Mikä on mielestänne maailman upein koira?Jos unohdetaan käyttötarkoitus ja muut "oman"rodun valintaan vaikuttavat seikat ja katsotaan vain ulkonäköä,niin millainen on se omaa silmää eniten hivelevä haukku?
Maailman kaunein rotu?
venakko
573860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
ja Chow Chow...,olemmat juuri pestyinä,harjattuina ja tuuli hulmuaa turkissa,en paljon kauniinpaa näkyä ole nähnyt.
toki on sopiva sekarotuinen , esim oma piski
Sloughi, greyhound lihaksineen, saluki, afgaaninvinttikoira (vaikka en pitkäkarvaisista pidäkään), faaraokoira, cirneco dell'etna, lyhytkarvainen weimarinseisoja, lyhytkarvainen unkarin vizla, siinä ne kauneimmat, en osaa päättää, mikä niistä on kaunein! Eli pääsääntöisesti vinttikoirat miellyttävät silmääni.
Mulla on monia...
ykkösenä tulee AFGAANI. Sen upea olemus ja vaivaton liikkuminen hivelee kauneuden tajuisen silmää.
Toisena SUOMEN PYSTYKORVA tuo pikinokka.
Kolmantena SAKSANPAIMENKOIRA ja AKITA INU.
ykkönen.newfoundlandinkoira < sellainen ois ihana karhu ja seuralainen isännälleen ja lenkkikaveri
kakkonen bernhardinkoira < lapsuusvuosien haave joka olisi ihana seuralainen ja upea
kolmonen rottweiler
Vastapesty kiiltävä ja elegantti punainen irlanninsetteri :) Mikä näky! Näyttelyissä kun ne juoksee silleen niin ylpeinä ja hienoina :D
Itselläni on kaksi hovawarttia :D
Mustavalkoinen sinisilmäinen husky!
Ihaninta on mustanaamio koiran sinisten silmien ympärillä! Aivan ihana..
Oiskohan se tuo Afgaaninvinttikoira, sen ylvästä upeaa liikuntaa olen aina ihaillut...ei nyt tule muuta mieleen....
pidän afgaanista, upea koira. Myös isovillakoira on yksi upeimmista roduista.
Omaa rotuja unohtamatta, kyllä kauniissa pitkäkarvaisessa colliessa myös silmä lepää. Lyhytkarvainen serkku ei ehkä niin kaunis, mutta rodunomaista hyvin liikkuvaa on mahtava katsella.
kyl kauneinta on koiran näköiset :)
suomen pystykorva
lapin koira
hysky
....ja yleensäkin pystykorva-rodut.
Partacollie ja oikein pitkäkarvainen ja pörreä Chow Chow.
Nämä oikein koiran näköiset! Susimaiset piirteet.. Mahtavaa.
- Husky
- Malamuutti
- Saksanpaimenkoira
- Sarloos Wolfhond (vaikka huonoa mainetta niittänyt niin kaunis silti)
- Malinois
Mun lemppareita on kultainennoutaja, collie ja shetlanninlammaskoira. Itsellä ollu sheltti ja nyt kultsi.
ÄLKÄÄ PAHASTUKO MUTTA NE ON NÖFFI.TANSKANDOGGI JA BERNHARDILAINEN.KULTSU..ITSELLÄ EI OO KOIRAA.
ykkösena bernhardinkoira joka olisi upeaa omistaa
kakkosena newfoundlandinkoira joka olisi upea seuralainen
kolmantena doggi joka olisi ihana
neljäntenä napolinmastiffi joka olisi mahtava kaveri
viidentenä Newfoundlandilainen olisi ihana kaveri
kuudentenea saksanpaimenkoira
seitsemäntenä kultainennoutaja
kahdeksantena kuvaz
yhdeksäntenä kaukaasianpaimenkoira
kymmentenä tanskandoggi musta
yhdentenätoista chichu
kahdentenatoista kultnout
kolmantenatoista suursnautseri
neljäntenätoista irlanninsetteri
viidentenätoista kaukaasianpaimenkoira
kuudentenatoista bernhardilainen
