Olen päättänyt käydä lääkärissä pyytämässä labratestin, jolla selviää, kasvaako sisälläni homeitiö. Mitä minun pitää pyytää? Minkä niminen se koe on?
Yritin nimittäin jo kerran työterveyshuollossa puhua asiasta, ja lääkäri suhtautui ajatukseeni epäillen. Se koe sitten jäi.
Nyt menen yksityiselle, kunhan tiedän, minkä nimisestä kokeesta on kyse.
Olen niin totaalikypsynyt katsomaan peilistä vallattoman turvonneita silmänseutujani. Myös toinen puoli kasvojani on hieman turvoksissa, mutta sitä ei huomaa muut kuin minä, luulisin. Jostainhan tässä on kyse.
Yritin nimittäin jo kerran työterveyshuollossa puhua asiasta, ja lääkäri suhtautui ajatukseeni epäillen. Se koe sitten jäi.
Nyt menen yksityiselle, kunhan tiedän, minkä nimisestä kokeesta on kyse.
Olen niin totaalikypsynyt katsomaan peilistä vallattoman turvonneita silmänseutujani. Myös toinen puoli kasvojani on hieman turvoksissa, mutta sitä ei huomaa muut kuin minä, luulisin. Jostainhan tässä on kyse.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Poskiontelot tarkistettu..?? mulla turpos silmänalustat ja poski sen takia.
Miten sinulta tarkastettiin poskiontelot? Röntgenkuvallako? Oliko niissä oireilua?
Piti vielä lisätä, että silmien sidekalvoilta otettu näyte osoitti, että jokin tulehdus siellä jyllää. Väitettiin sisäsyntyiseksi allergiaksi, mutta en koskaan ole uskonut moiseen selitykseen.
Aina kun olen käynyt silmälääkärissä, minulle on sanottu, että silmäluomeni ovat ärtyneet. Ja sitten on kirjoitettu allergiatippoja, jotka eivät vie turvotusta pois yhtään.
Miehelläni on jatkuvasti poskiontelotulehduksia ja silmätulehduksia. Tällähetkellä silmissä on se tilanne,että niissä on(valkuaisessa)punaiset "pallukat" kun ne on ollu jo muutaman vuoden jatkuvasti tulehtuneet. Meillä on limakalvot turpeat jatkuvasti.
Esitin lääkärille että voisko poskionteloissa tai jossain olla joku sieni, mutta tuntui että lääkäri piti minua vähä...(meillä nimittäin oli talossa 4 eri aspergillussientä!)
Sanoi vain että joskushan poskionteloita leikataan kun ne on usein tulehtuneet...mutta asia oli ihan eri taas mitä minä tarkoitin.
Sitten antoi ymmärtää että pitäis mennä itse tutkimuksiin leikkausasiassakin.
Jotenkin tuntuu niin hullulta, että muka lääkärit ei tälläistä asiaa ymmärrä.
Kuten kotona asuessamme kysyin lääkäriltä voisko meidän lukuista infektiot(sieni) johtua homeista, mutta ei missään nimessä ei ne voi ihmiseen "tarttua".
Kuitenkin muuton jälkeen on jääny pois jalkasienet, hilse, alapään hiivasieni...aina oli joku...
ja pöpöille. Onko sitten ratkaisu (jos ei voi poistaa ympäristöstään) turvotukseen allergialääkkeiden popsiminen.. Jospa teillä on vielä kaikesta urakasta huolimatt homeista roinaa nurkissanne? Meiltä sitä löytyy - hajun perusteella - urakkako on monivuotinen??
Minäkin olen vuosien varrella ihmetellyt, miten lääkäreillä on pokkaa leikkiä niin tietämätöntä, niin tietämätöntä. Vai ovatko he sitä ihan oikeasti?
