D-vitamiinin vaihto

voi auttaa

Jos vauvallanne on vatsavaivoja, kokeilkaapa vaihtaa D-vitaamiinitipat toiseen.

Meillä käytettiin ensin Jekovitia, mutta vatsavaivoja ja huutoa riitti. Jos tipat joskus unohtui antaa, oli parempi päivä. Lopulta kuultiin joltakin, että vitamiini valmisteen vaihto voisi auttaa. Niinpä aloimme ottamaan Devitol-tippoja ja se todellakin auttoi!!!

Kokeilkaa, ei siinä ainakaan mitään häviä, mutta apu voi löytyä!

7

2462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikkansa

      näin on

      • Kiinu

        Meillä meni vaan tipat toisinpäin!


    • tätskä

      Meillä oli yhdellä pojalla vatsavaivoja. Ensin annettiin Cuplatonia, joka pahensi vatsan väänteitä (maistoin itse cuplatonia ja se NÄRÄSTI). Jekovitit vaihdettiin D-tippoihin, taisi olla ihan nimellä DeeTipat, joka on vesipohjainen vitamiini. Eikä vääntänyt masua sen jälkeen.

      • pienen tytön äiti

        Jekovit on myös vesiliukoinen vitamiini ...meillä auttoi kun vaihtoi jekovittiin.. pienen tytön äiti


      • tavaton

        D-vitamiini itsessään ON VESILIUKOINEN vitamiini, olipa se missä valmisteessa tahansa!


      • just..
        tavaton kirjoitti:

        D-vitamiini itsessään ON VESILIUKOINEN vitamiini, olipa se missä valmisteessa tahansa!

        älä takerru tommoseen.Nämä kyseiset henkilöt varmaan tarkoittivat että vesipohjainen kun toinen valmiste on öljypohjainen joka ehkä useammin aiheuttaa vatsavaivoja.


      • SENTÄÄN!!!
        tavaton kirjoitti:

        D-vitamiini itsessään ON VESILIUKOINEN vitamiini, olipa se missä valmisteessa tahansa!

        voisko nyt edes vaikka googlettaa ennen ku alkaa valheita syytämään ihmisille?????

        D-vitamiini on kyllä 100%:n varmasti rasvaliukoinen vitamiini, joka myös kertyy elimistöön eli siksi liika-annosteluakin on vältettävä!!!

        rasvaliukoisia vitamiineja ovat siis: D,A,K ja E. C ja B -vitamiinit on vesiliukoisia.

        eikä tää edes ollut on kirjotuksen pointti vaan se, onko tuo vitamiini laitettu rasva(öljy)- vai vesiPOHJAISEEN aineeseen!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe