Kuinka usein on suositeltavaa mitata vesiarvot akvaariosta? Entä onko pakollista laittaa joka veden vaihdon yhteydessä vedenparannusainetta? Tulee ainakin kalliiksi...
Suositelkaa testejä!
Suositelkaa testejä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
testien tekeminen kokemuksesta, eli jos olet pitempään harrastanut niin varmaan tiedät jo oikeat omalle kalakannalle oikean vedenvaihto välin yms. Itse en pahemmin harrasta testaamista, kuitenkin on jonkun verran (26-vuotta) kokemusta. Veden parannusaine suojaa kalojen limakalvoja, mutta omalta vesilaitokselta saat kyllä tiedot siihen tarviiko käyttää vai ei. Itse olen käyttänyt runsaammissa veden vaihdoissa, puolet, mutta jos vaihdan esim. kolmanneksen niin sitten en käytä. Muistaakseni lasimonni tms. tarvitsee aina vedenparannusaineen muuten syöpyy viikset, testattu mutta se en ollut minä, ei ole lasimonneja edes altaassa. Eikä ne vedenparannusaineet nyt niin älyttömän kalliita ole.
Silloin kun aloittelee harrastusta akvaarion ja kalaston kanssa olisi syytä ja käytännössä pakkokin, kypsytyksen aikana mittailla tiettyjä vesi arvoja.
Ph, Kovuudet; KH, GH, NO2 nitriitti, NO3 nitraatti, NH3 ammoniakki.
Käytännön kautta oppii tuntemaan veden kemiallisen ja biologisen käyttäytymisen veden vaihto syklin aikana.
Kun on harjaantunut, muutaman vuoden päästä tietää jo kalojen käyttäytymisestä jos jokin on akvaariossa hullusti ja silloin monasti ovat vesi arvojen antamat tiedot tärkeitä tehtäessä analyysia akvaarion tasapainon palauttamiseksi.
Vastasiko tuo kysymykseesi?
Itse asun sellaisella alueella ja pidän lemmikeinä sellaisia kaloja joiden kanssa ei tarvitse vesiarvojen perusteella olla niin tarkkoja jotta joutuisin parantamaan veden puskurointi kykyä tms. saatika käyttämään veden parannus aineitakaan.
yleensä ns. periferia alueila jossa veden laatu on heikohko ja harrastettava kalasto vaativampaa tasoa (kovan veden kalat jne.) voi tulla joskus kyseeseen käyttää ko. kemikaaleja mutta eihän niitä luontokaan kaloille järjesttä.
Usein osaavat kauppiaat lisäävät parannus aineita kaupassa muuttoa varten pussin veteen joka taasen uskotaan vähentävän kalojen muutto streesiä, tiedä sitten... jos ei kauppa käy niin johonkinhan se litkun laitettava niin saadaan firman poistoista verot taskuun.
Seran tai tetran tippa testejä käyttää monet akvaristit, niin mäkin.
itse en ole ikinä käyttänyt vedenparannusaineita ja kalat voivat mainiosti. minulla akvaario on ollut jo lähes 10 vuotta toiminnassa ilman suurempia katastrofeja. oman kokemuksen kannalta suosittelen käyttämään kemikaaleja mahd. vähän jos niistä ei ole kokemusta/tietoa.
..en ole kertaakaan laittanut itse akvaariota pystyyn (ensimmäisinä kertoina olen asunut vielä vanhempieni luona ja vanhemmat hoitanut sen homman), tai sitten akvaario on tullut käyttööni suoraan "lennosta". Tämän hetkinen akvaario on ollut käytössäni 2 kuukautta, enkä tähän mennessä ole mittaillut ollenkaan vesiarvoja (hyi minua, nyt kunnon akvaristit hyökkäävät kimppuuni), ainoastaan lisännyt vedenparannusainetta sekä kasveille ravinnetta tarkkaillut lämpötilaa. Uusiakin kaloja olen ostanut (ostopussiin laitoin lääkeaineen useampaa tautia ehkäisevästi) eikä kaloissa ole minkäänlaisia oireita ollut, hyvin voivat, ovat pirteitä jne. Vedenvaihdoissa kuitenkin olen käyttänyt aina vedenparannusainetta, varmuuden vuoksi.
Osaatko kertoa tarkemmin:
"akvaario on tullut käyttööni suoraan "lennosta"."
- Voisitko hieman selventää asiaa lisää?
"(ostopussiin laitoin lääkeaineen useampaa tautia ehkäisevästi)"
- Ei kala kerkiä saamaan lääkkeestä tuossa vaiheessa mitään lääkitystä, päinvastoin, liiasta myrkystä se saattaa stressaantua ja jopa menehtyä.
Kaloja niin kuin muitakaan lemmikkejä ei saisi lääkitä ennekuin oireet ja tauti on selvitetty. Vai otatko itse buranaa ennakkoon , odottaen josko kohta tulis lihasrevähdys tajjotain?
