Moi kaikki,kysyisin teiltä viisaammilta, että minkä ikäisenä vauvan voisi jättää yhdeksi yöksi isovanhemmille ensimmäistä kertaa? Voiko imetyksen aikana ollenkaan? Milloin esim. rintamaidolla elävä vauva pärjäisi kuitenkin yön pullolla, jos aamupäivästä taas saisi rintamaitoa? Hääyötä ajatellen.. kiitos vastaajille!
Hääyö
kahden
5797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Imetyspalstalta? Voisi tulla enempi neuvoja.
Ei siihen mitään rajaa sinällään ole. Jos lapsi juo pullosta ja rauhottuu isovanhemmille niin mikäs siinä milloin vaan kun siltä tuntuu. Voit pumpata maidon, jolloin ei tarvitse edes turvautua tutteliin vaan vaavi saa kokoajan äidin maitoa.
hääyö pariskunnalla, jolla on jo kakara?
jolla homma ei mene niinkun raamattu sanoo...
jos et ole tiennyt niin aika yleistä nykyään.
Kannattaa harjotella sitä pullo syöttämistä yöisin että vauva tottuu. Muuten voi tulla ikävä yö isovanhemmille :)
Onnea hääyön onnistumiseen.
säännön, että lapsi voi olla erossa vanhemmista ikänsä verran. Eli 1 kk -> 1 tunti, 2 kk-> 2 tuntia jne. Yksivuotiaana tämä sitten olisi jo yhden yön (ei siis vuorokautta), kaksivuotiaana kaksi yötä jne.