miten kulutat

eli siis mitä teet päivän mittaan kun olet lapsen/lapsien kanssa kotona?
itsellä tuntuu etten saa mitään aikaiseks,
jotenki ne päivät menee kotona hommien kanssa,
ja määränpäättömän häsläämissen kanssa ja sivussa vauvan kanssa seurustellen....
ja sitten ollaanki jo väsyneitä kun isi tulee kotiin ja hänkin on väsynyt.....
...kumpikin ajattelee siis että nyt ollaan tehty työpäivä, nyt voi levätä...
mutta siitähän se lysti alkaakin kun loppu päivä menee kinaamisella kumpi hoitaa vauvan...
vauva on 7kk.
Kiitti vastanneille!=)
4411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kolme lasta yksin. Kahden ensimmäisten lasten isästä erosin kun lapset oli pieniä (3 ja 5 vuotiaita)erosin sen takia kun isä meni omia menojaan eikä osallistunut lasten kanssa oloon. Ja viimeisimmän lapsen isän kanssa ollaan yhteishuoltajuudessa eikä isä kerkeä (tai halua )lapsen kanssa olemaan. Lapsi on jo lähemmäs kymmenen vuotias, eikä ole isän hoivissa ollut kuin muutaman kerran vähän isompana. Itse en halua asua nykyisen miehen kanssa saman katon alla (alussa halusin)ja varmaan tämä tekee tilanteesta sellaisen että olen pärjännyt ja jaksanut sentakia.Enää ei tule omia lapsia muttta hoitelen lapsen lapsia aika usein.

Äänestä

Meillä päivä 8kk tytön kanssa kuluu millon mitenkin. Toki tytöllä säännölliset ruoka- ja uniajat, mutta muuten "improvisoidaan".
Ulkoillaan jos on hyvä ilma, leikitään ja välillä kotityötkin jopa hoituu ;)
Isi tulee neljän-viiden aikaan töistä. Ruoan yleensä teen valmiiksi hälle. Sitte ottaa puolen tunnin päivänokoset ja on illan pirteenä ja hyvällä päällä :) Tietysti on joskus huonojaki päiviä, mutta harvoin.
Koskaan (todellakaan koskaan) ei olla kinasteltu vauvan hoidosta. Se menee suunnilleen fifty-fifty illalla. Ja luulenpa, että se on juuri noiden päivänokosten/hengähdystauon ansiota. Että ei heti isillä oo vaipan vaihtoa ja syöttämistä ja leikkimistä, kun pääsee töistä. Pikku hendähdystauko siinä välissä, niin taas jaksaa. Ja minä saan hengähtää sitte seuraavana. Oonhan toki myös aloittanut päiväni myöhemmin.

Kokeilkaapas.

Äänestä

Meillä vauva nyt 6kk, ja päivät ovat menneet aikalailla omalla painollaan. Säännöllinen rytmi on kuitenkin kaiken perusta (unet, syönnit).
Jos on hyvää ilmaa, käydään pienellä kävelyllä. Joskus käydään mummolassa kylässä, joskus HARVOIN kavereillani (kaikki ovat päivällä töissä tms..). Muuten sitten ollaankin kotona päivästä toiseen.. Ei mitään erikoista tehdä, ollaan vaan. "Leikitään" lattialla tai vauva puuhailee omiaan jos mä teen vaikka kotihommia. Välillä aika käy todella pitkäksi, mutta aina on ilta tullut ja sitten seuraava aamu:)
Meillä mies käy muualla töissä, eli ei ole iltaisin kotona, vain viikonloppuisin. Eli mä hoidan lapsen, se työn rahan. Tottakai nyt joskus v-loppuna vaipan vaihtaa, mutta pääosin hoidan minä.

Äänestä

näin hyvin?
taidetaan olla taas ainoita jollain penee päin persettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päiväsi? kirjoitti:

eli siis mitä teet päivän mittaan kun olet lapsen/lapsien kanssa kotona?
itsellä tuntuu etten saa mitään aikaiseks,
jotenki ne päivät menee kotona hommien kanssa,
ja määränpäättömän häsläämissen kanssa ja sivussa vauvan kanssa seurustellen....
ja sitten ollaanki jo väsyneitä kun isi tulee kotiin ja hänkin on väsynyt.....
...kumpikin ajattelee siis että nyt ollaan tehty työpäivä, nyt voi levätä...
mutta siitähän se lysti alkaakin kun loppu päivä menee kinaamisella kumpi hoitaa vauvan...
vauva on 7kk.
Kiitti vastanneille!=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu