Ostin ns. sähkökynän. Mitä sen pitäisi näyttää? Kun vie johonkin johtoon se palaa mutta ei kaikissa. Joskus se palaa kun koskettaa maadoitukseen! Mikä on homman nimi.......
Sähkökynä
näytää MITÄ?
3436540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Jos palaa kun kosket maadoitukseen, esimerkiksi pistorasian liuskoihin, on asennuksessa pahoin vikaa. Asia vaatii paikalle asiantuntevan sähkömiehen.
Mulla oli joskus semmonen sähkökynä millä näki onko jännitettä ja näki myös maadutuksen kynässä oli sellainen metalliliuska kun sitä painoi näki toimiiko maadutus
Mitä näin fiksua seuraavaksi ?
Noin on asian laita perinteisellä sähkökynällä. Jos sinulla on joku patterilla varustettu värkki, niin et pääse sillä selville mistään oikein kunnolla ilman teoreettista koulutusta ja vielä niin, että teoria pitää hallita oikeasti.
Ei ole luotettava laite jännitteisyyden tai jännitteettömyyden toteamiseen, pitäisi olla kaksinapainen. Laite näyttää välillä mitä sattuu jos jotain jänniteistä on lähellä, työssä itsekkin sitä kyllä käytän, menettelee kyllä pistorasian jännitteettömyyden toteamiseen mutta ei jakorasiassa jonkin tietyn johtimen tutkimisessa. Oma mielipide asiasta.
käytettäessä manuskan mukaan pitäisi toisella käpälällä ottaa maita. Toivottavasti ei sentään pistorasion maadoitusliuskasta.
Perinteinen sähkökynä näyttää jännitteen olemassaolon jossain samassa putkessa olevista johdoista.
Vain nolla-potentiaalissa olevat johdot eivät saa sähkökynän lamppua palamaan, mutta ns. kelluvat johdot saavat, mikäli viereisessä johdossa on jännite.
Epäilen, että suojamaadoituksesi on irti toisesta päästään.
Ensiksi pitää löytää luotettava nolla/maa ja sitä vasten kaksinapaisella tai mittarilla etsitään jännitteisiä johtimia tai jännitettä yleensä.
Se kirkasmuovinen ruuvarin näköinen virtakynä näyttää "mitä" sattuu, Niillä voi nähdä jännitteellisyyden, mutta ei muuta, ne näyttävät muuten mitä sattuu.Tosin jos lamppu palaa, se ei tarkoita, että 230 volttia olisi kyseessä, jännite saattaa olla kapasitiivistä, kuten esim. vanhan putkilangan kuoressa.
Voinko koskea jännitettä käsin, koska tuo ******* mittari ei toimi! Eihän siitä saa sähköiskua, jo äkkiä koskee paljan käsin?
Voit koskea aivan yhtä turvallisesti kuin jos kusisit sähköpaimeneen...
Voi tehdä kipeää tai sitten ei !
Kätevä laite ammattimiehen rintataskussa. Auttaa nopeasti toteamaan jännitteellisen johdon. Pitää kuitenkin käyttää niin, että todetaan johto jännitteelisenä ja sitten jännitteettömänä. Ei täytä työturvallisuusmääräyksiä jännitteettömyyden toteamiseksi.
Fluken patterikäyttöinen kynä on kätsy risojen proppujen haussa.
Jos se palaa, kun koskee proppuun, niin silloin selviää, että proppu on vidun kuuma.
Heitä helvettiin koko aparaatti. Ei sillä oikeasti tee mitään muuta kuin etsii palaneen sulakkeen.
Kyllä sähkökynä on ihan hyvä vehje. itse käytän sähkökynää aina kun teen sähkötöitä. tarkistan ettei tule virtaa johtoihin sorkkimalla niitä sähkökynällä. joskus voi tulla usean eri ryhmän johtoja samaan jakorasiaan jolloin yhden sulakkeen poistolla virta ei häviä.
kannattaa muistaa että sähkökynä saattaa vilahtaa kun sillä sorkkii jotakin hankaussähkön vuoksi. sulakkeen palamisen jälkeen voi helposti kokeilla sähkökynällä mikä sulake on palanut.
sähkökynä näyttää myös esim. pistorasiasta kumpi on vaihe jos tarvitsee vanhassa talossa maadoitusta johonkin, nin sen saa pistorasian nollakoskettimesta.
mulla oli joskus auto jossa lohkolämmittimen johdoista toinen oli oikosulussa runkoon ja poltti aina sulakkeen jos osui vaiheeseen. merkkasin töpseliin kumpi johdoista on oikosulussa ja aina sähkökynällä saattoi kokeilla kumpi puoli pistorasiassa on vaihe ja kun töpselin laittoi oikeinpäin, ei sulake palanut.
Mulla on tuolla työkalulaatikossa sellainen sähkökynä mistä lähtee johto ja johdon päässä on sellainen puristin(oisko hauenleuka) niin mihin se kiinnitetään ja mitä tälläisella saadaan mittailluksi?
On varmaankin 12V testeri.Autossa hauenleuka tulee johonkin runkoon tai akun -- napaan.Älä laita 230V verkkosähköön!!!!
Kyllä sen voi laittaa kielenpäähän ja sitten tökkää sen toisenpään minne tarvii kokeilla. Ennenvanhaan kokeiltiin litteistä pattereista kielellä onko hönkää.
Miten sähkökynä toimii, voisiko joku selittää lyhesti peruskäyttötavan?
Koulussa opetetaan kaikkea kivaa, mutta ei mitään käytännöllistä.
