Tietäisittekö hyviä kirjoja joissa olisi ainakin jotain näistä:
huijaus, väärä henkilöllisyys, juonittelua, veijareita, huumoria-myös mustaa, terävää sanailua, jännitystä.
Sellaisista kirjoista pidän kovin, harmi vaan ettei meinaa löytyä. Haluaisin tietää muitten suosikkeja, enkä käyttää enää hakusanoja.
Kiitos etukäteen avusta.
Ei meinaa löytyä hyviä kirjoja
10
946
Vastaukset
- Pumba
Jaroslav Hasek - Kunnon sotamies Svejkin seikkailut maailmansodassa (ja tästä nimenomaan se 60-luvun painos, uusi suomennus on surkea)
Veikko Huovinen - Veitikka, Lampaansyöjät. Ei vääriä henkilöllisyyksiä mutta tiukkaa ja kummallista huumoria. Huovisen novellikokoelmissa on kanssa tosi helmiä, tsekkaa vaikka Ronttosaurus, Rasvamaksa, Lyhyet erikoiset ja Mikäpä tässä. Ja Ympäristöministeri.
Ainakin nämä kieroudet vetoavat suunnattomasti mun huumorintajuuni. täyttää useatkin noista kriteereistä. Suosittelen:
- Teurastamo 5
- Kissan kehto
- Jumala teitä siunatkoon mr Rosewater
- Äiti yö
- Titaanin seireenit
- Hui hai eli jäähyväiset yksinäisyydelle
Kotimaisista suosittelen Jari Tervon
- Myyrä
- ja tämä uusi, Ohrana, varauksin, olen lukenut siitä vasta vähän yli puolet- John
Grishamin kirjoja. Olen lukenut itse kaikki suomennetut (jotain 17-18 kpl.) Kirjoissa on paljon noita elementtejä, joita luettelit. Esim. Partneri, Armahdus ja Viimeinen valamies. Myös Firma on huippu, ja tempaa mukaansa eka sivulta alkaen.
Nyt on itsellänikin sama ongelma, ettei tahdo löytyä mieleistä lukemista. Antakaa vinkkejä mistä jatkaa Grishamien jälkeen. - hullunhauska
Aivan outo kirja, mutta vetosi minuun koska olen itsekin misantrooppi ja haluaisin asua kaukana koko h****n yhteiskunnasta.
- abagnalen
ota kiinni jos saat
- ynsis
suosittelen sellaista teosta kuin Valtion tulo- ja menoarvio. Henkilögalleria on suppeahko ja ehkä kuivahko, mutta sisältö vastannee toiveitasi täysin. Tosin veijarimaisuus ei selviä aina saman vuoden puolella, mutta onpahan jotain jännättävää.
Huhupuheet tosin väittävät, ettei kirjoittaja enää olekaan väitetty kaksikko; Hallitus& Hinisteriöt, vaan että asialla olisi haamukirjoittajana Tuula Sariola, joka taas puolestaan ei ole kirjoittanut omaksi väittämäänsä tekstiä, vaan sen on väsännyt ihan joku muu.
Tässä teoksessa on veijareita ja pyhimyksiä jokaisen makuun.
- calmato
Kokeilepa tätä. Jos ei löydy juuri haluamaasi, löytyy ainakin muuten lukemisen arvoisia kirjoja:
http://www2.hs.fi/klik/klassikkoautomaatti/klassikkoautomaatti.html- Isabella
Phillip Margolin on parempi kuin Grisham. Sain juuri luettua Margolinin "Mennyt mutta muistoissa", oli huippujännittävä. Tätä kirjaa ei malttanut laskea käsistään.
- Ohimo
Jari Tervon kirjassa. "Minun sukuni tarina" Löytyy kaikkea tuota.
- animagus
Donald E. Westlaken kirjat (ainakin ne, joissa esiintyy Dortmunder-niminen konna) ovat mustaa huumoria täynnä olevia jännäreitä. Itse olen pitänyt. Kokeilepa esim. jotakin seuraavista teoksista:
- Kuuma kivi
- Apua, minua pidetään vankina
- Ottakaa pankki kiinni!
- Ihmisryöstön käsikirja
On näitä muutama muukin, mutta tässä mieleen jäänyttä parhaimmistoa. Kuuma kivi on klassikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6902688Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311356Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131234- 1121215
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2471138- 991017
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105949Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112943Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761