Moi,
Onko tiedossa ostajan opasta purjeveneistä kiinnostuneelle? Osaava kaveri on hyvä varmasti olla mukana, mutta tietysti itsekin pitäisi olla joku perustuntuma mihin seikkoihin pitää kiinnittää huomiota:
- veneen kuntotarkistus
- pakolliset varusteet
- varusteiden kunto
- lisävarusteet ja -laitteet
- suositellut muutostyöt
Kiitos tiedoista etukäteen :-)
Käytetyn Purjeveneen osto-opas
9
4115
Vastaukset
- Purjehtija vm45
Venelehti osaa auttaa. On ollut artikkeleita ym purjeveneen ostosta.
Muuten tärkeää on laminaatin kunto, kölin ympäristö mahd. kivilleajon jäljiltä, purjeitten, juoksevan rikin ja muun köysistön ikä/kunto. Muu varustus on neuvottelukysymys ja vaikuttaa kauppahintaan, minä ostaisin varustuksen veneen mukana, jos se on kunnollista (uutena kaupasta on hiton kallista). - opaska
Tuosta on juteltu jo niin paljon että senkun vaan leikkaa/liimaa systeemillä tee titsellesi kirjan. Ja sa koskaa venelehteä, venemestaria ym. lehtiä. Kyllä noita on aina ollut keväisin ja syksyisin. Kunhaan vaan viitsii kaivaa...
- kanssasi..
Eri mieltä, sillä kätevämpää, kun joku kokenut on koonnut luotettavaa tietoa yksiin kansiin. Omalta kohdalta olen joskus miettinyt kirjoittavani oppaan, mitä ominaisuuksia tulisi ottaa huomioon rantapaikasta ja järvestä, jos aikoo ostaa kesäpaikan.
- vinkki...
Katso osoitteesta http://www.finnboat.fi !
Siellä on tällaisia osto-oppaita - tässä.
Veneen iästä, hinnasta, kunnosta, merkistä ja kaikesta muusta riippumatta varaudu siihen, että joudut investoimaan veneeseen 10 - 30 % veneen ostohinnasta muutaman vuoden sisällä ostopäivästä. Sama pätee kaikkeen käytettyyn, jossa takuu päättynyt. Näin et pety ja jos joku hajooa, korjautat sen ja sitten se toimii kuin uusi.
- viellä
Jos takuu on voimassa joudut käyttämään enemmän rarhaa toisenlaiseen ylläpitoon. Moottorin merkkihuolto veneen säilytys sisätiloissa. Näistä tulee sitten pitkä penni eli jos on uutta ostamassa ei kannata ajatella että ei tähän kuluja tule kun kaikki on uutta. Tietysti voi nuo huollot tehdä itse ja säilyttää venettä ulkona mutta myyntihinta muutaman vuoden päästä on sitten vähän eri.
- mainsaill
ei oppaat juuri auta,vaan mukaan kaveri joka ymmärtää ihan oikeasti näitä asioita.tämän kaverin tulee katsoa, että veneen runko ja riki ovat kunnossa. kuluvat osat,kuten purjeet, ovat "sivuseikka", koska näiden uusimisen hiinan nyt aina voi arvioida ja vähentää tarjouksestaan,mikäli siihen päätyy.veneen rungon tulee olla kuiva ja osmoosivapaa.rustien hyvin kiinni ja runkopalkkien ehjiä sekä hyvin laminoituna runkoon.kaapistot ei saa olla irronneet jne. veneen hinnan katsot kohdalleen vertailemaan muihin samanlaisiin myynnissä oleviin.
- Anneli 33
Itse tunnustelen patjojen alta, nurkista yms onko siellä kosteutta eli vuotaako vene esim. ikkunoista tai luukuista. Onko lasikuidussa hämähäkkejä yms hakkaumia, mistä vesi voi mennä kuituihin. Yleinen kunto, onko pohjassa ackea eli pyöreitä nestetaskuja = en ostaisi. Onko puupinnat sisällä homevapaat ja asialliset esim. ei ole täynnä kaikenmaailman reikiä ja koukkuja. Riittääkö punkkien pituus perheelle.
Onko kannessa olevat tolpat yms. kunnolla kiinni ja summa summarum mitä siistimpi vene sen kivempi sitä on lähteä kunnostamaan.
Anneli
- Kunhan ehdotan
Edellä mainittua opasta tarvitsee lähinnä ensimmäistä venettään ostava henkilö. Selvähän se: On mahdotonta arvioida kaupan kohdetta kun asiasta ei ole kokemusta eli ei ymmärrä veneistä käytännössä mitään. 10 vuoden veneenomistamisen jälkeen tilanne on jo hitusen toinen.
Tällaisen oppaankin luettuaan tietää vain mitä peikkoja on olemassa. Tarvitaan paljon asiantuntemusta arvioimaan esim. karilleajokorjauksien laatua. Myös varusteiden kuluneisuus on suhteellista. Homma on samankaltainen kuin käytettyä autoa hankittaessa. Joka veneessä on jotain vikoja ja puutteita. Pitää vain valita se jonka puutteet on helpointa saada kunnostettua. On vaikea löytää sellaista jolla on "käyty vain sunnuntaisin kirkossa".
Mutta opaskirjasen sijaan kannattaisi etsiä puolueeton konsultti ja vaikka maksaa pari sataa hänelle arviointiavusta. Siinä voi säästää kymppitonneja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302255
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261968Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121509Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121347Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 951066
- 17987
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752