Matkapörssi - kokemuksia?

Hessu82

Oletteko käyttäneet Matkapörssin (http://www.matkaporssi.com) palveluja? Kyselen vaan siksi, koska firma on minulle entuudestaan kokonaan tuntematon, joten en ihan ilman vahvistuksia ole valmis luopumaan rahoistani heille... Enkä ole samalla paikkakunnalla, jotta pääsisin käymäänkään.

11

16171

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimintaa

      Kahdesti olen asioinut, ensimmäisen ja viimeisen kerran.

      Sovittiin matkasta ja maksulle oli eräpäivä
      2 viikon kuluttua. Huomisten kuitenkin ennenkuin
      edes luvattua laskua oli saapunut postitse
      tuli epäystävällinen soitto jossa vaadittiinkin
      maksamaan heti samana päivän vaikka edes laskua
      ei ollut saapunut.
      Eivät kyllä mitään kunnon syytä kertoneet mutta
      rahasta niillä tuntui olevan kova pula.

      • Hessu82

        Saitko kuitenkin matkan, jonka olit maksanut?


    • vuosi

      sitten ostettiin New Yorkin paketti. Kaikki toimi loistavasti.

    • Välivouhka

      Eikös Matkapörssi ole vain toimisto joka välittää muiden matkoja? Ainakin äkkilähdöt kannattaa varata suoraan matkanjärjestäjältä, koska silloin jää tämän välittäjän provisio hinnasta pois.

      • matkat..

      • ent. matkamirkku

        Mites sitten selität sen, että Finnairilta lennot 20 egee kalliimmat esim Roomaan kuin Matkaporssi.comista?
        t. entinen matkamirkku :)


    • kokemusta on...

      Matkaporssista kokemukseni todella hyvä.Kesäkuussa sunnuntaina varasin matkan, maanantaina vahvistus ja tiistaina lasku sähköpostissa ja maksettuani heti, lentoliput keskiviikkona postitse minulla. Ja edullisimmat hinnat sillähetkellä mitä löysin...

    • Frequent Flyer

      Varasin Matkapörssistä muutaman lennon, kun palvelumaksu näytti olevan kohdallaan esim. Finnairin omaan palveluun verrattuna. Halvan hinnan päälle yhtiö näytti myyvän 10 euron lisähintaan mahdollisuutta syöttää varaukseen myös Finnair Plus -kortin numerot ja paikkatiedot mukaan. Enpä viitsinyt maksaa ylimääräistä kymppiä, vaan kuvittelin hoitavani homman Finnairin puhelinpalvelun kanssa.

      Finnairin Plus-puhelinpalvelun virkailija hämmästeli Matkapörssin kautta tehtyä varausta, jossa oli kirjaimellisesti vain minimitiedot. Tämä tarkoitti mm. sitä, ettei Plus-kortin numero tietenkään ollut varauksessa mukana, mutta eipä siinä ollut mukana myöskään matkustajan yhteystiedot saatika juuri mitään muutakaan tarpeellista. Lentoyhtiöllä ei ilman yhteydenottoani olisi ollut mahdollisuutta helposti tiedottaa minulle esimerkiksi lennon myöhästymisestä tai peruuntumisesta ilman yhteystietoja. Ja koska lippu oli jo kirjoitettu, edes plus-kortin numeroa ei ollut enää mahdollista liittää lippuun siten, että pisteet kirjautuisivat ilman kortin näyttämistä lähtöselvityksessä (tai internet-checkinin yhteydessä syöttämällä tms.)

      Halpahan tuo palvelumaksu on, mutta mielestäni on kyllä lähes suoraa asiakkaalle v*ttuilua rakentaa verkkokauppajärjestelmään toiminnallisuus, jolla kanta-asiakastiedot saadaan varaukseen mukaan ja sitten veloittaa sen käytöstä lisämaksulla. Vastaisuudessa taidan varata lentoni muualta.

      • ex-pörssimatkalainen

        Hain edullisia lentoja netistä ja lopulta sain halvimmat matkat www.Seat24.fi kautta. Eivät kysyneet Finnair Plus-korttia joten laitoin heille illalla mailia. Seuraavana aamuna sain vastauksen että kanta-asiakaskorttini numero on lisätty varaukselleni. Eikä maksanut mitään.
        Eikös sitä sanota mainoksessakin: Se on nyt vain tyhmää maksaa liikaa...


    • Anonyymi

      Vaikea varata lentoja, kun lähtökentänkään valitseminen ei onnistu!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8443
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      66
      4704
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4363
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3962
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3503
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3480
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3378
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3133
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2881
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2644
    Aihe