Öljytäytteiset sähköpatterit

Jasserix

Onko kellään kokemusta öljytäytteisistä sähköpattereista (esim warmos / thermosoft)? Voidaanko ne asentaa suoraan vanhojen sähköpattereiden tilalle? Tarvitaanko sähkäri vai saako tehdä itse? Millainen sähkön kulutus niillä on vrt normaali sähköpatteri? Ilmeisesti eivät kuivata huoneilmaa niin paljon kuin normi sähköpatterit? Hintahaarukka?

16

28225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kieroliero

      "Voidaanko ne asentaa suoraan vanhojen sähköpattereiden tilalle?"
      Kyllä

      "Tarvitaanko sähkäri vai saako tehdä itse?"

      Sähkärin hommia, paitsi siinä tapauksessa että patterit on kytketty töpselillä(harvinaista)

      "Millainen sähkön kulutus niillä on vrt normaali sähköpatteri?"

      Ei eroa, molemmat kuluttavat saman verran.

      "Ilmeisesti eivät kuivata huoneilmaa niin paljon kuin normi sähköpatterit?"

      Ei eroa, molemmat kuivattavat saman verran. Eroero voi syntyä silloin jos normipatterissa on huono termostaatti ja se käristää pölyä. Tällöin ei ole kyse kuivuudesta vaan pienestä kärystä. Tällainen patteri vuoroin kuumenee kunnolla ja sitten jäähtyy viileäksi ja taas kuumenee. Termostaatti sanoo naks-naks kun sitä kääntelee edestakaisin.

      Hintahaarukka? ei tarkkaa tietoa minulla

    • tauno2

      Meille laitettiin vanhojen sähköpatterien tilalle MEC-thermosoftit (mh ja oh). Vanhojen tilalle asennettiin, samalla uusittiin myös johdot. Sähkäri siihen tarvitaan...
      Hinta tietenkin riippuu tehosta. Meille makuuhuoneisiin 800 wattiset ja oh kaksi 1000 wattiset. Hinta taisi olla jossakin 120 ja 150 euron välissä, eli ovat kalliimkpia mutta käytössä mukavampia. Periaatteessahan niillä voi kuivata lapasia tai sukkia.

    • kotieläin

      Tulemme juuri kesämökiltä pohjoisesta, jossa meillä on anopiltani jäänyt kesä/talvimökki. Olemme pitäneet heidän hänen laillaan peruslämpöä. Termel (muistaakseni 1250 W) oli minimillään, mutta termostaatti oli mennyt rikki ja mennessämme se patteri paahtoi täysilllä. Termostaatti oli siis mennyt itsestään rikki. Patteri oli kiinnitetty seinään kuten tavanomaisissa sähkölämmitteisissä pientaloissa olevat tasolämmittimet. Sähkölaskut tupalaantuivat kivasti. Ilmeisesti patteri on noita 70-80-luvun malleja. Eli varoituksen sana...

      terv. LV

      • mörökölli

        Onneksi on olemassa kotivakuutus, tuo on äkillinen arvaamaton tilanne jne, joten erotusta sähkölaskusta kannattaa kysyä vakuutusyhtiöltä, samaten kun patterin korjaamista tai vaihtamista.

        - mörökölli


    • patterit
    • Leikkimökkiin

      Asentaminen onnistunee samaan paikkaan kuin missä vanhat oli, on turha haaveilla että vanhat kiinnitysraudat sopisivat uusiin. Jos asuntoa on remontoitu, niin ovi olla patterin tausta on jätetty ehostamatta ja jos uusi patteri on pienempi, niin myös pinnat joutuu vetämään uusiksi että saa siistiksi.

      Yleensä asentaminen vaatii sähkömiehen, ellei ole psitotulppaliitäntä tavalliseen pistorasiaan ja rasiat on sopivilla paikoilla valmiina. En kyllä suosittel laittamaan kiinteitä pattereita pistotulpilla viemään tilaa pistorasioista.

      Sähkön kulutuksella tai ilman kuivaamisella ei ole mitään eroa.

      Vanhoissa läpivirtauspattereissa on voinu olla korkeita lämpötiloja, jolloin niiden sisälle joutunut pöly on voinu hieman kärytä. Nykyisissä pattereissa tuollaista harmia ei yleensä ole.

      Itse ostin 800W öljytäytteisen patterin Tarjoustalosta hintaan 25€.