Näistä vedenparannus ym. litkuista ollaan tasan kahta mieltä, mutta mäkään en oo niitä koskaan tarvinnut. Kukin taaplaa tyylillään mutta silti pitäisi ajatella mikä on lemmikille paras.
Ja tämä kaikki siis lemmikin parhaaksi.
..tarkoitin tällä "suoraan lennosta", että akvaario siis vain vaihtoi osoitetta, kaloja kasveja hiekkaa tai muita ei vaihtunut. Mukana tuli 1/3 ns. vanhaa vettä. Ts. nämä "tutut vanhat" bakteerit säilyivät altaassa.
Ostopussiin lääkeaine siksi, etten omista karanteeniallasta, ja ainetta tarvitsi pussiin laittaa vähemmän kuin koko altaaseen. Pointtini taisi ollakin se, että tarvitseeko joka vedenvaihtokerralla edes laittaa sitä vedenparannusainetta? Entä nämä arvojen mittailut? Ennen en ole harrastanut, alanko nyt?
Yleensä kaloja ostellessa/katsellessa otan selvää liikkeestä, milloin kalat ovat tulleet jne. Tällä kertaa ne olivat kerenneet olla liikkeessä 5 pvää ja näyttivät todella pirteiltä. --- Onko muilla ollut tapana laittaa uudet kalat karanteeniin liikkeestä ostettuanne?
Siis jos me kaikki aletaan varalta lääkitseen kaloja, vaikka jo pussiin valmiiksi, niin en yhtään ihmettele että tässä rytmihäiriötä on . Onkohan tuollakaan valopäällä mitään yleensä korvien välissä, täällä sitä sitten ihmetellään että viikon ne tossa oli ja nyt kuoli. Sen verta lääketiedettä yleisellä tasolla tunnen, että myös ihmisten keuhkotuberkuloosi on levinnyt ja on antibiootti resistanssi koska ihmiset syövät lääkkeitä vain oireiden ajan, sen jälkeen annetaan tutulle jolla on kans samoja oireita jne. Näin se toimii myös kalojen maailmassa, IKINÄ EI LÄÄKITÄ ENNEN KUIN OLLAAN VARMOJA ETTÄ KALA ON SAIRAS ja MIKÄ SAIRAUS VAIVAA, näin ehkäsitään ikävien jopa ihmisille vaaralliseksi tarttuvien tautien ennalta ehkäisy.
Hullun leimasta. Onneksi vastasit asiallisesti.
P.S. Akvaarioliikkeestä lääkkeen ostin, ja pullon kyljessä mainittiin että voi käyttää ennaltaehkäisevästi. Pitänee valittaa siis maahantuojalle/suoraan firmalle väärästä neuvosta.
Minulta ei ole koskaan kuollut tautiin yhtäkään kalaa, joten ehkä en ole kamalan huono akvaarioharrastaja ;)
Liikkeeseen ainakin sanoa. Tottakai siinä lukee että voi käyttää enneltaehkäisevästi yms. saavat kaupaksi, mutta eihän me ihmisetkään syödä antibiootteja ja nitroja yms. ennaltaehkäisevästi. Mistä ennen ostin kalani (liike lopetti, eläkkeelle jäivät, nyyh ) niin siellä pidettiin kuukauden karanteenissa, eikä myyty pienikokoisia (lue laihoja) ollenkaan vaan seurasivat syöntiä yms. tarkkaan, eikä mitään ennealtaehkäiseviä lääkkeitä edes tarjonneet eivätkä epämääräisiin oireisiinkaan myyneet, käskivät vaan aina seurailla ensin, jos vaikka ylensyönnistä johtuu ja tosiaankaan ei ole pitänyt lääkitä kaloja, mitä vanhoja taistoherroja väliin kun alkavat vanhemmuuttaan homehtuun, ja aina silloinkin olen ottanut tuonne sairaalaan. Mutta sori tuo leima, ensimmäisenä tuli vaan mieleen että ei voi olla totta, kun oletin että ei kai oikeasti lääkitse kaloja varalta. Mutta jos liikkeessä kalat on hyvin karanteenattu ja seurattu, niin en ainakaan itse lähde karanteenaamaan niitä, varsinkin kun tunsin tuon lopettaneen liikkeen tason.
Mieluummin itsekin ostan kaloja jotka ovat jo muutaman päivän liikkeessä olleet, eivätkä vasta tulleita. Jospa tästä lähtien ottaisi riskin tuon vedenparannusaineenkin kanssa, ettei lotraisi sitä joka vedenvaihdossa (vaikka saamissani ohjeissa näin kehoitettiin, mutta toisaalta: tottakai myyjät haluavat että tuotteita menee kaupaksi mahd. paljon...) ja tuota lääkeainetta vasta sitten kun iskee oikea tarve. Kiitos ja hei =)