USA:n raamattuvyöhyke The Bible Belt on presidentti Bushin tärkeimpiä tukialueita. Suomessakin on raamattuvyöhyke. Pohjanmaata ja Keski-Suomea pidetään Suomen raamattuvyöhykkeenä. Näillä seuduilla on myös vanhoillislestadiolaisuuden kannatus suurta. Vanhoillisuus ja korkea moraali ovat raamattuvyöhykkeen asukkaille tunnusomaisi piirteitä. Raamattuvyöhykkeellä tunnetaan suurta solidaarisuutta Israelille ja ollaan puoluekannalta yleensä oikeistoo ja keskustaan suuntautuneita.
Raamattuvyöhyke
14
3403
Vastaukset
- Tosta vain
Ensinnäkin:
Olisi mukava nähdä yksikin linkki edes asiantuntijalta vaikuttavan henkilön lausuntoon, jossa käsite raamattuvyöhyke liitetään Pohjanmaahan ja Keski-Suomeen.
Toiseksi:
Kun käytät raamattuvyöhykkeen perustana nimenomaan vanhoillislestadiolaisuuden kannatusta, tarkoittanet Pohjanmaalla vain Oulun läänin puoleista Pohjanmaata. Keski-Suomen maakuntaa kokonaisuutena ei kai myöskään yleensä lasketa vl-liikkeen ydinkannatusalueisiin. Toisaalta osa Lapin kunnista lasketaan. Miksi et niitä liittänyt "vyöhykkeesi"?
Kolmanneksi:
Vanhoillislestadiolaisuudessa Israelille ei olla keskimääräistä suomalaisväestöä solidaarisempia. Sen sijaan helluntailaisuuteen ja baptismiin voitaneen kyseinen arvio liittää. Suomalaisista herätysliikkeistä Israel-diggareita löytynee eniten ns. viidennestä herätysliikkeestä (Kansanlähetys, Kansan Raamattuseura), joka on kannatukseltaan lähinnä eteläsuomalainen ja kaupunkilainen herätysliike. - tarkennusta hiukan
Ensinnäkin mitä tunnen täällä seudulla paljon lestadiolaisia, niin ne eivät lue Raamattua itse eivätkä tunne juurikaan sen opetuksia vaan puhuvat vaan niistä jutuista mitä ovat seuroissa kuulleet. Kun sitten jutellaan ja kysyin jotain juttua niin eivät osaa perustella Raamatulla tai sanoa mistä kohdin Raamattua jonkun asian löytää. Se on valitettava tosi asia ettei porukka itse juurikaan lue sitä Raamattua vaikka niin mainostavat sen opin mukaan elävän ja toimivan, mutta sehän ei pidä paikkaansa, onhan se huomattu. Toistelevat vaan valmiiksi pureksittuja mantroja joita pidetään totuutena kun joku vanha on niin sanonut ja opettanut sata vuotta. Se on sääli sillä moni asia korjaantuisi jos oikeasti itse viitsisi nähdä vähän vaivaa ja avata sen Raamattunsa ja lukea mitä siellä oikeasti asioista sanotaan eikä vaan sokeana laumana uskoa kun yksi ukko puhuu ja nyökytellä kuin kanat orrella kun kukko käy kiekumassa. Olen kuullut joidenkin suusta jopa että Raamatun lukeminen on raskasta ja vastenmielistä ja helpompi vaan kuunnella puheita. Mutta kaikkein tärkein unohtuu, se omakohtainen Raamatun lukeminen. Siksi en puhuisi ainkaaan vl:ien osalta mistään Raamattuvyöhykkeestä. Nimitys on ihan totaalisen harhaanjohtava, kun ajatellaan ettei tosielämässä juuri sitä Raamattua availla.
- jenny1001
Hei "tarkennusta hiukan",
Vietin tämän vuoden lomani Keski-Suomessa, ja minulla oli samanlaisia kokemuksia kun mistä kirjoitat. Tapasin lestadiolaisia, helluntalaisia, luterilaisia, yleensä monet ihmiset näyttää olevan uskonnolliset siellä. Mutta kuitenkin harvaa kiinnostaa mikä Raamatussa lukee, ja miten voi pistää Jeesuksen sanoja käytäntöön.
Näen sen tärkeänä että lukee Raamattua, ja auttaa toisiaan elää niin kuin Jeesus eli. Jeesus puhui hyvin paljon veljesrakkaudesta. Se rakkaushan tulee näkyviin kun kristityt pyrkivät oppia tuntemaan Jumalaa enemmän, ja kun heillä on aikaa toisilleen että voi jakaa kamppailuja ja iloja sillä tiellä minkä Jeesus näytti. Se rakkaus josta Jeesus puhui ei näy jos eletään maallista elämää kuin kaikki muutkin.
Oppisin mielelläni tuntemaan sinut enemmän (ja totta kai myös muut, joille uskon kysymykset ovat tärkeät), mutta tämä palsta ei varmaan ole oikea paikka. Voisit kirjoittaa meilin jos haluat:
uskotko (a) gmail.com
terveisin Jenny
- raamattuvtöhykekö
Amerikan raamattuvyöhyke on sellainen alue, jossa on ihmisillä keskimääräistä alhaisempi koulutustasoja elinkeinorakenne on muuta maata maatalousvaltaisempi, joka tekee ihmisistä maahan sidottuja enemmän ja saa aikaan, että mahdollisuus tutustua eri kulttuureihin on kaventunut. Raamattuvyöhykkeellä lienee olemassa myös vahva reformoidun kristillisyyden perinne, kuten babtismi, konkregationalismi, helluntailaisuus yms. herätyskristilliset liikkeet.
