Kokemuksia mikrohionnasta, tehoaako akneen hyvin? Montako hoitokertaa olette ottaneet? Minkähintaista?
Mikrohionta
Tiedoton.
83521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikrohionnalla ei hoideta akneihoa, päinvastoin se voi pahentaa, kun kuorii niin kovasti. Sen sijaan arpiin se on oikein hyvä, hioo pintaa tasaisemmaksi ja vähentää punoituksia. Kävin teini-iän jälkeen sarjahoidossa, olikohan 5krt. Sillä tasoittui otsa ihan huomattavasti. Muutenkin on mukava hoito, sillä ikään kuin keventää ihoa kuorimalla ylimääräisen pois.
mikrohionta on ainoastaan noita finneistä jääneitä arpia varten, ja mikrohiontaanhan voi mennä vasta sitten kun naamasta ei löydy enää finnejä.
miks sit jotkut kauneskeskukset mainostavat hiontaa aknea auttavaksi?
mutta mikrohionta on vain ja ainoastaan ARPIEN poistamista/tasoittamista/parantamista varten.
pieniin mustapäihin. Itselläni taitaa kohta olla tuo aktiivinen akne vaihe ohi, mutta mustapäät eivät lähde pois. Itellänikin on otsa melko epätasainen, pieniä arpia löytyy.
Mitkään mikrohionnat, pillerit, tai voitett ei auta oikeasti jos ON JO finnejä, ainut tapa poistaa on laseri, jolloin ehkäisemiseen voidaan käyttää pillereitä
Sä tiedät joo, mistä puhut :DD Kyllä mikrohiontaa voi käyttää, vaikka niitä finnejä olisikin, kunhan ei ole tulehtuneita. Itelläki oli finnejä kun mikrohiontaan menin (ei siis mitään arpia ees) ja auttoi tosi hyvin.
Heips,
Ammattitaitoinen kosmetologi ei tee mikrohiontaa asiakkaalle, jolle se ei sovi.
Seuraavat asiat ovat esteinä käsittelylle:
-raskaus
-epilepsia
-sydäntauti
-aktiivinen acne
-ohut iho
-couperosa
-auringolle altistuminen (kesäisin ei suositella)
-tulehdukseu hoidettavalla alueella
-metalli- ja sähköallergia
Sitä voisi suositella
-Paksu ihoisille
- acne arpiin
- juonteille (edellyttää normaalia tai paksua ihoa)
-syksyllä ja talvella.
Nämä tiedot ovat vain ne jotka muistan, pitäisi tarkistaa kosmetologilta.
Voin sanoa, että omat kokemukseni olivat punoittava iho ja näppyjä tuli lisää. Kuka haluaa kasvoilleen raapivia kiteitä ?