Suomenajokoirasta

Jännä juttu että suomenajokoiraa jalostetaan niistä näteistä yksilöistä, mitkä eivät sitte aja metsässä yhtään. Siitä periytyy sitten pentueita, jotka kyllä nappaavat sertit nopeasti näyttelyissä mutta ajotulos 1:nen jää puuttumaan eikä tule suomen muotovalioksi. Kyllä Arvi Ellmen oli siinä oikeassa että käyttökoirat ovat oikeita rodunedustajia. Ne ovat niitä ajavia koiria samaa tokaisi myös Matti Hautala Luumäen ryhmänäyttelyssä. Eikö siis pitäisi niitä ajavia koiria juuri jalostaa?
5764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pitäisi on kyse sitten mistä rodusta vaan niin ainoastaan jalostettaisiin sillä perusteella mihin koiraa käytetään eikä kiinnitettäisi niin paljon huomiota otsa penkereisiin tai kuonon pituuteen eri asia on periytyvät sairaudet.

Äänestä

taas toisenlaista tietoa. Suomenajokoirat ovat hyvin ajavia, ja pentu jolla ei ole minkäänlaista viettiä, lopetetaan. Ja ajokoirienhan täytyy suorittaa ajkokokeet hyväksytysti ennen jalostusta?

Ei ole mitään ideaa jalostaa AJOKOIRASTA semmoista joka ei tajua jäniksen, tai muun riistaeläimen päälle yhtään mitään.

Äänestä

ÄLKÄÄ NY JAKSAKO .

Äänestä
  • olla ruma kuin pe..kele.Ruma on kaunista.

    Äänestä

  • pitää kirjoitti:

    olla ruma kuin pe..kele.Ruma on kaunista.

    Kyllä kauniskin ajokoira voi olla hyvä ajuri,mutta mutta.
    Näyttelyissä arvostetaan raskastekoista kookasta ajokoiraa enemmän kuin liikkuvaa kevyt-tekoista yksilöä.
    On selvä asia kumpi on metsässä toimivampi raskas ei jaksa ei kestä siinä lopahtaa into kesken.
    esimerkkinä jos laitetaan ville tiisanoja ja vanha koira mika myllylä juoksemaan metsään.
    Mika menee vaikka kännissä väsymättä päivän ville ei.
    Siinä sitä mennään väärään suuntaan jalostuksessa suosimalla isojakoiria.
    Itselläni on ollut kaksi isoa koiraa eipä tehnyt kyllä metsässä juuri mitään.
    Olenkin siirtynyt omiin sekarotuisiin jotka ovat keveitä ja nopeita monivainuisia koiria.
    ulkonäöltään suomenajokoira hieman keveämpänä versiona.
    ajotaidot ja into todella hyvät.
    osaan arvostella puolueettomasti omanikin pitkällä koe tuomari kokemuksellani.
    Aina kuitenkin on seassa kauniita hyvin toimivia suomenajokoiria,suosikaa niitä jalostuksessa.
    Kokeilkaa rohkeasti muitakin kuin muoti uroksia isä koirana.
    Meillä on ehkä yleisesti ottaen maailman paras ajokoirarotu.
    Toivottavasti sitä ei pilata kokonaan jalostamalla siitä liian raskasta ja isoa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koiramus_ kirjoitti:

Jännä juttu että suomenajokoiraa jalostetaan niistä näteistä yksilöistä, mitkä eivät sitte aja metsässä yhtään. Siitä periytyy sitten pentueita, jotka kyllä nappaavat sertit nopeasti näyttelyissä mutta ajotulos 1:nen jää puuttumaan eikä tule suomen muotovalioksi. Kyllä Arvi Ellmen oli siinä oikeassa että käyttökoirat ovat oikeita rodunedustajia. Ne ovat niitä ajavia koiria samaa tokaisi myös Matti Hautala Luumäen ryhmänäyttelyssä. Eikö siis pitäisi niitä ajavia koiria juuri jalostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu