Ei meinaa löytyä hyviä kirjoja

pönttö

Tietäisittekö hyviä kirjoja joissa olisi ainakin jotain näistä:

huijaus, väärä henkilöllisyys, juonittelua, veijareita, huumoria-myös mustaa, terävää sanailua, jännitystä.

Sellaisista kirjoista pidän kovin, harmi vaan ettei meinaa löytyä. Haluaisin tietää muitten suosikkeja, enkä käyttää enää hakusanoja.

Kiitos etukäteen avusta.

10

914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pumba

      Jaroslav Hasek - Kunnon sotamies Svejkin seikkailut maailmansodassa (ja tästä nimenomaan se 60-luvun painos, uusi suomennus on surkea)

      Veikko Huovinen - Veitikka, Lampaansyöjät. Ei vääriä henkilöllisyyksiä mutta tiukkaa ja kummallista huumoria. Huovisen novellikokoelmissa on kanssa tosi helmiä, tsekkaa vaikka Ronttosaurus, Rasvamaksa, Lyhyet erikoiset ja Mikäpä tässä. Ja Ympäristöministeri.

      Ainakin nämä kieroudet vetoavat suunnattomasti mun huumorintajuuni.

    • täyttää useatkin noista kriteereistä. Suosittelen:
      - Teurastamo 5
      - Kissan kehto
      - Jumala teitä siunatkoon mr Rosewater
      - Äiti yö
      - Titaanin seireenit
      - Hui hai eli jäähyväiset yksinäisyydelle

      Kotimaisista suosittelen Jari Tervon
      - Myyrä
      - ja tämä uusi, Ohrana, varauksin, olen lukenut siitä vasta vähän yli puolet

    • John

      Grishamin kirjoja. Olen lukenut itse kaikki suomennetut (jotain 17-18 kpl.) Kirjoissa on paljon noita elementtejä, joita luettelit. Esim. Partneri, Armahdus ja Viimeinen valamies. Myös Firma on huippu, ja tempaa mukaansa eka sivulta alkaen.

      Nyt on itsellänikin sama ongelma, ettei tahdo löytyä mieleistä lukemista. Antakaa vinkkejä mistä jatkaa Grishamien jälkeen.

    • hullunhauska

      Aivan outo kirja, mutta vetosi minuun koska olen itsekin misantrooppi ja haluaisin asua kaukana koko h****n yhteiskunnasta.

    • abagnalen

      ota kiinni jos saat

      • ynsis

        suosittelen sellaista teosta kuin Valtion tulo- ja menoarvio. Henkilögalleria on suppeahko ja ehkä kuivahko, mutta sisältö vastannee toiveitasi täysin. Tosin veijarimaisuus ei selviä aina saman vuoden puolella, mutta onpahan jotain jännättävää.

        Huhupuheet tosin väittävät, ettei kirjoittaja enää olekaan väitetty kaksikko; Hallitus& Hinisteriöt, vaan että asialla olisi haamukirjoittajana Tuula Sariola, joka taas puolestaan ei ole kirjoittanut omaksi väittämäänsä tekstiä, vaan sen on väsännyt ihan joku muu.

        Tässä teoksessa on veijareita ja pyhimyksiä jokaisen makuun.


    • calmato
      • Isabella

        Phillip Margolin on parempi kuin Grisham. Sain juuri luettua Margolinin "Mennyt mutta muistoissa", oli huippujännittävä. Tätä kirjaa ei malttanut laskea käsistään.


    • Ohimo

      Jari Tervon kirjassa. "Minun sukuni tarina" Löytyy kaikkea tuota.

    • animagus

      Donald E. Westlaken kirjat (ainakin ne, joissa esiintyy Dortmunder-niminen konna) ovat mustaa huumoria täynnä olevia jännäreitä. Itse olen pitänyt. Kokeilepa esim. jotakin seuraavista teoksista:
      - Kuuma kivi
      - Apua, minua pidetään vankina
      - Ottakaa pankki kiinni!
      - Ihmisryöstön käsikirja

      On näitä muutama muukin, mutta tässä mieleen jäänyttä parhaimmistoa. Kuuma kivi on klassikko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      32
      3987
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      143
      1649
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1541
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      77
      1187
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1121
    6. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      28
      1119
    7. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      60
      1094
    8. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      1037
    9. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      39
      1015
    10. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      960
    Aihe