"Sähkökyniksi" kutsuttaviahan on kahta lajia eli perinteisiä "vaihekyniä" -"poolikyniä" (läpinäkyvän kirkas pikku meisseli) tai sitten näitä uudempiaikaisia koettimia joissa patterikin sisällä. Tuo vanhanaikainen vaihekynähän on yksinkertaisesti lamppu koettimen sisällä ja lamppu palaa kun virta kulkee vaiheesta kosketuskärjeltä lamppuun ja siitä koettimen päädyn nastalta käyttäjän läpi maahan esim. jalkojen kautta, lamppu on hohtolamppu joka palaa erittän pienellä virralla jota käyttäjä ei mitenkään tunne. Noissa uudemmissa koettimissa ei galvaanista yhteyttä maahan käyttäjän läpi ole vaan ne tunnistavat sähkökentää jonkin vahvistin kytkennän avustamana.
Laitettahan ei saa käyttää virallisesti jännitteettömyyden toteamiseen mutta on hyvä apu esim. vianhaussa ja joissakin alustavissa selvittelyissä esim. siitä kumpi johdin on nolla ja kumpi vaihe.
En kyllä tajua, miksi tuollaista leikkikalua pitäisi käyttää edes vianhaussa? Miksi ei samalla käyttäisi jo oikeaa määräystenmukaista jännitteenkoetinta? Amatöörien käsissä tuollainen on hengenvaarallinen laite, kuten jo alkuperäisen kysyjän avauksesta näkee.
Tuo "leikkikalusi" on kyllä ammattilaistenkin jatkuvassa käytössä esim. juuri vianhaussa -mitenköhän määräystenmukaisella jännitteenkoettimellasi helposti ja nopeasti etsit vaikkapa kaapelista johdinkatkeamaa kuorimatta tai sitten vaikkapa selvitelet kahdesta johtimesta kumpi on vaihe ja nolla jos maatasoa ei ole ilman pitkiä johtoviritelmiä saatavilla - Joten vaikuttaa siltä ettet ole oikeiden töiden kanssa ollut ikinä tekemisissä.
Kyllä sähkökynä ammattilaiselle on hyödyllinen kapine, pitää vain täydellisesti ymmärtää sen toimintaperiaate. Maallikon käsiin sähkökynää ei pitäisi antaa, ne kun ymmärtää siitä vain, kärki hehkuu - kärki ei hehku??!!
Ammattilainen ymmärtää esim. oman kehonsa potentiaalin merkityksen testauksia suorittaessan. Kun olet hyvin eristävällä alustalla, sopivassa sähkökentässä, voi kynän valo syttyä sekä vaiheesssa ja nollassa. Joskus jopa _vain_ nollaan kosketettaessa. Sähkökynä nimittäin ilmaisee vain testaajan ja kynän kärjen välistä potentiaalieroa, ei siis mitenkään ilmaise sitä kumpi on alemmassa (maa) potentiaalissa.
Enhän minä tietenkään oikeita töitä olekaan nähnyt. Joka aamu vain huvikseen lähden työmaalle ja käsi nousussa siellä päivän norkoilen ja omaa jännitteenkoetinta puristelen.
Sillävälin oikeat ammattilaiset etsivät fluken kosketuksettomalla jännitteenilmaisimella mystisesti päivittäin katkeilevia johtimia kaapelinipuista ja arpovat ap9.n sisällä risteilevistä erivärisistä johtimista sitä oikeaa. Ja onhan se niin kätevää kun kärki punaiseksi välähtää.
Itseasiassa meillä näkyy työpaikan mittarihyllyssä olevan tuollainen fluke 1ac-II. Jostain syystä tuota ei kukaan näköjään käytä. Mistä johtunee vaikka niin hyvä vehje kuulema on? Pitääpä alkaa käyttämään tuota ja sitten toisesta taskusta ottaa duspoli ja varmistaa kynän tulos. Kätevää ;)
Mullakin sähkökynä jossain. Kun jännitteet päällä, voi todeta jännitteen kynällä, kun ottaa sulakkeen pois voi sitten tarkistaa lähtikö jännite pois. Mutta silti tietenkin oltava varovainen ja suhtauduttava piuhoihin aivan kuin jännnite olisi päällä.
(Tuplavarmuutta hakeva voi yleismittarilla tarkistaa AC jännitteen tilanteen johtimien välillä.)
Pistokkeisiin olen tökkinyt tuommoista jos olen tarkistellut omai laittomuuksia: http://static2.motonet.fi/img/3/384094/500/384094.jpg
Kaikki sähkökynien käyttäjät huomio! Koska kyseinen kapistus on täysin epäluotettava, imekää kullia rajusti!
Äläs sekka nyt noin raskaasti ota, kyllä sinäkin joskus ehkä sieltä raksaltasi pääset monipuolisempiin hommiin joissa kynäkin välillä hyvä on ja saat ehkä ihan oman kynän.
yksi mikä helpottaa palaneiden sulakkeiden etsintaaa:
Pidä sormesi kynän kärjen tuntumassa, niin ei huuda kokoajan ja näyttää helpommin palaneet sulakkeet (vaikka se nasta olisi paikoillaan)
Sähkötöitävarten tätä ei ole suunniteltu, parhaiten toimii kaverin kanssa kun etsitään live johtoja ja karsittaviua johtoja, mutta luottaisinko henkeni kynän varaan, niin en enään........
Amatöörille sähkökynä palaessaan kertoo sen että kyseiseen kohteeseen ei kannata koskea, ainakaan paljaalla sormella.
Jännitteettömyyden toteamiseen käyttäisin luotettavampaa testeriä
Jos asia ei sähkökynällä selviä, ei siinä silloin auta muutkaan mittarit.
Se on kyllä totta että taitamattoman kynsissä sähkökynä on vaarallinen kapine. Vaatii tietyn määrän aivotoimintaa...
Seuraava taso sähkökynästä on kosmoskynä, sillä näkee sähkövaraukset laajemmalta.