millainen vene on GUY 22 purjehtia?
millainen guy 22
13
19040
Vastaukset
- Miihkali
Tällä palstalla tähän kysymykseen pitää vastata : Osta Bavaria !!!
- purjehtinut g22
Eli mitään kokemusta ei ole ko. veneestä. Kommentoin kuitenkin :) Käsittääkseni guy22 on sisätilat ja hinta se mikä tekee veneestä kiinnostavan. Purjehdusominaisuuksia ei tuolla hirveästi ole mutta kyllä sillä purjehtimaan opettelee kivasti. Pullea muoto tekee veneestä aallokossa vähän vaivalloisen. lähtee hyppimään aaltojen päällä ja vesi lentää ja vauhti pysähtyy. Mutta jos haluaa retkiveneen tai askeettisen matka veneen eikä haaveile mistään kovin pitkistä päivämatkoista miksi ei GUY22 olisi ihan ok vene?
Mikä näissä minua eniten askarruttaa on se että kaikki pitävät näitä veneitä 2-4v ja harjoittelevat veneen ylläpitoa ja purjehdusta. Eli vene on joutunut kestämään monenlaisia tumpeloita huoltajia ja purjehtioita. Tietysti poikkeuksia varmasti löytyy.- eihän
Guy 22 ole nykyveneisiin verrattuna edes pullea.
Tosiasiassa Guy 22 purjehtii hyvin ja erityisesti on hyvä kevyessä kelissä. Muistaakseni Gotland Runt on jonain vuonna voitettu Guy 22:lla (15-25 vuotta sitten).
Ei muutenkaan yhtään askeettinen, jo Bavaria kelpaa, niin pitäis Guy 22:n kelvata.
Jos joku jolla on ollut tai on kyseinen vene voisi vastata niin olis hyvä. Muutenhan nämä vastaukset ovat olleet täyttä paskaa ja tietämättömyyttä. Noi harjoittelutu voi taas jättää oman onnensa nojaan. - purjehtinut...
eihän kirjoitti:
Guy 22 ole nykyveneisiin verrattuna edes pullea.
Tosiasiassa Guy 22 purjehtii hyvin ja erityisesti on hyvä kevyessä kelissä. Muistaakseni Gotland Runt on jonain vuonna voitettu Guy 22:lla (15-25 vuotta sitten).
Ei muutenkaan yhtään askeettinen, jo Bavaria kelpaa, niin pitäis Guy 22:n kelvata.
Jos joku jolla on ollut tai on kyseinen vene voisi vastata niin olis hyvä. Muutenhan nämä vastaukset ovat olleet täyttä paskaa ja tietämättömyyttä. Noi harjoittelutu voi taas jättää oman onnensa nojaan.On se tosi pullea siitä ei pääse mihinkään.
Ja jos 0.99 LYS luvulla varustetusta veneestä ei voi sanoa mitään muuta kun että hidas on. - jep jep
purjehtinut... kirjoitti:
On se tosi pullea siitä ei pääse mihinkään.
Ja jos 0.99 LYS luvulla varustetusta veneestä ei voi sanoa mitään muuta kun että hidas on.Vuokraveneellä Saimaalla seitsemän vuotta sitten. Ampaisi herkästi vauhtiin heti kun vähänkin tuuli - tämä on muistikuvani- eli purjepintaa oli ihan riittämiin.
Erittäin ikävä ajaa koneella Saimaan terävässä aallokossa. Lokin mukaan saatiin helposti kuuden solmun vauhti sivutuulessa. Neljä aikuista mahtui hyvin kyytiin ja viihtyi viikon.
Rumahan se on, ja kansiluukkuviritys hankala - tosin kaksi sisäänkäyntiä plussaa. Sisävessan puute ehkä suurin puute tämän päivän veneisiin verrattuna, samoin vaatekaappitilaa ei tietysti ollut. - Wiki
purjehtinut... kirjoitti:
On se tosi pullea siitä ei pääse mihinkään.
Ja jos 0.99 LYS luvulla varustetusta veneestä ei voi sanoa mitään muuta kun että hidas on.Noh, jos vertaat muihin tuon pituisiin saman ikäluokan veneisiin, niin sen perusteella Guy22 on kokoluokkansa nopeimpia, 0,99, sen lisäksi sen saa kulkemaan lyssinsä mukaisesti
Helmsman23 0,98
Viggen 0,97
Maxi68 0,95
Ohlson22 0,99
FE64 0,96
Tietysti jos vertaa suurempiin saman aikakauden veneisiin, niin se on hitaampi, tai jos vertaa saman kokoisiin nykyraasereihin niin tosi hidas. Mutta onhan suhteetonta suorittaa moista vertailua? - on myös suhteellista
jep jep kirjoitti:
Vuokraveneellä Saimaalla seitsemän vuotta sitten. Ampaisi herkästi vauhtiin heti kun vähänkin tuuli - tämä on muistikuvani- eli purjepintaa oli ihan riittämiin.