- vl.
Me vl-uskovaiset olemme solidaarisia Israelille.
Me vl-uskovaiset luemme Raamattua.
Meidän oppimme on OIKEASTI Raamatun mukaista, toisin kuin esim. helluntailaisten. - __________________
vl. kirjoitti:
Me vl-uskovaiset olemme solidaarisia Israelille.
Me vl-uskovaiset luemme Raamattua.
Meidän oppimme on OIKEASTI Raamatun mukaista, toisin kuin esim. helluntailaisten.Vl-oppi nimenomaan EI ole Raamatun mukaista. Se on tälläkin palstalla useaan kertaan todettu.
- raam vyöh
Nuo raamattuvyöhykkeen piirteet voi Suomessa yhdistää Keski-Suomeen sekä Etelä- ja Keski-Pohjanmaahan.
- tytteliinus
raam vyöh kirjoitti:
Nuo raamattuvyöhykkeen piirteet voi Suomessa yhdistää Keski-Suomeen sekä Etelä- ja Keski-Pohjanmaahan.
Noilla alueilla helluntailaisuus ja muut herätyskristilliset liikket ovat vahvoilla, mutta ei niinkään vl.
- seuroissa käyvä
__________________ kirjoitti:
Vl-oppi nimenomaan EI ole Raamatun mukaista. Se on tälläkin palstalla useaan kertaan todettu.
Miten niin ei muka ole
- Lainaan Melperiä
seuroissa käyvä kirjoitti:
Miten niin ei muka ole
¤¤Melperi1 13.7.2011 16:48
TÖRKEIMMÄT VL-VALHEOPIT
Vanhoillislestadiolainen herätysliike opettaa mm. seuraavia HARHAOPPEJA:
1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
Missään kohden Raamattua ei mainita, että joskus elävä usko rajautuu yksinomaan yhden pienen herätysliikkeen sisälle. Jeesus antoi lähetyskäskyssä kehotuksen julistaa evankeliumia kaikille kansoille. Tätä kehotusta noudatetaan koko ajan ja ihmisiä tulee uskoon kaikkialla maailmassa.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.
Ei mitään perustetta tällaiselle opetukselle. Kytkeytyy kohtaan 1.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
3. Vain vanhoillislestadiolaisuus = Jumalan valtakunta.
Jumalan valtakunta maan päällä muodostuu kaikista elävässä uskossa olevista ja Kristuksen verellä pestyistä henkilöistä ympäri maailmaa. Tämän joukon päänä on Jeesus Kristus. Jeesus itse sanoi, että älkää uskoko, jos joku sanoo, että Jumalan valtakunta on vain “täällä“.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
4. Jumala ei kykene pelastamaan syntistä ihmistä ilman vanhoillislestadiolaisen apua.
Tottakai Jumala pystyy pelastamaan ihmissielun. On suurta röyhkeyttä opettaa, että kaikkivaltias ja kaiken luonut Jumala ei pysty tähän. Mihin Jumala ei pysty ilman ihmisen apua?
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
5. Jumala ei pysty yksin antamaan syntejä anteeksi. Aina on oltava mukana vanhoillislestadiolainen.
Samaa röyhkeyttä tässä opissa kuin edellisessäkin. Jeesus opettaa Isä meidän -rukouksessa anomaan syntejä anteeksi suoraan Jumalalta. Raamatun mukainen perusoppi on, että USKO JEESUKSEEN sisältää sekä syntien anteeksiannon että sielun pelastuksen.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
6. Ehkäisy on syntiä.
Missään kohden Raamattua ehkäisyä ei nimetä synniksi. Vl-saarnaajat ja vastaavat yrittävät epätoivoisesti käyttää tässä harhaopissa mm. kohtia: "Älä tapa", "Täyttäkää maa" jne. Nämä eivät mitkään liity ehkäisyyn eivätkä kiellä sitä.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
Kaikki mainitut HARHAOPIT perustuvat SRK:n ja vl-saarnaajien itsekkyyteen. nöyrtymättömyyteen Jumalan edessä, omavanhurskauteen ja hengelliseen korskaan. Heillä on halu syrjäyttää Jumala omalta paikaltaan ja sijoittaa itsensä sille paikalle. Vrt. sielun pelastus ja syntien anteeksi antaminen.
Kuinka kauan Jumala katselee tätä puuttumatta asiaan? Sitä minä en tiedä. Jumala yksin sen tietää.
PS. Lestadiolaisuuden perustaja Lars Levi Laestadius ei opettanut "vain me" -HARHAOPPIA. Sen ovat Oulun veijarit keksineet päissään hänen kuolemansa jälkeen. Tämä tieto perustuu väitöskirjatutkimukseen."¤¤ - Anonyymi
vl. kirjoitti:
Me vl-uskovaiset olemme solidaarisia Israelille.
Me vl-uskovaiset luemme Raamattua.
Meidän oppimme on OIKEASTI Raamatun mukaista, toisin kuin esim. helluntailaisten.Heh!
- issootaoooooantti
on demari valtainen alue! eli eläpäs jauha täällä potaskaa
pohjanmaa saattaa olla lestahessujen aluetta mutta ei siellä paljoo muutenkaan asu porukkaa ja ne vähät
onkin sitten vähäjärkistä väkee uhoo ja esittää vaan (sopii lesta menoon)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872072Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648