      • Therm. Missol

        Ero pattereissa tulee siitä , kun tavallinen läpivirtauspatteri lämmittää vain lyhyillä jaksoilla ja on sen jälkeen kylmä .Lämmittää nestepatteri öljyn ja se estää vedon tunteen kun patterin pintalämpö on korkeampi. Eikä tietenkääm missään vaiheessa käryä kuin suoraan ilmaa lämmittävät


      • höpsistä
        Therm. Missol kirjoitti:

        Ero pattereissa tulee siitä , kun tavallinen läpivirtauspatteri lämmittää vain lyhyillä jaksoilla ja on sen jälkeen kylmä .Lämmittää nestepatteri öljyn ja se estää vedon tunteen kun patterin pintalämpö on korkeampi. Eikä tietenkääm missään vaiheessa käryä kuin suoraan ilmaa lämmittävät

        Vedon tunne tulee juurikin korkeasta pintalämmöstä, eli kun iho aistii samaan aikaan kuuman (patteri) ja toisaalta kylmän (ikkuna).


      • Patteristo

        no et tiedä mitä kommentoit.....et....


    • eljii

      pintalämpötilan pitämiseksi kohtuullisena käytän useampia 2000 watin halpahallipattereita pienimmällä tehollaan. Clas Ohlsonin elektroniset pistorasiatermostaatit ovat aika hiljaisia, mutta edestakaisen kykeytymisen vähentämiseksi on erikseen termostaatiton koko ajan päällä oleva "pohjakuorma" (joka myös tuo säteilylämpöä termostaatin katkaistessa)

    • PAKKO OSTAA MLP

      On ne sähköpatterit kyllä hirveän kalliita pitää ja kauheita kun jatkuvasti rikki! Kyllä kannattaisi mielummin maalämpö laittaa niin jopa alkaa selvä säästö ja lämmitys on melkein ilmaista touhua!

      Ehdottomasti maalämpö kannattaa hankkia, se on paras mahdollinen lämmitysjärjestelmä jokaiseen pieneenkin rakennukseen mitä löytyy! Maalämpö kannattaa aina joten tilaa maalämpö jo tänään!

      Olisi se kyllä hirveää jos joutuisi sähköllä lämmittämään ja hirveät sähkölaskut maksamaan kun energiatehokas ja ilmainen lämmitysjärjestelmä eli maalämpö on keksitty!

      Onhan se erittäin arveluttavaa jos jollain muulla järjestelmällä lämmittää jo koko ihmiskunnankin kannalta. Ettekö tunne pistoa sydämmessänne kun olette tappamassa koko ihmiskuntaa sukupuuttoon hirveillä päästöillä mitkä lämmityksestä aiheutuu!

      Maalämmöllä energiatehokkaasti lämmittävät ihmiset ovat aina selvästi parempia kuin millään muulla järjestelmällä lämmittävät!

      • surkeaaprovoa

        Vaihda jo levyä jääkaappimies..


      • maalämpöarpajaiset

        Talo vm 1959 kulutti viime vuonna 8600 kWh suorasähköä, alle tuhat euroa
        Eipä viitsi viisinumeroisesti investoida maalämpöarpajaisiin.
        Arpajaisiin sikäli että useimmat toimivat hyvin, mutta osa ei kunnolla koskaan


      • Patteristo

        otappa selvää maalämmön todellisista ja kokonaiskustannuksista. laitteisto menee rikki paljon ennen kuin olet edes murto-osaa siihen sijoittamastasi saanut takasin.....ja sen korjaus on kallista.......ittensä huijaamista koko maalämpö!!!


      • Patteristo
        maalämpöarpajaiset kirjoitti:

        Talo vm 1959 kulutti viime vuonna 8600 kWh suorasähköä, alle tuhat euroa
        Eipä viitsi viisinumeroisesti investoida maalämpöarpajaisiin.
        Arpajaisiin sikäli että useimmat toimivat hyvin, mutta osa ei kunnolla koskaan

        hyvä maalämpöarpajaiset!! asiaa!!


    • Jääkaappimies..

      Laita nyt hyvä mies maalämpötäytteiset patterit. Öljy on vanhanaikaista ja haisee pahalle. Sähkö on myös vanhanaikaista ja kallista.

      Maanlämpötäytteiset patterit ei kuluta mitään, vaan kun ilmoitat patteri myyjälle tilinumeron, niin jokaista lämmitettyä kuutiota kohden rapsahtaa euron lantti tilille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe