hamsterin kynsien leikkuu.

utelias

Miten tämä tapahtuu? millaset sakset? onko tähän tarkoitukseen omia saksia? jos ei minkälaisilla saksille kynnet leikataan??

7

1548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hamsu.fani

      Heips.
      Kynnet olisivat tosiaan hyvä leikata... Mutta ei itse kannata alkaa yrittää iltan pitkäaikaista harjoittelua.. Lähieläinkaupassasi varmaan voi käydä leikkuuttamassa pikkujyrsiän kynnet. Mieluummin kaupassa kuin itse.
      Olen minäkin 9vuotta hamsujen kanssa pyörinyt mutta vien silti mieluummin hamsuni kynnet kauppaan leikattavaksi :)
      Hyvää kesän loppua sinulle ja hamsullesi!

      • ~Jemina~

        Itse olen leikannut pienillä fiskars saksilla kääpiöhamsterilta kynsiä ihan onnistuneesti.
        tukeva ote hamsterista ja sormien väliin ja siitä on helppo naksia.
        Toki tämäkin on ihan hamsukohtaista, että kuinka hyvin se pysyy paikallaan vai pitääkö useamman kerran ottaa uudelleen hyvä ote hamsterista.


      • hamsukokemusta 8 v
        ~Jemina~ kirjoitti:

        Itse olen leikannut pienillä fiskars saksilla kääpiöhamsterilta kynsiä ihan onnistuneesti.
        tukeva ote hamsterista ja sormien väliin ja siitä on helppo naksia.
        Toki tämäkin on ihan hamsukohtaista, että kuinka hyvin se pysyy paikallaan vai pitääkö useamman kerran ottaa uudelleen hyvä ote hamsterista.

        Oikein urakalla olen vastaillut näihin. Kokeneempiakin löytynee, mutta itselleni oli aluksi vaikeaa tuo leikkaaminen kunnes löytyi hyvät sakset. Olen käyttänyt vauvoille tarkoitettuja kynsisaksia. Ne on pyöristetyt päistä niin ettei käy kuinkaan niiden kanssa sohiessa ja ovat tarpeeksi pienet. Tekniikkani on ollut leikellä kynsiä muutama aina kerrallaan. Ottaa vielä uninen hamsu ja ennen kuin kunnolla herää napsauttaa aina pari-kolme kynttä kerralla.


    • gintronic

      (mulla on 6 kpl hamsuja ja kaikkien kynsien leikkaus onnistuu suht hyvin). unohda ns. jyrsijäsakset ja hommaa kunnon fiskarsin TYLPPÄkärkiset kynsisakset (on siis periaatteessa ihan ihmisten kynsien leikkaamiseen tarkoitettu)
      jos olet oikeakätinen, niin tee näin:
      ota uninen/rauhallinen hamsu vasempaan käteen ja laita se nojaamaan rintaasi vasten selkä edellä niin, että voit vasemman käden etusormella pitää hamsun leukaa vähän ylhäällä, niin ettei pääse puremaan (älä kuitenkaan kurista!). muilla sormilla autat hamsun tassuja pysymään paikoillaan (laitan itse esim. tassut tukevasti, mutta kuitenkin hellästi omien sormieni väliin niin, että näen hyvin leikata kynnet. leikkaan itse useamman kynnen kerralla, näin säästät omia hermojasi ja hamsterin. on todella helppoa leikata hamsun kynnet liian lyhyiksi, niin että niistä alkaa vuotamaan verta, joten ole tarkka! jos näkyy vähän verta, niin ota paperia ja pyyhi veri kylmällä vedellä ja kuivaa.

      joskus kynsien leikkaus tuntuu mahdottomalta, mutta usko pois, se sujuu vain, kun olet päättäväinen ja pidät hamsua kunnon otteessa, etkä hermoile turhia. hamsu ei kuole, jos siltä tulee vähän verta kynnestä. tietysti siihen ei pidä pyrkiä, että leikkaisi liian lyhyiksi, mutta ei ole tavatonta, jos joskus käy niin. jokaisesta leikkuusta opit varmasti lisää.

      onnea!

    • Huolestunut tyttö

      Minäkin olen miettinyt, että miten voisin talvikkoni kynnet leikata, kun ne on alkanut vähän jo kasvaa. Sain hamsuni vähän aikaa sitten (3 kuukautta), niin se on välillä on ilkeä (eli puree) ja vielä aika nuori, joten se on niin vikkelä että siltä on TODELLA vaikea leikata kynsiä!!
      Minua alkaa jo huolestuttamaan se, että kun annan Tipsun juosta vessassamme vapaana, ja se saa jotain kangasta kynsiinsä, niin se ei voi heti päästää siitä irti. Enkä osaa/uskalla itse leikata!

    • Sedä

      Kannattaa pyytää avuksi joku toinen joka pitää hamsteria paikallaan, ja pitää itse sen tassusta kiinni ja leikata. Vähän isommalta otukselta on tosi helppoa leikata kun antaa eläimen eteen jotain nuoltavaa herkkua johon se keskittyy ja pysyy paikallaan, sen voi antaa silloin olla ihan maassakin tai sylissä, eikä sitä pelota niin paljon. Yksi nykyisistä rotista pyörähtää ympäri ja karkaa leikkuuasennosta olkapäälle paitaa myöten, joten leikkaan ilman paitaa jotta se ei saa otetta.

    • APUA! Hamsterin puree minua ja en tiedä miten käsitellä/leikata kynnet jne onko mahdollista viedä se kauppaan josta se on ostettu
      Ja kysyä voiko he leikata?
      Kiitos! Jos vastasit!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2144
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1965
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1643
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1527
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1494
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1300
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      75
      1174
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1169
    Aihe