ilmaan. Ajossa ei savuta. Öljyä menee reilu ½litraa/tuhat km. Päästöarvot ovat kaikki reilusti alle sallittujen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu