Mistä voi ostaa jyväskylän seudulta vai voiko tilata netistä jostain Mammuttiheinän siemeniä?
Mammuttiheinä
???
41505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kysele täältä, siellä on jos jonkinlaista siementä :
http://www.exoticgarden.fi/
Muuten mammuttiheinä on aika arka kasvi,ei menesty kovin hyvin.
Eipä löytynyt tuolta kaupasta mammuttiheinää. Kiitos kuitenkin.
Miten mammuttiheinä on arka kasvi? Mitkä seikat vaikuttavat menestymiseen?
Tarvitsisin aurinkoiselle tiiliseinustalle jotain kuivassa,paahteisessa ja köyhässä maassa menestyvää, ja olen nyt tykästynyt koristeheinäkasveihin. Luin jostain että mammuttiheinä voisi olla passeli tuollaiselle paikalle.
Osaisitko neuvoa jotain toista koristeheinää? Mieluusti korkeaa.
No voi surkeus,mistähän sitä sais, en tiedä.Eikö Jyväskylässä ole mitään isoa puutarhaa tai siemenkauppaa ?
Jos olet Jyväskylästä, eikös se ole III-vyöhykettä,olen lukenut että mammuttiheinä kestää talven yli vain I-II-vyöhykkeillä, mutta voihan se tehdä poikkeuksen,jos on oikein lämmin paikka ja peittelee talveksi hyvin.
Onko sinulla viiruhelpiä,Phalaris arundinacea ? Se kestää ja kasvaa kuivassa ja kosteassa paikassa, leviää myös hyvin.Saa ostaa joka paikasta ja varmaan myös tuttavillasi on.Kasvaa noin metriseksi,muut heinät ovatkin matalampia.
Täällä sen kuva :
http://www.kukkajakurpitsa.com/kuvat/perennat/_viiruhelpi.jpg
Meillä kasvaa kovassa savimaassa ja ihan saman näköiseltä näyttää. Ensin se oli pieni ja vaivainen, kun jostakin kesän loppualesta ostin ja laitoin suuren pihlajan juurelle. Nyt on pihlajat kaadettu ja siellä se valtaa alaa edelleen, eikä maa ole mitenkään erikoista, pohjalaista savea se on.