Mulla siis n. 3vuotta vanhaan hp:n kannettavaan tuli sellanen vika, että kun sen käynnistää niin kone jää jumiin siihen "alkuun" siis kun koneen käynnistää ja se lataa niin siihen tulee se windowsin logo sinisellä taustalla, niin kone jumii siihen, eikä mene millään eteenpäin.
Vein koneen itseasiassa tänään korjattavaks, mutta oisin vaan kysyny , että mitkä mahikset on tiedostojen säilymiseen konessa siis kaikki musat, kuvat jne.?
Vein koneen itseasiassa tänään korjattavaks, mutta oisin vaan kysyny , että mitkä mahikset on tiedostojen säilymiseen konessa siis kaikki musat, kuvat jne.?
Vastaukset 2
Vanhimmat
on kovalevyssä, nin mahikset on siinä että se levy saadaan vielä edes pieneen yhteistyöhön ja että korjaaja on asiasta kiinnostunut eikä heitä sitä roskiin.
Jos se vika on Windowsissa eikä koneessa, sitten kyse on pelkästä viitseliäisyydestä tietojen pelastamisen suhteen. Eli että ei vedetä levyä sileäksi vaan tehdään jotain järkevää. Tietysti jos kone ei käynnistynyt edes vikasietotilassa (ilmeisesti näin on, kun sanot että "ei mene millään eteenpäin") niin rautavikaanhan se viittoilee.
Myös viruksen aikaan saannoksia. Kaverin kone teki aivan samoin eikä vikasietotilaan päässyt. Kone formatoitiin jonka pelasi taas hienosti.
Viruksen ketkula oli ilmeisesti kirjoittanut käynnistyssektorit siihen malliin että formatointiin meni.