Mistä johtuu että alussa voi jämähtää tää "Detecting IDE Drives" Sit se taas toimii kun muutaman kerran restart nappulan painannu..
IDE tunnistus ongelma
scsi
2174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olisiko levyt tulossa käyttöikänsä päähän, ja alkaa sen takia olla tunnistusvaikeuksia koneella?
Hae kiintolevynvalmistajan kotisivuilta diagnisointiohjelma, joka tutkii onko levyllä fyysisiä vikoja. Tosin saattaahan olla myös sellainen, että levy(je)n käyntiin lähteminen kestää hieman kauemmin. Jota käyttäjä sitten ihmettelee.
mulla oli täs abitin emos varasto kovona vanha bigfootti kiinni ku ei sillon ollu niin suurta kovoa ku nyt sit ostin suuremman kovon ja bigfoot kävi tarpeettomaksi joten nyppäsin siitä kaapelit irti eikä sen jälkeen oo tollasia ongelmia enäää ollu, bigfoothan siis on todella vanha kovo ja käynnistyy hitaasti koska levyn koko on fyysisesti niin suuri(5,25) että tietty kestää hetken ennenku pieni motti semmosta lautasta jaksaa täysillä ruveta pyörittämään, olihan se toki muutenkin erittäin hidas, sehän on aikoinaan suunniteltu serveri käyttöön ja sen takia ollu uutenakin aika halpa verrattuna muihin siiihen aikaan käytettyihin kovoihin