minkälainen on kissan epilepsia? onko vaarallinen ja miten hoidetaan? loppuvatko kohtaukset koskaan ja kärsiikö kissa saadessaan kohtauksia? kiitoksia vastauksista.
kissan epilepsia
kisulivain
2316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kissan epilepsia on pitkälti samanlainen kuin ihmisen. Yleisesti kissakin kaatuu maahan sätkien ja suu vaahdoten. Jotku kissat eivät tarvitse tähän lainkaan lääkettä, joillekin tulee elinikäinen lääkitys.
Epilepsia voi myös johtua bakteerista, jolloin se menee ohi parin viikon lääkekuurilla. Kasvaimesta johtuva epilepsia taas pahenee iän myötä ja kasvaimen kasvaessa ja johtaa kissan kuolemaan tai pakkoon lopettaa.
Kissa ei kärsi kohtauksista, jos ne ovat "perinteisiä" eli sätkimistä lattialla jne, koska tästä se ei muista mitään. Mutta oma kissani saa ns. motoristisia kohtauksia, joka aiheuttaa vain raajojen kouristelua (niska, etujalat jne), sekä koko kissan kattavaa jäykkyyttä ja sekavuutta. Minun kissani alkaa usein kiertää pienen pientä kehää menettäen taidon kääntyä vasempaan, tai kävellä suoraan.
piti lopettaa kissamme epilepsian takia, oli niin paha.. toivottavasti se pääsi kissojen taivaaseen. ikävä on kova. enää ei tarvitse kärsiä.