Itse en henk.kohtaisesti ole oikeastaan yhtään heavy-rock ihmisiä, paitsi Rainbow Queenin lisäksi mielestäni tosi hyvää musiikkia. Muutamat raskaat kappaleet ovat mahtavia elämyksiä siis kuitenkin.. Jotain alkuvoimasta ja hienoja sanoituksia.
Kun on joskus noita listoja ollut kappaleista joidenkin teemojen ympärillä, niin tuli mieleeni listata muutamia biisejä, jotka tosiaan sopivat heavy-musiikki kategoriaan:
-Hammer to fall
-We will rock you
-Sheer heart attack
-Stone gold crazy
-Hitman
-Dead on time
-Ogre battle
-Modern times rock´n roll
-Tie you mother town
-Let me entertain you
-Gimme the prize
-One vision
-Death on two legs
-White man
-Sweet lady
-Brighton rock
-Great king rat
...nyt huomaa ainakin, että Queen lienee mainittukin useasti heavy-bändiksi. Ainakin yksi kirja, jossa kirjoitettiin heavy-musiikin historiasta, niin Led Zeppelin ja Queen saivat eniten tilaa.
very heavy
3
466
Vastaukset 3
- as it begun
ja Queenin kirjassa As it begun mainostetaan Queeniä maailman menestyneimmäksi CLAM ROCK bändiksi.
- Soul Brother
"Took my baby dancing to see a heavy band" lauloi Queen vuonna '84, vaikka bändin hevimetelipäivät olivat tuolloin jo kaukana takanapäin...
Noista listaamistasi Tie Your Mother Down ja We Will Rock You ovat mielestäni varsin puhdasta rockia, ei mitenkään erityisen heviä. Sheer Heart Attack puolestaan on kai lähinnä raivokasta punkia. One Visionin taas laittaisin johonkin pop/rock -kategoriaan. Mun on aina ollut vaikea ymmärtää, miksi ko. biisi löytyy Queen Rocks -kokoelmalta, kun bändillä on ihan oikeasti raskaita biisejä vaikka millä mitalla. Muuten listasi on mitä erinomaisin. Pari lisäystä ja saamme täydellisen settilistan heavy metal bändille nimeltä Queen.
Father To Son
Son & Daughter
Jesus
Liar
The Prophet's Song
Queen oli tosiaan alkuaikoinaan selkeästi heavybändi, vaikka bändi ymmärsikin alusta asti myös tarttuvien popmelodioiden päälle, ja kuorrutti biisinsä upeilla harmonioilla. Harmi, että "heavybändi Queen" kuoli joskus 70-luvun puolessa välissä. Popahtava Killer Queen oli iso hitti, ja sen jälkeen heavyä Queenia kuultiin aina vain vähemmän ja vähemmän. :( Mutta hienoja biisejä syntyi myös rock/popbändiltä nimeltä Queen :)
Jupiter toi myös esiin Queenin heavyt sanoitukset ja olen kyllä samaa mieltä, että bändillä on joitain pirun hienoja ja "raskaita" sanoituksia, esim. Flick of The Wristillä Freddie on lähes pelottava:), White Man, Hammer To Fall ja Prophet's Song nousevat myös mieleen, samoin Gimme The Prize, joka sopii Highlander-leffan teemaan ja Kurganin saatanalliselle olemukselle enemmän kuin täydellisesti. - STONECOLDCRRRAZY , you know
HALOOO!!
QUEEN ON PALJON ENEMMÄN JA SUUREMPAAKIN KUN PELKKÄ JOKU SAATANAN HEVI BÄNDI, Farrokh oli määkivä ujo runoilijapoika joka piiloutui Freddie Mercuryn taakse ja muokkasi itsestään tuon mahtavaäänisen legendan jolloin oli valmis paljastamaan itsensä maailmalle ja sitten tämä koitui hänen kuolemakseen.
oletteko koskaan kuullut
LOVE OF MY LIFE
TEO TORRIATTE (LET US CLING TOGETHER)
NEVERMORE
LILY OF THE VALLEY
TYHMÄT ETTE VOI PITÄÄ BÄNDISTÄ JOS ETTE PITÄ BÄNDISTÄ KANS JOS SILLÄ ON MUUTAKIN MUSIIKKIA KUN PELKKÄ HEVI.
SITÄ PAITSI TYHMÄT ETTE EDES TIEDÄ MITÄ HEVI ON.
FREDDIE ON IHANA JA OLIS VOINU TULLA MUN KANSA HERCULEKSEEN MUTTEI PÄÄSSYT KOSKA HELVETISSÄ ON KOVEMMAT PIPPALOT.
I STILL LOVE YOU.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1692853
- 571192
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160957- 4909
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57907- 84810
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173800Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e189756Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216713- 6694
- 59666
- 53657
- 67646
- 57624
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21598Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?125573Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66549Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32548- 34527
- 55518