ford sierran käyntihäiriöt?

autona on ford sierra 2.0i dohc -91
autossa pari ongelmaa..
- kone joskus sammuilee kylmänä. ei siis vaan yksinkertaisesti pysy tyhjäkäynnillä. ruisku saattaa yrittää "elvyttää", mutta ei aina siinä onnistu.. tätä siis kylmänä ja joskus taisi tehdä sitä oikein sateisena päivänä.
- auto ei lämpeä kun pakkasta on about -7.. koneen lämpömittari on juuri ja juuri normaalin rajalla.. ilmeisesti termostaatti..?
muuten toimii mainiosti. lähtee aina käyntiin
ja kone tuntuu hyvältä.. ajettu 240tkm
41123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ostaisit auton senkin foortilla ajava looserboy

Äänestä
  • Älä enää kirjoittele tänne.
    Datsunmies ei kuulu tänne.
    Hommaa itelles foorti.

    Äänestä

www.ford-club.net
siel on keskustelupalsta josa on tai ainaki on aina välillä ollu porinaa asiasta. vikoja nimittäin voi olla nii tuhanne monta, pientä.
-itelläki sierra- =)

Äänestä

Itselläni oli pari vuotta sitten samantyyppisiä käyntihäiriöitä. Silloin vika oli kaasuläppäanturissa. Se vaihdettiin uuteen ja vika poistui. Maksoi noin 500 mk. Keskusyksikkö voi vaatia kalibroinnin merkkiliikkeessä kun sen vaihtaa. Pelkkä kalibrointikin voi auttaa käyntihäiriöihin. Eräs tyyppi oli kyllä tehnyt korjaustoimenpiteen halvalla: Oli kuulemma ajanut autolla ja kun käyntihäiriöt oli ilmenneet niin auto tien sivuun, moottori sammuksiin ja pumppasi kaasupoljinta pohjaan ja ylös nopeaan tahtiin 30 kertaa. Vika oli kuulemma poistunut vuosikausiksi :) En tiedä onko perää.

Toinen vika mikä itselläni aiheutti käyntihäiriöitä myöhemmin oli alipaineanturi eli MAP-anturi. Silloin tuntui bensan hajuakin ja auto kävi tosi huonosti eikä meinannut pysyä käynnissä lämpimänäkään. Se vaihdettiin uuteen myös ja heti vika korjaantui. Tämä oli kalliimpi osa muistaakseni jotain 1500 mk. Merkkiliikkeessä kun olen käyttänyt autoa niin vika on yleensä löytynyt viidessä minuutissa. Ja nykyään toimii hienosti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntsa kirjoitti:

autona on ford sierra 2.0i dohc -91
autossa pari ongelmaa..
- kone joskus sammuilee kylmänä. ei siis vaan yksinkertaisesti pysy tyhjäkäynnillä. ruisku saattaa yrittää "elvyttää", mutta ei aina siinä onnistu.. tätä siis kylmänä ja joskus taisi tehdä sitä oikein sateisena päivänä.
- auto ei lämpeä kun pakkasta on about -7.. koneen lämpömittari on juuri ja juuri normaalin rajalla.. ilmeisesti termostaatti..?
muuten toimii mainiosti. lähtee aina käyntiin
ja kone tuntuu hyvältä.. ajettu 240tkm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu