hyvin,hyvin varovasti mutkaan ajoa vastaohjauksella ja kantaten.Helpommat menee jo kaheksaa kymppiä,ei mitkään kiverä hevosenkengät.
kysymys kokeneille:Mikä on oikea korjaus manööveri,jos takapyörä uhkaa lähteä alta.Ettei kävisi kuin Haapaveden miehelle.
Kohteliaista vinkeistä etukäteen kiittäen.
kysymys kokeneille:Mikä on oikea korjaus manööveri,jos takapyörä uhkaa lähteä alta.Ettei kävisi kuin Haapaveden miehelle.
Kohteliaista vinkeistä etukäteen kiittäen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tämmösestä opuksesta löytyy pikkusen teoriatietoa kaarreajosta. http://www.motoristisurvival.fi/Ajo_Hanskassa/
Tekstissä on neuvoja myös takapään hallinnasta. Harjoittelemalla sen tietty vasta oppii.
Takapyörä voi kaarteessa lähteä alta monestakin syystä; -Liian kova nopeus, liian kova kiihdytys (jos teho riittää), jarrutus takajarrulla, moottorijarrutus liian pienellä vaihteella, renkaan tyhjeneminen, irtohiekka tai muu liukkaus ainakin tuli mieleeni.
Sitä en osaa sanoa, miten se takapyörä uhkaa lähteä alta mutta äkkiä se tapahtuu. Pyörä tarttuu taas uudelleen tienpintaan kiinni, jolloin mopo pyrkii kampeamaan pystyyn ja ukko voi lentää pyörän yli pää edellä asfalttiin.
Täältä http://www.msgroup.org/TIP001.html löytyy tarinaa asiasta.
Lopuksi - mullakin oli yli 30v taukoa, joten harjoiteltava on.
on aivansama,mistä syystä takapyörä lähtee luisuun(taas väärässä).Kysyisin onko parasta käytäntöä pyörän saamiseksi takaisin hallintaan,kute auton takapyörä luistossa kaarteessa ? Tulen tekemään kaikkeni etten moiseen tilanteeseen joudu,ei vara kuitenkaan venettä kaada.Kuinka toimii RR-kuskit?
Ei mikään ratakuski, mutta useimmat onnettomuudet johtuvat siitä, ettei pyörän tarjoamia mahdollisuuksia uskalleta/osata käyttää hyväksi.
eli heitetään hanskat liian aikaisin tiskiin.
Tämä takapyörän altalähtö on inhoittava tunne, mutta pyörän nopea pystyyn nostaminen, kaasun liian nopea höllentäminen aiheuttaa sen, että pito palaakin tosiäkisti ja seurauksena on ns."haislait"
(kunnon lipat).
Helppo sanoa näin pöydän ääres, mutta useimmat onnettomuudet olisi silti pystytty välttämään.Kaikesta huolimati.
Tuo ajo hanskassa opas mielestäni paras koskaan tehty opas meille tavallisille motoristeille. Kannattaa lukea tarkkaan ja miettiä noita juttuja.
vielä, että onko mitään väliä miten istuu kun kaarteeseen mennään, eli lähellä tankkia vai takana?RR ajajathan näyttää roikkuvan asfaltin puolella polvi vistäen tietä mutta se kyllä tuntuu näin vakiokuskista ikävyyksien hakemiselta.
Nyt täytyy vain sulatella ja eikun treenaamaan.Vauhtivaari kiittää ja kumartaa.
JLK.Tänään alkoi vähän naurattaa autoillessani.Olin kuin Pavlovin-koira , kun tuli motskareita vastaan. Vasen käsi nousi automaattisesti morjestamaan.
Onneksi vastaohjaus pysyi kurissa.
koska riippuu ratkaisevan paljon mm. siitä, onko tilaa leventää ajolinjaansa vai ei. Myös erilaiset ajoalustat ja olosuhteet voivat vaatia hyvin erilaisia toimenpiteitä. Periaatteessa kuitenkin *pitäisi* hieman loiventaa omaa kaarresädettään, jolloin tangentin suuntaan vievä voima pienenee.
Enemmän olisin tosin huolissani etupään karkaamisesta alta, siinä on paljon heikommin pelivaraa olemassa, kyllä takapää saa tehdä aika rajujakin liikkeitä ja vielä pyörä pysyy hansikkaassa, jos ei vaan kuskille tule "hartialukkoa". On myös eroa siinä, miten esim. renkaat menettävät pitonsa, pikkuhiljaa luistaen vai äkisti alta luiskahtaen. Aloittelijalla etujarrun käyttö kurvissa on monesti hieman hakusessa. Muttei sitäkään kannata alkaa liikaa pelkäämään, harjoittelu auttaa.
vielä haettava vanhat geometrian oppikirjatkin vintiltä.On tää vaikeeta.Mutta kuten totesit"harjoittelemalla ja taas harjoittelemalla"
Kaikella kunnioituksella
Turo se kyllä tietää teoriassa kaiken mutta siihen se sitten jääkin. Teoriassa turon hommat voi kaikkine tangentteineen ja hypotenuusineen toimia mutta käytännössä ei. Turo varmaan laskee paperille suravaan reissunsa kääntö ja kallistuskulmat ja katsoo ajaessaan niitä vatupassilla.
täällä on joka aiheeseen postaillut lähinnä kansallissosialisti-poikaystäväsi. Kysy häneltä, jos tarvitsee laskea vähän tangentteja ja hypotenuusia (olenpa muuten yllättänyt, että tiedät ainakin yhden ihan oikean sivistyssanan!)
tietävän kuinka takapää lähtee alta. No, onhan teillä siinä hommassa kokemusta.