Unelmienne radiokanava?

Jos saisitte olla itse perustamassa jotain uutta radiokanavaa, niin millainen se olisi ? Tulisiko sieltä vain iskelmää vai jotain muutakin musiikkia ? Olisiko siinä jotain puheohjelmiakin/uutisia , vai olisiko se ainoastaan musiikkiradio ? Olisiko siinä artistihaastatteluja, livekonsertteja tms.

7

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha herra

      ohjelma tarjontaa musiikillisesti ja muutenkin. Artistihaastattelut ehdottomasti mukaan kuvioihin. Eikä samoja biisejä päivästä toiseen, vaan eri artisteilta erilaista musiikkituotantoa. Lauluja löytyy kyllä paljon samoin artisteja!

      • Inge

        Sävelradio on ainoa mitä nykyään voi kuunnella


    • r.moore

      Monipuolista musiikkitarjontaa iskelmäpainotteisesti. Toimitettua musiikkiohjelmaa eli soitetaan muutakin musiikkia kuin vain levy-yhtiöiden (ja artistien) syöttämää uusinta hitti-ehdokasta. Toki niitäkin pitää soittaa mutta ei putkessa. Monella julkaistulla CD:llä on tosi hienoja kappaleita joita ei ehkä soiteta missään radiossa koskaan. Olen kirjastosta löytänyt muutaman vuoden takaisia helmiä useammalta artistilta joita en ole ikinä kuullut soitettavan missään. Eivät tässä rahat kaikkeen julkaistuun riitä, täytyy suosia omia suosikkejaan ostamalla sitä mistä pitää! Kova uutuussyksy on taas tulossa ja ostaa pitää ainakin Katri Helenaa, Tapani Kansaa, Jari Sillanpään dvd:tä, Maarittia ja Koivuniemen Paulaa. Ja ehkä jonkun näitten nuorten tekijöitten uutta musiikkia myös. Tulee rankkaa...

      Musiikkitoimittajilla täytyy olla itsellään näkemystä, herkkyyttä, vainua ja sitä "insightia" kappaleista joista voisi tulla elämää suurempia lauluja meille kaikille. Toimittaja joka on markkinakoneiston, soittolistojen ja monasti turhan yksioikoisen kuuntelijan armoilla pelkästään, kuulostaa hyvin pian tylsältä tyypiltä joka soittaa yhtä ja samaa. Ja kaikki vaihtavat kanavaa, myös se luupää-kuuntelija jolle ei muu kuin rentunruusu vain kelpaa. Artistihaastatteluja, uutuuslevy-esittelyjä, musiikkiuutisia mielenkiintoisesti esitettynä. Live-lähetykset ovat ongelma muille kuin YLE:lle joten enpä suosittele mainosradioihin live-musiikkia. Mutta vaikkapa haastattelun taustoiksi ne sopivat oikein hyvin tunnelmaa nostattamaan. Ja erään iskelmäpitoisen kanavan suosituimmat ”iskelmät” ovat mainoksia. Ja vieläpä mainoksia itsestään! Ei sitä jaksa kuunnella joka toisen kappaleen välissä. Helppoahan tämä, eikö...

      • Jeps!

        Siinä oli hyvä ja kattava vastaus. Ei ole paljon tuohon lisäämistä eikä siihen mitään korjaamista.


      • Merita

        Samat ajatukset minulla. Varsinkin se että soitettaisiin laajemmasti artistien levyiltä musiikkia kuin jotain tiettyä hitiksi tehtyä hittiä aina ja aina vaan. Paljon todella hyviä kappaleita jää kuulematta. Se on asia mikä eniten nykyradiokanavissa harmittaa. Ja tasapuolisesti uusia ja vanhoja artisteja.


    • Aleksandra

      Unelmieni radiokanava voisi olla sopiva yhdistelmä Sävelradiota ja Iskelmää. Soittolistat hiiteen, ja kaikilta esiintyjiltä mukaan monipuolisesti musiikkia vuosien varrelta, vanhaa ja uutta.

      Samoja kappaleita ei soitettaisi monta kertaa päivässä, ja musiikki olisi sekä kotimaista että ulkomaista. Artistihaastattelut kiinnostavat silloin, kun artisti kiinnostaa, livekonsertit ehkä eivät niinkään (ne pitäisi myös NÄHDÄ).

      Mieluiten saisi pääpaino olla musiikilla, puheohjelmaa vähemmän. Uutisia tietysti, mutta mainoksia mieluiten ei ollenkaan tai hyvin vähän (laskin yhdellä automatkalla, että Iskelmässä on kanavan omat mainokset mukaanlukien mainoksia PUOLET ohjelma-ajasta!).

      Kuuntelen mielelläni sellaisia juonnettuja musiikkiohjelmia kuin Radio Suomen sunnuntaiaamujen Iskelmäradio, varsinkin silloin kun Sakari Warsell on äänivuorossa. Hänellä on yllättäviä valintoja ja hauskoja yhdistelmiä, joita ei yleensä muuten kuule koskaan. Asiantuntevat toimittajat siis olisivat yhtenä kohtana toivomuslistalla.

      Vaikka olen itse viehtynyt iskelmämusiikkiin, unelmien kanava soittaisi muutakin kevyttä, musikaalisävelmiä, rokkia ja poppia, kantria, melkeinpä mitä tahansa mutta ei oopperaa, jazzia ja nuorisomusiikkia (hevi yms.).

      • Aikasmiespoeka

        Radio Suomen toimitetut musiikkiohjelmat on todella jees. Muuten täällä Vesilahdella kuuntelen
        Radio Sunia. Musiikki on juuri sitä mitä radiosta haluan. Iskelmäpainotteista, mutta tulee myös poppia ja rokkiakin. Myöskään samat kappaleet ei soi koko ajan, vaan todella hyviäkin, harvinaisia biisejä tulee joskus. Tässä kuulin ihan taannoin mm. upeaäänisen Tapio Heinosen kappaleen Vain kaksi nauhaa. Kanavan top20-listakin on huomattavasti Iskelmän vastaavaa monipuolisempi. Nettisivujen sunfm.fi perusteella top10 on nyt " 1. Anne Mattila - Tyynyyn jäljet jää
        2. Telex - Tuulilasin nurkkaan
        3. Samuli Edelmann - Amalia
        4. Mamba - Hei Dj
        5. Markku Aro - Kaunis tyttö
        6. Katri Ylander - Mansikkamäki
        7. Simo Silmu - Ihme kerrallaan*
        8. Milana - Putoan
        9. Primrose - Best in you
        10. Veera Vikman - Sinulta suojaton
        ". Sävelradio on hyvä myös. Sitä kuuntelen jos käväisen Tampereella. Täällä Vesilahdella kotona se ei tahdo vaan oikein kuulua. Iskelmäradion tarjonta on jo nähty ja kuultu. Ei uutta länsirintamalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6231
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6028
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5108
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      55
      4615
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4239
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      69
      4185
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3714
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2632
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2089
    Aihe