Laskin että pitää KAHDEKSAN kertaa klikata
voidakseen pysäyttää usb-tikun turvallisesti.
Olisikohan konstia jolla tuon pysäytyksen voisi
tehdä helpommin?
Sitä kun pitää päivittäin tehdä useitakin kertoja.
Win 2000 pro ja kingstonin tikku.
voidakseen pysäyttää usb-tikun turvallisesti.
Olisikohan konstia jolla tuon pysäytyksen voisi
tehdä helpommin?
Sitä kun pitää päivittäin tehdä useitakin kertoja.
Win 2000 pro ja kingstonin tikku.
Vastaukset 14
Vanhimmat
et tarvitse jos tikun ja koneen välillä ei ole liikennettä. Eli kun olet siirtänyt tavaraa jompaan kumpaan suuntaa, odottele, että siirto on varmasti loppunut ja ota tikku irti.
Sitähän olen itsekin ajatellut mutta kun aina sanotaan että on pysäytettävä ennen irroitusta.
Entä jos sattuu olemaan teksturi auki ja siinä avoinna jokin tikun tiedosto,mistä tiedän ettei liikennettä ole?
tapauksessa tiedosto tulee sulkea ennen kun tikun ottaa pois tai edes tekee pysäytyksen.
tai tallenna ensin. Johan winukka ihmettelee, ellei alkuperäistä löydykkään. Ei varmaan tuossa tilanteessa kannata nykäistä tikkua irti. Tee homma loppuun, sulje/tallenna tiedosto ja sitten irti.
tallenna se tekstuuri ja sulje se, ja irroita sitten tikku. Niinku edellä mainittiin, olen itsekkin ottanu tikun useita kertoja irti, ilman sulkemisia. jo toimii. ollut muutaman vuoden jo käytössä, ja aktiivisessa.
Eli senku kiskot irti. varmistat ettet oo avannu mitään sovellusta tikusta ja jos oot, sulje ne eka ja sit irti.
Kiitos teille.Täytyy alkaa toimimaan noin.
olet tosiaan 8 kertaa joutunut klikkailemaan,
niin se on merkki siitä että joku kusee.
Hidas liitäntä tai pitkät tiedostot tai jotain
vikaa koneen ja tikun kättelyissä.
Saat olla aika tarkkana ettet sotke mitään
pelkällä irti nyppimisellä.
pidät vasenta nappia irrotuskuvakkeen päällä ja kun siihen ilmestyy "irrota turvallisesti" kehotus klikkaat kerran.
.. jos sulla on isoja tiedostoja auki tikulta (tai mikä tahansa usb levy) niin et koskaan pysty olemaan varma onko käyttöjärjestelmä todella kirjoittanut sen jo tikulle talteen vai onko se vielä välimuistissa/puskurissa.
Jos kyseessä pienet tiedostot, sulkee ohjelmat ensin yms yms mitä täällä on hehkutettu, niin riski on kieltämättä pieni mutta se on olemassa.
Niin, hiiren oikealla ikonia vasemmassa alakulmassa, vasemmalla stop "muistitikku", vasemmalla valitaan se uudestaan dialogista ja vasemmalla ok. Neljä painallusta?
tikuissa on jonkinlainen merkkivalo mikä ilmaisee jos tiedonsiirto on käynnissä, joten ei sitä ihan summamutikassa tarvitse poistaa.
kun klikkaat tikun kuvaketta, sitten "Pysäytä....", sitten OK. 3 klikkausta.
Jos pysäyttää ne kaikki neljä, tulee klikkauksia ja saattaa joutua käynnistämään ne uudestaan (etupaneelin kortinlukijat).
No nythän mä vasta hokasin et sitä voi klikata vasemmalla!:)
Eli klik klik ja sammui.
Kiitosta vaan.
se että onko tiedonsiirto käynnissa ja onko tietoa puskurissa odottamassa kirjoitusta, on aivan eri asia.
Tietoa siirretään => valo palaa
Tieto odottaa puskurissa => valo ei pala
=> tempaiset tikun/kovalevyn irti
=> tieto halutaan kirjoittaa puskurista
=> ei ole enään mihin kirjoittaa
=> tikusta/levystä jäi puskurissa ollutta tietoa kirjoittamatta
Tuon puskurin tarkoitus on vähentää kovelevyn kirjoitustapahtumia eli pidentään sen elinaikaa kun ei tarvi jokaista bittimuutosta kirjoittaa välittömästi. Niitä odotetaan useampi tapahtuma tai määrätyn ajan kulumista ennen kuin kirjoitetaan.
Puskuria on sekä käyttiksen muistissa että siellä kovelevyn puskurimuistissa. Sama pätee sovellettuna muistitikkuun.