very heavy

jupiter68

Itse en henk.kohtaisesti ole oikeastaan yhtään heavy-rock ihmisiä, paitsi Rainbow Queenin lisäksi mielestäni tosi hyvää musiikkia. Muutamat raskaat kappaleet ovat mahtavia elämyksiä siis kuitenkin.. Jotain alkuvoimasta ja hienoja sanoituksia.

Kun on joskus noita listoja ollut kappaleista joidenkin teemojen ympärillä, niin tuli mieleeni listata muutamia biisejä, jotka tosiaan sopivat heavy-musiikki kategoriaan:
-Hammer to fall
-We will rock you
-Sheer heart attack
-Stone gold crazy
-Hitman
-Dead on time
-Ogre battle
-Modern times rock´n roll
-Tie you mother town
-Let me entertain you
-Gimme the prize
-One vision
-Death on two legs
-White man
-Sweet lady
-Brighton rock
-Great king rat

...nyt huomaa ainakin, että Queen lienee mainittukin useasti heavy-bändiksi. Ainakin yksi kirja, jossa kirjoitettiin heavy-musiikin historiasta, niin Led Zeppelin ja Queen saivat eniten tilaa.

3

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as it begun

      ja Queenin kirjassa As it begun mainostetaan Queeniä maailman menestyneimmäksi CLAM ROCK bändiksi.

    • Soul Brother

      "Took my baby dancing to see a heavy band" lauloi Queen vuonna '84, vaikka bändin hevimetelipäivät olivat tuolloin jo kaukana takanapäin...

      Noista listaamistasi Tie Your Mother Down ja We Will Rock You ovat mielestäni varsin puhdasta rockia, ei mitenkään erityisen heviä. Sheer Heart Attack puolestaan on kai lähinnä raivokasta punkia. One Visionin taas laittaisin johonkin pop/rock -kategoriaan. Mun on aina ollut vaikea ymmärtää, miksi ko. biisi löytyy Queen Rocks -kokoelmalta, kun bändillä on ihan oikeasti raskaita biisejä vaikka millä mitalla. Muuten listasi on mitä erinomaisin. Pari lisäystä ja saamme täydellisen settilistan heavy metal bändille nimeltä Queen.

      Father To Son
      Son & Daughter
      Jesus
      Liar
      The Prophet's Song

      Queen oli tosiaan alkuaikoinaan selkeästi heavybändi, vaikka bändi ymmärsikin alusta asti myös tarttuvien popmelodioiden päälle, ja kuorrutti biisinsä upeilla harmonioilla. Harmi, että "heavybändi Queen" kuoli joskus 70-luvun puolessa välissä. Popahtava Killer Queen oli iso hitti, ja sen jälkeen heavyä Queenia kuultiin aina vain vähemmän ja vähemmän. :( Mutta hienoja biisejä syntyi myös rock/popbändiltä nimeltä Queen :)

      Jupiter toi myös esiin Queenin heavyt sanoitukset ja olen kyllä samaa mieltä, että bändillä on joitain pirun hienoja ja "raskaita" sanoituksia, esim. Flick of The Wristillä Freddie on lähes pelottava:), White Man, Hammer To Fall ja Prophet's Song nousevat myös mieleen, samoin Gimme The Prize, joka sopii Highlander-leffan teemaan ja Kurganin saatanalliselle olemukselle enemmän kuin täydellisesti.

    • STONECOLDCRRRAZY , you know

      HALOOO!!
      QUEEN ON PALJON ENEMMÄN JA SUUREMPAAKIN KUN PELKKÄ JOKU SAATANAN HEVI BÄNDI, Farrokh oli määkivä ujo runoilijapoika joka piiloutui Freddie Mercuryn taakse ja muokkasi itsestään tuon mahtavaäänisen legendan jolloin oli valmis paljastamaan itsensä maailmalle ja sitten tämä koitui hänen kuolemakseen.
      oletteko koskaan kuullut
      LOVE OF MY LIFE
      TEO TORRIATTE (LET US CLING TOGETHER)
      NEVERMORE
      LILY OF THE VALLEY

      TYHMÄT ETTE VOI PITÄÄ BÄNDISTÄ JOS ETTE PITÄ BÄNDISTÄ KANS JOS SILLÄ ON MUUTAKIN MUSIIKKIA KUN PELKKÄ HEVI.
      SITÄ PAITSI TYHMÄT ETTE EDES TIEDÄ MITÄ HEVI ON.

      FREDDIE ON IHANA JA OLIS VOINU TULLA MUN KANSA HERCULEKSEEN MUTTEI PÄÄSSYT KOSKA HELVETISSÄ ON KOVEMMAT PIPPALOT.

      I STILL LOVE YOU.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      119
      4590
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3324
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3185
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      44
      2949
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      119
      2789
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2787
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1961
    Aihe