Mitäs kuuluu tammikuun odottajille? Onko tota massua jo kertynyt kovasti?
Itse alan olemaan melkoinen muumimamma, tosin muualta en ole lihonnut kun tosta vatsasta. Ihmiset ihmettelee kun kerron lasketun ajan olevan vasta tammikuussa (eikä marraskuussa kuten luulevat).eli kai mä sit olen melko iso.
Rv22 menossa ja vyötärönymp(navan kohilta 90cm).
Ja kamalan vilkas tuo kaveri tuolla masussa. Potkii ja sätkii päivät läpeensä,välillä niin että oikein sattuu. Mä olen muutenkin tuntenut liikkeet jo tosi pitkään(viikoista 15 lähtien) ja nyt maha muljuilee puolelta toiselle oikein kunnolla..
Niin ja tyttöä muuten povasivat meille:)
Itse alan olemaan melkoinen muumimamma, tosin muualta en ole lihonnut kun tosta vatsasta. Ihmiset ihmettelee kun kerron lasketun ajan olevan vasta tammikuussa (eikä marraskuussa kuten luulevat).eli kai mä sit olen melko iso.
Rv22 menossa ja vyötärönymp(navan kohilta 90cm).
Ja kamalan vilkas tuo kaveri tuolla masussa. Potkii ja sätkii päivät läpeensä,välillä niin että oikein sattuu. Mä olen muutenkin tuntenut liikkeet jo tosi pitkään(viikoista 15 lähtien) ja nyt maha muljuilee puolelta toiselle oikein kunnolla..
Niin ja tyttöä muuten povasivat meille:)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei! Oikein hyvää kuuluu, mieli on pirteä ja innostunut, välillä kyllä ihan armoton väsy vaivaa, mutta muuten olo ok.
Masua on kertynyt, mutta siinä on vielä sellaista löllöä päällä, ympärys on löllöineen (ihana ilmaisu :) ) 97-100 cm, illalla siis isompi. Normaali ympärys on jonkun verran alle 90 cm, joten onhan tuo vähän paisunut ja kyllä sen on jo vieraammatkin huomanneet pitkään.
Potkut on välillä jo ihan mojovia, välillä taas sellaisia hillitympiä. Jotkut potkut näkyy ulospäinkin, mutta ei sentään vielä muljuile puolelta toiselle niinkuin siulla!
Jotenkin sellaista ihanan seesteistä aikaa tämä on, pitää nyt yrittää nauttia!
Rv 22 menossa muuten täälläkin :)
vkoja 20, vointi ollut ok. Painoa tullut 4 kg, kaikki vatsan seudulle. Liikkeitä ei ole vielä tuntunut.
yksi tammikuun masu....Masu senkun kasvaa ja poika potkii...Mä olen myös saanut kuulla että kuinka sä oot noin iso kun laskettu aika on vasta 1.1.2007..kaksosiako odotat....no en odota mutta jos ihminen on 180cm pitkä ja painaa 99kg normaalisti niin pitäähän se jossain näkyä!!
Mulla on navan kohdalta ympärysmitta 121cm.
Mutta painoa on tunnut lisää vaivaiset 5kg.Nyt ollaan rv 22 1 ja tuo on kokonaisluku koko raskausajalta tähän mennessä ja olen todella tyytväinen...
Onkos muilla ummettanut tai turvottanut? Ummetus mua vaivaa se on ihan kamalaa!!
täällä ei oo masua kertynyt viellä juuri ollenkaan sen verran että ite huomaan juuri ja juuri..viikkoja on 18 ja potkujakin olen jo vähän tuntenut.. :))
Eipä ole ummettanut. Onneks. Tosin kauhulla oottelen sitäkin vaivaa:)
Mites onko teille tullut noita iänikuisen ihania raskausarpia? Mä en ole vielä mitään suurempia huomannut tosin olen rasvan kanssa kuin hullu. Toinen kaakaovoipuikko on just lopussa:)
Kutinasta(sormissa,jalkapohjissa)pääsin eroon.Lopetin appelsiinin syönnin, tiedä sitten johtuiko siitä. Hassua kuinka sitä voi yhtäkkiä herkistyä jollekin aineelle vaikkei koskaan olisi ollut mitään allergioita:)
mulla viikkoja 19 tasan ja eioo viel potkuja tuntunu ollenkaan ,mut neuvolas sano et kyllä se niin paljo tääl liikkuu et pitäs se jo tuntuu!!! ootan kovasti et potkut alkaa itella laskettu aika 23.1.07. mulla on tuo ummetus vaivannu täs ny neljä päivää ja eioo kyl mukavaa konsteja miten sais ton mahan toimiin taas????
aamulla viiliksen missä on kaurahiutaleita seassa ja aloitin eilen sen syömisen ja nyt toimi vatta eli kaksi aamua ja vatsa toimi... Mutta yleensä käytän dufalacia ummetukseen..nyt syön lakritsaa ja ummetus voi alkaa!!! Mulla meinaan lakritsa kovettaa mahaa!!