Erittäin ikävä ajaa koneella Saimaan terävässä aallokossa. Lokin mukaan saatiin helposti kuuden solmun vauhti sivutuulessa. Neljä aikuista mahtui hyvin kyytiin ja viihtyi viikon.
Rumahan se on, ja kansiluukkuviritys hankala - tosin kaksi sisäänkäyntiä plussaa. Sisävessan puute ehkä suurin puute tämän päivän veneisiin verrattuna, samoin vaatekaappitilaa ei tietysti ollut.Eli ei Guy22 mitenkään helposti kulje 6 solmua todellakaan. Siihen tarvitaan kyllä jo optimi osuhteet. Saattaa sen saada 6 solmuun mutta ei 7 no ehkä spinnulla sivumyötäiseen mutta ei yhtään enempää. Huonoin puoli tuossa veneessä on sen pullea muoto edelleen se ei kulje kryssillä jos sopiva aallokko on niitä tuolla merellä nähty.
Purjeet ei vedä kun vene loikkii aaltojen päällä ja moottori ei vedä kun se ei pysy veden alla. Ihan OK vene mutta suutari pysyköön lestissään ja GUY22 sisävesillä tai suojaisilla vesialueilla.
- karhu3
Vene on suomalaisen Guy Christer Lindgrenin (Kaarinasta) suunnittelun tuotteita joskus 70-80 luvuilta. Veneen pidennetty versio nimettiin tyyppiksi Lohi 25.
Vene on sisätiloiltaan mittaansa nähden avara ja poikkeaa merkittävästi perinteisestä purjeveneen "junavaunu" -mallista. Veneeseen ei valitettavasti saa / ole suunniteltu sisäkonetta, joten perämoottorin kanssa on opeteltava tulemaan toimeen. Tämä merkitsee ensisijaisesti akkujen latauskapasiteetin puutetta, joka on käytännnössä merkittävä asia ja ehkä kavitaatiota kovemmassa aallokossa.
Vene oli vähän suuntavakaa eli toisin sanoen totteli peräsintä ehkä turhankin herkästi. Purjehdusominaisuudet olivat kokoisekseen ihan kelvolliset. Rakenteellisia heikkouksia (mahdollisesti) en tunne. Masto seisoi kannella ja kölin takareunan kulma oli verraten jyrkkä.
Vene oli aikoinaan aika yleinen, luulisin jopa jonkinlainen myyntimenestys erityisesti sisävesillä. Muotivirtaukset ovat kulkeneet veneen ohi mutta toisaalta purjevenehän on ikuinen ja kyllä tällä pääsee purjehduksen makuun.- Heikki H
Kommenttina edelliseen: veneen suunnitelijan sukunimi on Lönngren.
http://www.guydesigngroup.fi/
- Hätsöböge
Olen omistanut kyseisen "rumiluksen"n. pari
vuotta...Eikä ole mitään valittamista.
Kulkee sen mitä tommoinen voi kulkeakkaan,tosin,
mulla ei ole mitään kiirettä kun irroitan köydet,
matkavauhti n. 4-5 sol kauniina kesäpäivänä riittää aivan mainiosti. Tilat ovat tohon kokoluokkaan nähden aivan mainiot,lyhytkasvuisille suorastaan loistavat.
Toistaiseksi,siis useampaan vuoteen, en ole vaihtamassa isompaa veneeseen,vaan purjehdin taikka ajelehdin, miten vaan ,Guy 22:lla.
Tuntuuhan noita aika paljon löytyvän...siis ei se kovin huono "saippuakuppi" voi olla ? - ikämies
Ihan ok, purjehtii kohtalaisesti(itseasiassa aika hyvin) ja pituuteen nähden edelleen tilaihme. Mutta; valmistajia useita ja laatuvaihtelu sen mukaista. Varo erit. 80-luvun alun tekeleitä. Lisäksi kansiluukkujen tiiveydessä ongelmia, roiskevesi menee sisään ja kastelee tekstiilit->hometta. Erityisesti lastenkammarin luukku ongelmallinen. Kannattaa tutkia kannen kestävyys, joissan lommahtanut. Ei yleensä ruttoa
- Anonyymi
On se yksinpurjehtialle aika mainio. Toi Guy22, hyvään parkkiin laitta vaikka Hangoss laituriin ja myäs Rosalassa tai Aura joessa, köli syvyys 1.2m (600kg uppouamatonta lyijyä Pb pitää maston suorassa ja pitkä rikinen perämooottori 6Hp Yamaha narulla, tappelee tarvittaessa vaikka 22 m/s tuulta vastaan Airistolla, jos osaaa, saarenkupeessa ehtii nähdä melkein mitä vaan.
Semmoinen on mun Guy22. Nimeltänsa Asterix- Anonyymi
Ei Aurajokke voi aja ylös ilman persveivari!
T. Förin kippari
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan804073Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan303139- 1502524
- 141825
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281472Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631366Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131140- 74999
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39953Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13852