siinä ne olisivat ja sitten tietysti seitsemäntenätoista rottweilereita olisi upeaa omistaa 6 ja 2 urosta ja 4 narttua ja sitten rottweiler nimeltään amanda ja narttu heta ja sitten Karhumainen Newfoundlandinkoira Mona ja siitä pentuesta tulisi nova ja sitten bernhardinkoira romulus ja sitten pentu roni ja Bernhardilaisia olisi upeaa omistaa 7 ja sitten irlanninsettereitä 5 ja 4 urosta ja 1 narttu amanda ja NAPOLINMASTIFFI ROMULUS JA SAKSANPAIMENKOIRA AMANDA JA KULTAINENNOUTAJA HETA JOTKA SAISIVAT MYÖS PENTUJA JA SITTEN LENKKIKAVERINA OLISI BERNHARDILAINEN MIRA JA SUURSNAUTSERI HELMERI MUSTA < JA SITTEN NEWFOUNDLANDINKOIRA HELMERI JA KULTAINENNOUTAJA MIRKA ja saksanpaimenkoira amanda joka saisi pentuja ja kaukaasianpaimenkoira Miranda
Ja newfoundlandinkoiria olisi upeaa omistaa 8 < 4 urosta ja 4 narttua ja sitten kaksi landseeria ja sitten newfoundlandinkoirat nova.helmeri.iita ja miira ja sitten napolinmastiffi romulus
1.BERNHARDINKOIRA
2.NEWFOUNDLANDINKOIRA
3.ROTTWEILER
4.SUURSNAUTSERI
5.IRLANNINSETTERI PUN
6.IRLANNINSETTERI PUN
7.ROTTWEILER
8.SAKSANPAIMENKOIRA
9.BERNHARDINKOIRA
10.NEWFOUNDLANDINKOIRA
11.COLLIE PK
12.BELGIANPAIMENKOIRA
13.TANSKANDOGGI 2 3-5
14.TANSKANDOGGI 3 3-6
15.NEWFOUNDLANDINKOIRA 2 3-5
16.MASTIFFI 2 2-4
17.BERNINPAIMENKOIRA <
18.BERNHARDINKOIRA
19.NEWFOUNDLANDINKOIRA
20.SAKSANPAIMENKOIRA
21.ROTTWEILER
22.PK COLLIE
23.DOBERMANN
24.NEWFOUNDLANDINKOIRA
25.DOBERMANN
26.ROTTWEILER
27.ROTTWEILER
BERNHARDINKOIRA.NEWFOUNDLANDINKOIRA.MASTIFFI.
TANSKANDOGGI.SAKSANPAIMENKOIRA.ROTTWEILER.DOBERMANN JA JENKKITUONTINA TANSKANDOGGI..OLEN PIENENÄ LEIKKINYT BERNHARDILAISEN KANSSA
1.saksanpaimenkoira
2.newfoundlandinkoira
3.berninpaimenkoira
4.bernhardinkoira pk
5.bernhardinkoira pk
1.BERNHARDINKOIRA < SUURI UNELMA JA YKSI UNELMA JO LAPSUUDESTA ASTI OMISTAA SELLAINEN < OLISI UPEAA OMISTAA SELLAISIA 6 3-9.7 0-7.4 4-8
2.NEWFOUNDLANDINKOIRA < OLISI UPEAA OMISTAA NÄITÄ
4 4-8.2 3-5.4 3-7
3.ROTTWEILER < OLISI UPEAA OMISTAA NÄITÄ 9
4.DOBERMANN < OLISI UPEAA OMISTAA NÄITÄ 7
5.SUURSNAUTSERI < OLISI UPEAA OMISTAA NÄITÄ 9
6.KULTAINENOUTAJA OLISI UPEAA OMISTAA NÄITÄ 9
7.MASTIFFI OLISI UPEAA OMISTAA NÄITÄ 9
1.valkoinenpaimenkoira 2.saksanpaimenkoira 3.sinisilmäinen husky 4. parkinruskea lapinporokoira, vaalein merkein 5. suurijapaninkoira
Tanskandoggi.
olla tuo silmiä hivelevä venäjänvinttikoira!
kauneimmat koirat ovat:
1. cockerspanieli
2. kääpiösnautseri
3. karkeakarvainen kettuterrieri
4. englanninspringersspanieli
5. mustaterrieri
ja monia muita, jotka hivelevät minun silmiäni :)
työlinjaisena. Ihastuttava koirarotu, ei pelkästään mahtavan ulkomuotonsa vaan myös luonteensa perusteella.
Kyllä minustakin etelävenäjänpaimenkoira on komeimman näköinen :)
Kyllä sen on oltava täystypistetty, hienorakenteinen urosdobermanni. Niin kaunis ja ylväs katsoa että melkein liikuttuu.
ja yksinkertaisesti ihanimmat ovat mielestäni Americanpitbullterrierit, amstaffit ja Dogo Argentinot.. Kyseiset rodut ovat niin ylvään ja valppaan näköisiä etenkin typätyillä korvilla.. :D
ROTTWEILER.SAKSANPAIMENKOIRA.BERNHARDINKOIRA.NEWFOUNDLANDINKOIRA.TANSKANDOGGI.BERNHARDINKOIRA.BERNINPAIMENKOIRA
OLISI JUST OMISTAA BERNHARDINKOIRA.NÖFFI TAI DOGGI.ROTTWEILER.BERNINPAIMENKOIRA JA OLISI UPEAA OMISTAA MYÖS MAITOKÄRRYT JOTA SITTEN BERNHARDILAINEN JA DOGGI SEKÄ BERNI VETÄISIVÄT
Jos nyt puhutaan kauniista koirista eikä lättänaamoista ja jättiläisitä niin se olisi sirokasvoinen ihana phalene.En haluaisi itselleni pikkukoiraa enkä phalenea mutta minusta se on todella kaunis rotu. Toisena on bordercollie tricolor tai bordercollie red merle/ blue merle. Ihanan näköisiä :) Jotkut sekarotuisetkin ovat kauniita.
