Unelmienne radiokanava?

Jos saisitte olla itse perustamassa jotain uutta radiokanavaa, niin millainen se olisi ? Tulisiko sieltä vain iskelmää vai jotain muutakin musiikkia ? Olisiko siinä jotain puheohjelmiakin/uutisia , vai olisiko se ainoastaan musiikkiradio ? Olisiko siinä artistihaastatteluja, livekonsertteja tms.

7

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha herra

      ohjelma tarjontaa musiikillisesti ja muutenkin. Artistihaastattelut ehdottomasti mukaan kuvioihin. Eikä samoja biisejä päivästä toiseen, vaan eri artisteilta erilaista musiikkituotantoa. Lauluja löytyy kyllä paljon samoin artisteja!

      • Inge

        Sävelradio on ainoa mitä nykyään voi kuunnella


    • r.moore

      Monipuolista musiikkitarjontaa iskelmäpainotteisesti. Toimitettua musiikkiohjelmaa eli soitetaan muutakin musiikkia kuin vain levy-yhtiöiden (ja artistien) syöttämää uusinta hitti-ehdokasta. Toki niitäkin pitää soittaa mutta ei putkessa. Monella julkaistulla CD:llä on tosi hienoja kappaleita joita ei ehkä soiteta missään radiossa koskaan. Olen kirjastosta löytänyt muutaman vuoden takaisia helmiä useammalta artistilta joita en ole ikinä kuullut soitettavan missään. Eivät tässä rahat kaikkeen julkaistuun riitä, täytyy suosia omia suosikkejaan ostamalla sitä mistä pitää! Kova uutuussyksy on taas tulossa ja ostaa pitää ainakin Katri Helenaa, Tapani Kansaa, Jari Sillanpään dvd:tä, Maarittia ja Koivuniemen Paulaa. Ja ehkä jonkun näitten nuorten tekijöitten uutta musiikkia myös. Tulee rankkaa...

      Musiikkitoimittajilla täytyy olla itsellään näkemystä, herkkyyttä, vainua ja sitä "insightia" kappaleista joista voisi tulla elämää suurempia lauluja meille kaikille. Toimittaja joka on markkinakoneiston, soittolistojen ja monasti turhan yksioikoisen kuuntelijan armoilla pelkästään, kuulostaa hyvin pian tylsältä tyypiltä joka soittaa yhtä ja samaa. Ja kaikki vaihtavat kanavaa, myös se luupää-kuuntelija jolle ei muu kuin rentunruusu vain kelpaa. Artistihaastatteluja, uutuuslevy-esittelyjä, musiikkiuutisia mielenkiintoisesti esitettynä. Live-lähetykset ovat ongelma muille kuin YLE:lle joten enpä suosittele mainosradioihin live-musiikkia. Mutta vaikkapa haastattelun taustoiksi ne sopivat oikein hyvin tunnelmaa nostattamaan. Ja erään iskelmäpitoisen kanavan suosituimmat ”iskelmät” ovat mainoksia. Ja vieläpä mainoksia itsestään! Ei sitä jaksa kuunnella joka toisen kappaleen välissä. Helppoahan tämä, eikö...

      • Jeps!

        Siinä oli hyvä ja kattava vastaus. Ei ole paljon tuohon lisäämistä eikä siihen mitään korjaamista.


      • Merita

        Samat ajatukset minulla. Varsinkin se että soitettaisiin laajemmasti artistien levyiltä musiikkia kuin jotain tiettyä hitiksi tehtyä hittiä aina ja aina vaan. Paljon todella hyviä kappaleita jää kuulematta. Se on asia mikä eniten nykyradiokanavissa harmittaa. Ja tasapuolisesti uusia ja vanhoja artisteja.


    • Aleksandra

      Unelmieni radiokanava voisi olla sopiva yhdistelmä Sävelradiota ja Iskelmää. Soittolistat hiiteen, ja kaikilta esiintyjiltä mukaan monipuolisesti musiikkia vuosien varrelta, vanhaa ja uutta.

      Samoja kappaleita ei soitettaisi monta kertaa päivässä, ja musiikki olisi sekä kotimaista että ulkomaista. Artistihaastattelut kiinnostavat silloin, kun artisti kiinnostaa, livekonsertit ehkä eivät niinkään (ne pitäisi myös NÄHDÄ).

      Mieluiten saisi pääpaino olla musiikilla, puheohjelmaa vähemmän. Uutisia tietysti, mutta mainoksia mieluiten ei ollenkaan tai hyvin vähän (laskin yhdellä automatkalla, että Iskelmässä on kanavan omat mainokset mukaanlukien mainoksia PUOLET ohjelma-ajasta!).

      Kuuntelen mielelläni sellaisia juonnettuja musiikkiohjelmia kuin Radio Suomen sunnuntaiaamujen Iskelmäradio, varsinkin silloin kun Sakari Warsell on äänivuorossa. Hänellä on yllättäviä valintoja ja hauskoja yhdistelmiä, joita ei yleensä muuten kuule koskaan. Asiantuntevat toimittajat siis olisivat yhtenä kohtana toivomuslistalla.

      Vaikka olen itse viehtynyt iskelmämusiikkiin, unelmien kanava soittaisi muutakin kevyttä, musikaalisävelmiä, rokkia ja poppia, kantria, melkeinpä mitä tahansa mutta ei oopperaa, jazzia ja nuorisomusiikkia (hevi yms.).

      • Aikasmiespoeka

        Radio Suomen toimitetut musiikkiohjelmat on todella jees. Muuten täällä Vesilahdella kuuntelen
        Radio Sunia. Musiikki on juuri sitä mitä radiosta haluan. Iskelmäpainotteista, mutta tulee myös poppia ja rokkiakin. Myöskään samat kappaleet ei soi koko ajan, vaan todella hyviäkin, harvinaisia biisejä tulee joskus. Tässä kuulin ihan taannoin mm. upeaäänisen Tapio Heinosen kappaleen Vain kaksi nauhaa. Kanavan top20-listakin on huomattavasti Iskelmän vastaavaa monipuolisempi. Nettisivujen sunfm.fi perusteella top10 on nyt " 1. Anne Mattila - Tyynyyn jäljet jää
        2. Telex - Tuulilasin nurkkaan
        3. Samuli Edelmann - Amalia
        4. Mamba - Hei Dj
        5. Markku Aro - Kaunis tyttö
        6. Katri Ylander - Mansikkamäki
        7. Simo Silmu - Ihme kerrallaan*
        8. Milana - Putoan
        9. Primrose - Best in you
        10. Veera Vikman - Sinulta suojaton
        ". Sävelradio on hyvä myös. Sitä kuuntelen jos käväisen Tampereella. Täällä Vesilahdella kotona se ei tahdo vaan oikein kuulua. Iskelmäradion tarjonta on jo nähty ja kuultu. Ei uutta länsirintamalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      236
      1825
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1202
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      932
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      38
      727
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      702
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe