Haastan jokaisen koirapuistossa kävijän täyttämään yhden koiran kaivaman montun käydessänne koirapuistossa! Jos vaan puistossa on lapio!
Koirien omistajilla olisi paljon helpompi olla puistossa, jos ei tarvitsisi koko ajan pelätä koirien juostessa, että jalatmenee monttuun ja joku paikka nyrjähtää/käy pahemmin!
Tiedän, että suoranaisesti monttujen täyttäminen ei kuulu puistojen käyttäjien velvollisuuteen, mutta eikö olisi kiva tehdä päivän hyvä työ?
Koirien omistajilla olisi paljon helpompi olla puistossa, jos ei tarvitsisi koko ajan pelätä koirien juostessa, että jalatmenee monttuun ja joku paikka nyrjähtää/käy pahemmin!
Tiedän, että suoranaisesti monttujen täyttäminen ei kuulu puistojen käyttäjien velvollisuuteen, mutta eikö olisi kiva tehdä päivän hyvä työ?
Vastaukset 12
Vanhimmat
olisi myös hyvä jos jokainen koiranomistaja korjais oman koiran jätökset pois tai opettaa tekemään muualle kuin sinne koirapuistoon.
Täyttä asiaa, itsekkin täytän kuoppia, koska olen kuullut , että moni koira on katkaissut jalkansa tai muuten loukannut itsensä kuoppaan juostessaan.
Todella vastuutonta käytöstä antaa koiran kaivaa kuoppia , ellei ole valmis pois lähtiessään niitä täyttämään.
Monessa puistossa myös näkee syviä kuoppia penkin alla ja ylös kaivettuja puunjuuria.
Koirapuistoissa on tällainen tuhoaminen kiellettyä.
Minä keräilen myös toisten koirien paskaa. Sekä tupakantumppeja , jotka eivät kuulu koirapuistoon. Yök !
Joten ottaakapa vastuuta, koirapuiston käyttäjät !
Oma venakkoni juoksi onnensa kukkuloilla puistossa.Puistossa on todella korkeaa heinää.Hetken kuluttua koira kaatuu kuoppaan,raapaisee montun reunaan reitensä,veri valuu.Onneksi tuli vain pintanaarmu,aika pahannäköinen kylläkin.Olihan se kiva,että jonkun koira oli saanut kaivaa bunkkerin koirapuistoon!
monttujen täyttö KUULUU jokaisen koirapuistossakävijän velvollisuuksiin. jos koira kaivaa, se myös peitetään. Näin lukee säännöissä. :) eli voit ihan hyvin mennä ja sanoa asiasta jos joku ei näin tee.
Täytin eilen tarhalla ollessamme 5 ISOO monttua ja kaikki mitä koiramme kaivoivat ;)
Minä kyllä täyttäisin montun, jos koirani sellaisen kaivaisi..
En ole koirapuistoissa, joissa käyn, monttuja nähnyt ja jos näenkin niin yritän muistaa sitten peittää ne. :)
Ja tähän täytyy kyllä heittää kysymyskin väliin, et millainen tampio koiranomistaja antaa ees koiransa kaivella niitä kuoppia puiston täyteen!? Ei luulis olevan iso vaiva saada koiransa totteleen, jos on sellanen myyrä koirana, et on pakko kaivaa kuoppia, jokaisen koira myllätköön sitä rakkaan omistajan takapihaa, ei yleistä toisten käytössä olevaa aluetta! Ihan pikkasen v*tuttaa mennä koirapuistoon mikä on ihan kuoppia täynnä ja oma koira joutuu niitä väistelemään, pahimmassa tapauksessa putoaa vielä sinne kuoppaan ja satuttaa itsensä. Jos ite saan käsiini tällaisen montunkaivajan, saa kyllä sekä koira et omistaja huutia!
Sehän se on idea, että kaupungissa niitä koirapuistoja on jotta koirat saavat jossain olla vapaasti ja leikkiä ym. Ja usein ne kuopat kuuluu leikkeihinkin. Tietenkin koirapuistossa pitää saada kaivaa kuoppia. Koiriahan varten ne puistot on.
.....koska kuopat ovat vaarallisia juokseville koirille, on omistajan vastuu ja velvollisuus ne täyttää pois lähtiessään !
Miten ihmeessä teidän koirat pärjää vapaassa maastossa. Monethan käyttävät koiriaan juoksemassa muuallakin kuin puistossa ???
Ja on se ihmeellistä ettei ne lapiot ja haravat pysy siellä puistossa vaan tuppaavat kävellä sieltä itekseen ulos. ,)
Viikko sitten ystäväni koira katklesi juuri koirapuistossa. Leikkivät toisen koiran kanssa. Juoksivat lujaa. Ystäväni koira juoksi suoraan isoon monttuun ja jalka meni. EEttä todellakin olisi aiheellsita poistaa koirapuisooista montut.
Omalla koirallani on metsälenkeillä ja koirapuisotssa ihan eri metkut. Se ei juokse luonnossa niin päätäpahkaan kuin puistossa muiden kavereiden kanssa vaikka kaveri olisi mukana.
Meillä on kiitettävästi pysynyt nykyinen laipo puisotssa. Viimeiset kolme vuotta sama lapio ;) Harvia ei ole ikinä näkynytkään, mutta iso roskis on =)
Eikö olisi sitten parempi pitää koira koko ajan kytkettynä, missä on riski että jalka menee tai jotain muuta.
Meidän Donnalla on joka aamu 1,5 tuntia samanikäinen kaveri, juoksevat pitkin metsää, me "mutsit"kävellään rivakasti pitkin pururataa...
Sama koirapuistossa.
Donnahan voi vaikka siellä juosta päin puuta ja kunnon tälli?
Vai pitäisikö se koirapuisto olla asfaltista tehty, ilman penkkejä puita ynnä muita vaaroja?