Heips,
Linkissä lentäviä korentoja:
http://koti.welho.com/tlaurins/phonescoping/Siniukonkorentoi.htm
Ja täällä koko sivusto
http://koti.welho.com/tlaurins/phonescoping/Sudenkorento.htm
Linkissä lentäviä korentoja:
http://koti.welho.com/tlaurins/phonescoping/Siniukonkorentoi.htm
Ja täällä koko sivusto
http://koti.welho.com/tlaurins/phonescoping/Sudenkorento.htm
Vastaukset 6
Vanhimmat
Upeita! Onko tosiaan phonescopingilla kuvattuja?
canon 350 D 300/4
Kun tuossa linkin osoitteessa luki phonescoping niin ihmettelin etteivät nuo voi olla millään kännykällä otettuja. Mutta eihän se, että ne on järkkärikuvia, tee niistä mitenkään huonompia... :)
Olet varmaan nähnyt vaivaa noiden kuvien otossa,mutta hyviä ne onkin!
ovat, joten pieni suomenkielinen selvitys työn määrästä ja kikoista ynnä muusta olisi enemmän kuin paikallaan. Jokainen kuitenkin miettii, miten tuollaiset mestarilaukaukset ovat mahdollisia.
Korentojen lentokuvausta,koska filmikuluja ei tarvitse miettiä, sekä vielä se, että kuvan näkee heti joten puhkipalamiset yms voi jo seuraavassa kuvassa eliminoida. Paikan tulee olla korento rikas ja avoin. aurinkoinen tuulinen sää on ollut minulle paras, koska tuolloin korento pörrää paljon paikallaan, jolloin hyvät kuvat otetaan.
Valotusaika nn1/500, iso mahdollisimman alas eli 200. Itse käytän P tai av, jolloin auko suurinmalla.
Huippukuvaan tulee korennon olla reilusti alle 10m päässä.