Steiner-koulu jopa lätistää luovuuden!

susa

Kyllä lapseni on ollut onnellinen päästyään peruskouluun. Nyt jälkikäteen ymmärrän kaiken sen kamaluuden mistä olemme eroon päässyt. Steiner-koulu antaa ymmärtää, että siellä lapsen luovuus pääsee valloilleen. Mutta nyt kun lapseni on ihan tavallisessa peruskoulussa huomaan miten hänen luovuutensa on alkanut kukoistamaan. Lapseni kävi 3vuotta steineria ja kuviksessa oli aina sitä akvarelli maalausta märälle paperille. Jos halusi tehdä jonkun asian toisin sitä ei saanut tehdä. Ei saanut käyttää tusseja, hiiltä, kuivapastelleja, öljyvärejä... voisin jatkaa listaa loputtomiin. Käsityöt oli myös tiukkaan kontrolloituja ja omia ideoita niihin ei saanut lisätä. Lapseni inhosi kuvista steinerissa, nyt hän sitä peruskoulussa suorastaan rakastaa ja joka tunnilla on jotain uutta ja erillaista ja jos haluaa toteuttaa jonkun työn toisin on ope ollut tukemassa ja kannutstamassa, ei luovuuden lätistäjänä kuten steinerissa!

2

820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maria_

      Millä luokka-asteilla lapsesi on ollu steinerissa?

      Alaluokilla tuota akvarellimaalausta tosiaan on suurin osa ajasta. Toki kuvikseen voi myös laskea muotopiirustuksen, mitä on myös paljon. Tavallaan kuvista on myös se, että työvihkoihin piiretään kuvat itse. Siinä alaluokilla käytettiin vahaliituja, kuten myös muotopiirustuksessa. Itsekin puuduin ainaiseen maalaamiseen ja se alkoi todella maistua puulta.

      Ylemmillä luokilla tekeminen onneksi monipuolistui PALJON. Minunkaan opettajani ei juuri antanu valita työtapoja, mikä toisaalta on hyväkin asia, sillä olisin mieluiten tehnyt kaiken lyijykynällä piirtäen. Steinerkoulussa ajatuksena on kokeilla mahdollisimman paljon erilaisia asioita ja tämä toteutuu parhaiten, kun opettaja valitsee yhteensopivan työn ja toteutustavan. Ja jos kaikkien antaa valita itse työskentelytapansa, millä pidät huolen että kaikki tulevat kokeilleeksi kaikkea. Kaikki tavat eivät myöskään istu kaikkiin töihin, minkä näkeminen mielestäni vaatii opettajan kriittisyyttä. Itseäni raivostutti toisinaan suunnattomasti maalata jotain, minkä olisin halunnu tehdä piirtämällä piipertäen. Perfektionismi kuuluu perusluonteeseeni, ja minun oli vaikea tehdä mitään suurpiirteisiä töitä. Nyt minulla kuitenin on kaksi kuviskansiollista täynnä mitä erilaisimpia töitä, joita on hienoa katsella jälkeenpäin. Tavallisia tusseja tosin en ole steinerissa käyttänyt koskaan. Lisäksi steinerissa sai myöhemmin tehdä käsitöissä paljon sellaista, mitä en tiedä keskiverron peruskoululaisen koskaan kokeilleen.

      Aiheet sen sijaan koin vapaiksi, joissa rajana oli oikeastaan vain oma mielikuvitus. Mallista piirtämistä tai maalaamista harjoittelimme muutaman kerran, jotka tekevät tietenkin poikkeuksen. Sama juttu käsitöissä. Oma kuviksen ja käsityön opettajani oli kaikinpuolin kannustava ja ammattitaitoinen. Hänellä oli valtavasti kokemusta kaikesta vähänkin jompaan kumpaan opettamaansa aineeseen liippaavasta.

      Tämä kirjoittamasi on varmasti jonkin verran opettajakohtaisesti vaihteleva asia. Hienoa kuitenkin, jos lapsesi pitää nykyään kuviksesta ja saa toteuttaa itseään. Tärkeintä on, että lapsi tuntee itse onnistuvansa ja osaavansa.

    • Steinerlaisten äiti

      mukaan tuo taas riippuu opettajastakin, kuinka tarkkaan määrättyjä nuo tehtävät ovat.

      Yhden opettajan opastuksella syntyi neulotut puput ja toisen opettajan johdolla huilupussi ja sen neulottuaan ekaluokkalaiset innostuivat ideoimaan vapaasti ja syntyi mm. kännykkäpusseja, kukkaroita, laukkuja, pipoja jne... Ja kolmannen opettajan opetettua lapset virkkaamaan, alkoi syntyä paljon lasten ideoimia käsitöitä koulun avoimiin oviin.

      Omat lapseni ovat aina tykänneet piirtää koulussa. Aluksi palikkaväreillä ja sitten puikkoväreillä. Onnellisina aina kertovat ja arvuuttelevat, minkä uuden värin ovat saaneet käyttöön. Kotona sitten piirtävät muillakin kynillä, eikä vielä ainakaan ole luovuudeen latistamista ilmennyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe