Kuulokkeet suoraan äänikorttiin?

Rixu111

Miten olette liittäneet kuulokkeenne äänikorttiin? Suoraan vai vahvistimen kautta? Itselläni ääni menee emolevyn integroidusta minihifi stereosetin läpi. Kun testailin niin suoraan äänikorttiin kiinitettynä äänet olivat paljon kirkkaammat(harvoissa vahvistimissa on panostettu kuulokeliitäntään), mutta äänen voimakkuutta ei enää ollutkaan niin helppoa säädellä, eteenkään peleissä. Olen ostamassa sennheiserin hd 280 pro:t hd 555 kaveriksi paremman eristyksen toivossa ja ajattelin että kyseisitä kuulokkeista pääsisi varmaan nauttimaan paremmin kunnon äänikortin kanssa.

Onko kenelläkään kokemusta creativen X-fi sarjan korteista? Platinium setissä tulevassa etupaneelissa olisi ilmeisesti jopa laadukas kuulokevahvistin 300 ohmin kuulokkeille asti volumesäädön kanssa. Näin vahvistin/volume ongelma ratkeasi helposti, mutta 170 € hinta lappu ei houkuta, kun saman kortin saa 70 €:lla bulk pakattuna. Erilliset kuulokevahvistimetkin maksavat helposti monta sataa euroa.

4

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liitäntä...

      Nykyisten äänikorttien kanssa, joissa ei enää ole päätevahvistinta, vaan käytetään aktiivikajareita, ei tehot oikein riitä kuulokkeille, ainakaan jos kuulokkeiden nimellisimpedanssi on pienehkö.

      Ehdottomasti suositeltavaa (jo äänen laadun kannalta) on kytkeä nuo kuulokkeet aktiivikaiuttimien kuulokeliitäntään. Jos (aktiivi)kaiuttimissa ei kuulokeliitäntää ole, niin melko helppo se on tehdäkin. Kaiutinulostulosta kuulokkeille tarvitaan yleensä vaimennin, joka yksinkertaisimmillaan on noin 220 ohmin sarjavastus kuulokkeille. Tuo sarjavastus tiputtaa pienohmisille kuulokkeille tason oikeaksi, suurohmisille, kuten noin 600 ohmin kuulokkeille se ei ihmeemmin vaikuta, eikä ole tarvettakaan...

      • rixu111

        Tavoittena olisi saada mahdollisimman hyvälaatuinen ääni ja halvoissa aktiivikaiuttimissa mukana tulevat kuulokeliitännät ovat kaukana laadukkaasta äänentoistosta.


      • suoraan emolevyn line-outtiin
        rixu111 kirjoitti:

        Tavoittena olisi saada mahdollisimman hyvälaatuinen ääni ja halvoissa aktiivikaiuttimissa mukana tulevat kuulokeliitännät ovat kaukana laadukkaasta äänentoistosta.

        Mulla Sennheiserit (300 ohm) sopii hyvin emolevyyn integroituun äänikorttiin (line out liitäntään).


      • rixu111 kirjoitti:

        Tavoittena olisi saada mahdollisimman hyvälaatuinen ääni ja halvoissa aktiivikaiuttimissa mukana tulevat kuulokeliitännät ovat kaukana laadukkaasta äänentoistosta.

        Omissa kympin kajareissani jos tunkee kuulokkeet reikään kuulostaa kuin joku pörräisi moottorisahan kanssa vieressä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe