Elikkä meidän ongelmana tosiaan on se, ettei n.4½ kuukauden ikäinen pikkuisemme pese takapuoltaan,josta sitten seuraa ikäviä ulostehaittoja. Puhdas takapuoli on oikeastaan vain silloin, kun vanhempi kissamme sen on pessyt. Kissamme on lyhytkarvainen maatiainen eli karvoihin uloste ei onneksi kuitenkaan tartu. Mutta olisiko teillä kikkakolmosta, jolla pennun saisi oppimaan puhdistamaan itse takamuksensa? Itse en suostu näyttämään esimerkkiä ;)
kissan ulosteinen
takapuoli..
6368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uloste on siis löysää? Ei kissan peppu muuten likaannu.
Mieti enemmin miksi kissan vatsa on löysänä. Kissan ulosteen kuuluu olla täysin kovaa pökälettä.
en tiiä onko meillä sit jotkut ihmekissat, mutta kyllä meidän toisen kissan pyllyreikä on välillä näkyvästi ulosteessa ja joskus haiskahtaa kisu vähän tortulle, kun ei tosiaan oo maailman ahkerin pyllynpesijä. ja tämän kissan kikkareet siis ovat todellakin kovia, löysällä maha ei todellakaan ole.
Juu en hoksannu mainita, että tuo meidän tyttösen uloste ei ole löysää eli kyllä se peppu tosiaan voi likaantua muutenkin. Mutta kiitos sinulle kuitenkin :)
sitä esimerkkiä voi näyttää muutenkin kuin lipomalla itse kissan perstaa. ;D sitä pyllyä voi ihan pyyhkiä lämpimällä vedellä kastellulla vanutupolla. siinä tietty jo itsessään pylly vähän puhdistuu, ja lisäksi käy usein niin että kissa alkaa nuolemalla kuivaamaan kastunutta takamustaan ja saattaa siinä sit hoksata sen puhtaanapitämisenkin.
eläinlääkäriltä aikoinaan kyseltiin samaa asiaa ja se tuumi että toiset kissat vaan on epäsiistempiä, että kaikkia ei vaan saa millään oppimaan perstaansa pesemään. näinkin voi käydä. :P
Pitääpäs kokeilla pyyhkiä pikkuneidin takapuolta tuolla kostutetulla vedellä. Kuulostaa huomattavasti miellyttävemmältä vaihtoehdolta ;) Kiitoksia vain. Ehkäpä meidän pikkuisestakin tulee vielä vähän siistempi yksilö.
meilläkin on sitten varmaan hieman epäsiistimpi kissuli.. 8kk poikakissan pylly on yleensä aina hieman kakassa ja harvemmin olen sen kyllä nähnyt pyllyään edes pesevän.. mutta ei siitä kai mitään haittaa ole kun kakka ei ole löysää eikä sitä jää sitten kissan kuljeskellessa joka paikkaan.. =)