Kun menin ensimmäisen kerran iho- ja allergia-sairaalaan, (olin asunut puhtaassa kämpässä muutamia vuosia siinä vaiheessa, ja sairastin yhä) keuhkolääkäri suorastaan tivasi minulta, että miksi sitten olet yhä sairas, vaikka et enää asu siinä homeisessa asunnossa? Vastasin, että sitä tietoa minä täältä juuri tulin hakemaan.
Tuo sama kysymys esitettiin sitten myöhemmin jollain toisellakin käyntikerralla.
Meillä ei enää ole juuri mitään homekämpässä ollutta. Minä reagoin aikoinaan lämpöilemällä kaikkeen - toki muitakin oireita oli. Jos ne muutamat tavarat aiheuttaisivat silmieni tilanteen, oletan, että minulla olisi myös lämpöä. Näissä tavaroissa ei ole mitään hajua, tiedä sitten, olisiko aika kuitenkin tehnyt tehtävänsä: nelisen vuotta muutosta.
Silmäluomieni turvotus ei laske, vaikka olisin pitkiäkin aikoja kotoa pois.
Homeympäristössähän asustaa, homeita, hiivoja, bakteereja. YM,
Mulla oli usein hiivaa, jalkapohjissa oli ns, mokkasiini ihottuma (hiivaa) ja varpaanvälit rikkooutui usein.
Nyt hiiva tulehdukset loppuneet.
Olet oikeassa.. kyllä se tarttuu talosta..
Liittyy Candidida Albicansiin. Googleta suomi24 palstalla. Ollaan juteltu aiemmin siitä.
Ja on tiukassa. Ei tavan hiivalääkkeet auta. Vai auttoiko teillä? Nykyisin yleensä suupielikin kertoo "hiivailullaan" tietyn talon ongelmista.
juuri mitään homeiden aiheuttamista terveysongelmista. Kerroin hänelle, kuinka yksityislääkäri oikein "hönttäsi" toksiinikoulutuksissa ja teki selväksi, miten vaarallisia homemyrkyt ovat. Jo myöntäminenkin on hyvä alku. Hänkin on ikänsä ollut tk:ssa töissä, ja tunnetusti meidän tk:ssa: jatkokoulutuksista tingitään ja niitä saadaan vasta sitten esim. hoitohenkilökunnalle, kun valitetaan (ja tehdään asia JULKISEKSI) eteenpäin. Jopa sellainen perusasia kuin astma, niin lääkäri ei löytänyt mistään "luetteloa", paljonko lapseni olisi pef´fiä pitänyt puhaltaa (ei löytänyt netistäkään.., vakilääkäri ja samalla työterveyslääkäri - apuva!). Pienet tk:t ovat tuhoon tuomittuja tehottomuudestaan. Onneksi yhdistämisistä puhutaan - jospa se tietotaitokin sitten kasvaa, kun täydennyskoulutuksiin lähetetään ajoissa, eikä vasta asiakaspalautteiden pohjalta mm. yleisönosastoissa.
Missä kohdassa "sisälläsi" ajattelit homeen kasvavan?
Aspergillus (ja ehkä muutkin homeet) voi kasvaa keuhkoissa ja poskionteloissa.
Suolistossa voi kasvaa joku muu homelaji ja se tutkitaan ulosteesta.
Tuossa pätkiä opinnäytetyöstäni 2004.