Bordercollie, BOKSERI
Kettuterrierit..ja karkkarit usein olleetkin kaunein rotu näyttelyissä.
Kuten tämä
http://www.youtube.com/watch?v=Z5NqUeCJpCU
OIS UPEETA OMISTAA 12 KOIRAA
1. BERNHARDINKOIRA
2. NÖFFI
3. BERNI
4. LEONBERGER
5. KULTIANENNOUTAJA
6. KULTAINENOUTAJA
7. BOKSERI
8. LEONBERGER
9. NÖFFI
10. NÖFFI
11. NÖFFI
12. SUURSNAUTSERI
Cane corso
Terrierit
Mustaterrieri ja karkkari kettis.
Toisaalta pidän myösitalian vinttikoirasta ja toyterrierin näöstä samoin japanin chin.
Bernhardinkoira
kultainennoutaja
cockeri
valkoinenpaimenkoira
Viiksetön villakoira portin pielessä.
Cane Corso, American bulldoggi ja/tai bokseri.
Ehkäpä tuo Cane corso viehättää ulkonäöllisesti eniten, mutta kaikki nuo ovat uljaita ja voimakkaan näköisiä.
En silti ottaisi cane corsoa, ei ole luonne minulle se paras vaihtoehto.
Bokserin leikkisyys ja energisyys yms seikat taas sopivat minulle ja ulkonäkö on mahtava, se onkin tulevaisuuteni koirarotu.
Tai sitten staffi, en osaa päättää. Tällähetkellä minulla on bostoninterrieri ja sekarotuinen kodinvaihtaja. Bostonit sopivat minulle kuin nakutettu, kun saisin bostoninterrierin isona tai edes keskikokoisena versiona, se olisi ehdoton suosikkini sekä luonteensa että ulkonäkönsä perusteella, valppaat pystyt korvat, voimakas olemus ja ylväs ryhti, liikkeessäkin pitää näkyä voimaa ja urheilullisuutta, eloisuus ja viisaus joka näkyy ulospäin olemuksessa ja katseessa. Ja jostain syystä en pidä jos koiran kuono on liian pitkä ja terävä. Terveyden kannalta haluaisin bostoneille, american bulldogille ja bokserille hiukan pidemmät kuonot, mutta kuonon pitää silti olla pehmeän ja pyöreän näköinen.
Cane Corso
http://www.abouttimecanecorso.com/AboutTimeCausingChaos.html
bernhardinkoira
nöffi
alaskanmalamutti
- Tanskandoggi
- Irlanninsusikoira
- Dobermanni
Rottweiler, Dogo argentino, Boerboel siinä lemppareita. Ne lihaksikkaat ylpeän näköiset (Y)
Mutta kaikkein kaunein oma RUSKEASILMÄINEN husky ;)
Cirneco dell'Etna on jumalallisen kaunis koira. Luonnekin vaikuttaa kivalta. Haaveilee, ehkä parin vuoden kuluttua...
Kyllä se kultainennoutaja on ihanin koira rotu, tottelee hyvin ja osaa noutaa se on helppo hoitonen koira. On kokemusta kun on ollut kaksi kultaista noutajaa, ja eivät hauku ja käyttäytyvät hyvin.
COCKERSPANIELI
ENGLANNINSPRINGERI
KULTAINENNOUTAJA
BERNHARDINKOIRA
NEWFOUNDLANDINKOIRA
TOLLASET OMISTAIS
Suomen ajokoira on minun mielestäni aivan törkeän kaunis.. Ja villakoira oikeassa hienossa näyttelyturkissa
Parisataa bandoggia.
Tykkään oikeastaan vain lyhytkarvaisten koirien ulkonäöstä. Cirneco del'Etna on minusta todella kaunis rotu. Kaunis on myös weimarinseisoja.
Äärivaikea keksiä suosikkia... ehkä käyttölinjainen saksanpaimenkoira, suokkikin on kyllä kaunis. Ja niin kovin moni muu *koiran näköisenä* pysynyt rotu.
Parhaimman näköiset silti olleet seropeja, ja niistä ehkä saksanseisojan ja saksanpaimenkoiran sekoitus olilut komein tapaamani.
Ehdottomasti vehnäterrieri.
Mitä hittoa koira tekee noin naurettavalla parralla? Kaikenlaista sitä ihminen ilmeisesti omaksi ilokseen keksiikin :/
Kultainennoutaja, labradorinnoutaja, Collie, Husky, Jackrusselinterrieri, Japaninpystykorva, Canaan koira
Suomenpystykorva
miettimistä tarvita,ehdottomasti Saksanpaimenkoira,perinteisin värein,musta,ruskea.Hyvänä kakkosena tulee tuo Suomenpystykorva:)