jos hän ei tiedä mitä siellä sisässä on, eikä ota selvää Kalakukon reseptistä?
Voiko muslimi syödä
Kalakukkoa,
151169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 52 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Onko muslimeilla tarjota mitään sen järkevämpää perustelua sianlihan syömiskiellolle kuin että profeettansa kopioi tämän kiellon aikanaan juutalaisilta?
Kristityillä on tämä alkuperäinen kielto vanhassa testamentissa muttei siitä kukaan enää piittaa koska tiedostavat että siinä ei ole mitään järkeä.
siinä on trikiiniä ja se lihottaa.
ei ole modernin sikatalouden ja elintarviketeollisuuden ongelma. Sitä esiintyy vain jos tuotantohygienia on huono ja lihan varastointi sekä valmistus puutteellisia (säilytys liian lämpimässä, ei riittävä kypsennys).
Sianliha ei lihota sen enempää kuin muunkaan eläimen liha. Kaikkien eläinten rasvan syönti lihottaa, oli se sitten rasvaista lammasta tai pekonia.
ja niinhän se käy suulle ja sorkallekkin saati hullulle lehmälle bse bihvissä.
ja karhusta trikiiniä,ammusta nuo edelliset ja homejuustostakin saa listeriaa..linnusta fluuta ja salmonellaa...ei kannata syödä mitään saastunutta tai kerran kuollutta ja kävelevää.
Lampaalla Skrabie ja vuohella myös TSE joka sukua BSE:lle.
Eli eipä juuri mikään eläin ole sen turvallisempi jos terveysasioilla haluttaisiin muodostaa perusteita jollekkin hatusta vedetylle uskonnolliselle kiellolle.
Tuo viestini, jonka juuri palautin häiriintyneen vahtikoiran poiston jälkeen, on täysin asiallinen, aiheeseen kuuluva, eikä riko mitään sääntöä vastaan. Tuon viestin deletoiminen on täysin mielisairas teko!
kirjoittajalle; ei. Eihän allergikkokaan syö mitään, ennen kuin varmistaa mitä siinä on.
Sikatila : "Kristityillä on tämä alkuperäinen kielto vanhassa testamentissa muttei siitä kukaan enää piittaa koska tiedostavat että siinä ei ole mitään järkeä."
Tälläistä järkeä juutalaisetkin käyttivät aikoinaan ("muutetaan kohdat missä ei ole mielestämme mitään järkeä"). Kuten huomaamme nykypäivänä, myös kristityt eivät piittaa Jumalan sanasta, sen takia Koraani lähetettiinkin. Kiitos, kun ajoit asiaani.
tämän kanssa:
fatwa 157:
Muslimin ei ole pakko kysyä ruuan sisältämistä aineista eikä sitä, onko kokki koskenut sitä märin käsin.
perunakukon nauvvan lihalla.Voie et on hyvvee!Ja illalla laalattaa jos lanttuva on viskannu siivun sekkaan.
Minä en söisi. Ensinnäkin siksi että en ole koskaan nähnyt kalakukkoa jossa ei olisi sikaa, enkä lanttukukkoakaan. Ja toiseksi, varmasti haistaisin tai näkisin sen sian sieltä seasta.
Jos olisin ihan tetämätön asiasta, ja söisin, ei sitä synniksi minulle luettaisi, mutta vatsavaivat varmaan saisin.
Itse en syö lihaa, mistä en ole varma mitä kaikkea siellä on seassa.
meillä maalla tiedetään mitä on seassa.Teet itse ja jätät raavaan eli sianlihan pois.On muuten herkku!
Vai että röhkimään meinaa kukko....eheei meillä röhki ei..!
luulotaudista.Ennenkin olet kuitenkin sikaa napsinut eikä tullut kipeeksi.Ellet ole kasvissyöjä tai vatsaoireinen mutta silloin kaikki rasva tökkii ei vain sika.
Eli ihminen reagoi somaattisesti ja saa oireita jos ajattelee liikaa jotain asiaa niin varmasti saa vaikka mitä.Ihminen on sellainen alati sairas matikainen.
jos on kala ALLERKIA!
miten sä ton teit..kaksi viestiä yhtäaikaa..voi hurja!