Lähteet kirjoituksen lopussa:
Eosinofiilinen pneumonia eli eosinofiilinen keuhkokuume tarkoittaa yleensä tuntemattomasta syystä kehittynyttä keuhkokuumetta (keuhkoröntgenkuvassa muutoksia) jossa keuhkoissa ja veressä esiintyy runsaasti eosinofilisia soluja. Tunnettuja syitä samankaltaiselle sairaudelle ovat mm. Allerginen aspergilloosi, suoliloisten aiheuttama keuhkokuume ja lääkkeiden aiheuttama eosinofilinen keuhkokuume. Eosinofiliset solut ovat veren valkosoluja, joita on esiintyy määrältään lisääntyneenä mm. allergisten reaktioiden yhteydessä. Hoitona eosinofiliseen pneumoniaan käytetään yleensä kortisonikuureja, hoitoa joudutaan jatkamaan niin pitkään kuin muutoksia keuhkoissa esiintyy. (Antti Ahonen 6.3.2004. Hengityspuhelin-kysymys)
Jantusen (2001, 117) mukaan homeet ja hiivat voivat aiheuttaa immuunivasteeltaan heikentyneelle henkilölle (esim. pahanlaatuisia veritauteja potevat, elinsiirtopotilaat, sytostaatteja saavat henkilöt) suoran tulehduksen, esim. Aspergillus-homeiden aiheuttama aspergilloosi (Jantunen 2001, Duodecim 2001;117 (17): 1715-9.) Ramsayn ja Tapiovaaran (2004) mukaan ne voivat aiheuttaa tulehduksia myös välikorviin (Asper-gillus, Penicillium, Candida) ja poskionteloihin (Mucor: mucormycosis liite 1/5). Tu-lehdukset voivat olla septisiä (verenmyrkytystä synnyttävä) ja kuolleisuus niihin on suuri. (http://personal.fimnet.fi/laakari/hannu.tapiovaara/allerginen_sinuiitti.htm tulostettu 3.5.2004
Mykoosi (mycosis) tarkoittaa mikrosienien aiheuttamaa tulehdusta. Sitä on käytetty myös sienten aiheuttamien tautien yleisnimenä. Mukaan luetaan sienten aiheuttamat infektiotaudit ja toisinaan myös niiden aiheuttamat allergiset taudit, mutta ei sieniruokien syömisestä aiheutuneita myrkytyksiä eli mysetismejä. (Duodecim 2002, 442.)
Pentzinin mukaan yli 350 000 suomalaista kärsii astman oireista ja heistä yli 250000 saa Kelan erityiskorvattavaa lääkehoitoa (Penzin 2004, 4.) Keuhkoputkien limakalvoilla esiintyy tulehdusmuutoksia (inflammaatio) jo aivan astman alkuvaiheessa. Tyypillistä astmalle on monien tulehdussolujen, kuten syöttösolujen, eosinofiilien, jopa neutrofiilien lisääntyminen keuhkojen limakalvoilla. (Kinnula ym. 2000, 256.) Kosteusvauriorakennuksissa astmaan sairastumisen riski on kaksinkertainen. On laskettu, että joka kolmas astma jäisi puhkeamatta, jos kosteusvauriorakennusongelmaa ei olisi. (Seuri 8.1.2004, luento.)
Allerginen bronkopulmonaarinen aspergilloosi (ABPA) tarkoittaa Aspergillus-sienen aiheuttamaa harvinaista keuhkotulehdusta, jossa Aspergillus kasvaa keuhkoputkien seinämissä. Aspergillus toimii keuhkoissa sekä tulehdusta aiheuttavana mikrobina että allergeenina (liite 1), ja sitä vastaan kehittyy myös IgE-vasta-aineita, jotka osaltaan ovat aiheuttamassa vaikeaa astmaa muistuttavaa tilaa. Aspergilluksen aiheuttamasta tulehduksesta on seurauksena huomattavaa limanmuodostusta, josta voi aiheuttaa pieniä ilmateitä tukkivia limatulppia seuraamuksellisine atelektaaseineen ja bronkiektasioineen. Huonosti hoidettuna tauti voi johtaa pysyviin keuhkovaurioihin, jopa kuolemaan. (Haahtela ym. 1999, 400-402.)
Allerginen alveoliitti on keuhkokudoksen granulomatoottinen (lukuisia granuloomia eli tulehdussolukertymiä käsittävä) tulehdusreaktio eloperäisiin pölyihin ja kemikaaleihin. (Kava ym. Duodecim 1994;110 (17):1593.) Alveoliitissa allergiset reaktiot tapahtuvat keuhkorakkuloissa (keuhkoalveoleissa) sekä respiratorisissa bronkioleissa, jotka ovat keuhkokudoksen pienempiä ilmakanavia ennen alveoleja. Sairauden voivat aiheuttaa monet homeet (Aspergillus fumigatus, Sporobolomyces, Rhodotorula ja Penicillium) ja homeita muistuttavat bakteerit, aktinomykeetit eli sädesienet. (Nordman 1996, 76, Pohjola 1999, 11.) Seurin (2004) mukaan alveoliitissa muodostuu keuhkokudokseen immunologinen reaktio, joka johtaa keuhkokudoksen solun ulkoisen nestemäärän lisääntymiseen, kaasujen vaihdon heikkenemiseen ja jatkuessaan keuhkokudoksen sidekudoksen lisääntymiseen ja altistuksen jatkuessa jopa kuolemaan. (Seuri 2004, henkilökohtainen tiedonanto.)
Toivottavasti sinulla on hyvä lääkäri ja saat asianmukaisen hoidon ja asianmukaiset tutkimukset oireiluihisi ja sairauksiisi.
Terveisin HN
Missäkö se kasvaisi? Poskionteloissa ei ole mitään tuntemuksia, ja on ne joskus kuvattukin, mutta lääkäri ei löytänyt kuvia päätteeltään vastanotolla. Olin niihin aikoihin niin sairas, etten jaksanut vaatia niiden löytämistä.
Epäilen silmien sidekalvoja, jos se on mahdollista. Myös keuhkoputkien limakalvot ovat tulehtuneet.
Näin netissä valokuvan miehestä, jonka silmät ja osittain myös kasvot olivat tosi pahasti turvoksissa. Aspergillus oli miestä muokannut. Aspergillusta löytyi aikoinaan homekämpästämme. Myös verikokeestani näkyi, että olin ollut sen kanssa tekemisissä.
Mene keuhkosairauksien ja allergologian erikoislääkärille.
Kerroit että verikokeistasi näkyi, että olet ollut "Aspergilluksen kanssa tekemisissä". Sinulla on ilmeisesti IgG vasta-aineita veressäsi. Oletko allerginen myös, eli onko sinulla myös IgE vasta-aineita veressäsi. Tuo silmien turvotus viittaisi allergiaan. Joudutko vielä altistamaan itseäsi ? Onko remontti työpaikallasi tai kotonasi tehty kyllin laajalti? Oireiletko ulkona?
Allergologi tai infektiolääkäri osaisi selvittää nuo oireesi parhaiten.
Toivottavasti pääset osaavan lääkärin hoitoon.
HN
Hometta ei pitäisi olla enää missään. Home oli kämpässä, jossa en ole asunut enää neljään vuoteen.
Ei turvotus johdu allergiasta, allergiatipat eivät ole auttaneet, olen kokeillut varmaan kaikki reseptillä saatavat. Söin myös vuoden kortisonia, ja sen pitäisi myös auttaa allergioissa - ei auttanut. En kylläkään popsinut sitä silmien vuoksi.
Allergiat on myös testattu, niitä ei pitäisi olla.
Silmäluomeni ovat olleet turvoksissa yhtä kyytiä kuutisen vuotta. Ei mitään eroa sillä, mikä vuodenaika on, tai missä olen.
Www.doctorfungus.org ja sieltä eye infections (en osaa linkittää) ja sieltä löytyy kuva miehestä, jota aspergillus on turvottanut.
Olen juossut hoidoissa sekä infektiolääkäreillä että iho- ja allergiasairaalan keuhkolääkäreillä - ja saman sairaalan silmälääkärillä.
Silmistäni ei osata sanoa mitään.
Lisää http://www. ja nuo www -pienellä. Kokeillaan:
http://www.doctorfungus.org
Kiitti sulle, olen liian avuton tekemään linkkejä. Tuolta näkee hometietoa.