Onko netissä keskustelupalstalla Jumalan haukkuminen Jumalanpilkkaa vaiko eikö?
Kerron sitten mitä poliisi vastasi.
Kerron sitten mitä poliisi vastasi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Se on tuomioistuimen ratkaistava asia. Silloin asia esitetään tarkemmin, kuin sinä tässä teet.
että ei ole, pitää pilkata julkisella paikalla ja esimerkiksi huutaa yleisellä torilla että mut kuulee varmasti.
Ja että netti ei ole julkista sanaa ym.niinkuin sanomalehti tai kirjat.
Aikamoinen rikoslain tulkinta tutkijoilla.
Juu minäkin olin tästä eri mieltä mutta saas nähdä.......
Keskustelu on yleensä yksityistä luonteeltaan. Yksityisesti sanotaan asioita vapaammin kuin julkisuudessa. Täytyyhän olla joku tilanne myös olettamusten ja pohdintojen käsittelyyn. Sellaisena voi pitää nettiäkin.
Tiedätkö mitä laissa sanotaan jumalanpilkasta?
tänne aiemmin ison litanian.Mutta kerro niin kuuntelen lissää oppiipahan jotain.
kyseisen virkamiehen kanssa.Nyt menen nukkumaan on aamulla mentävä sinne oikeuteen istumaan,oppimaan ja hankkimaan maininnat paprulle :) Ja yöllä ois vielä herättävä fajirille joten jatketaan huomenna phdintaa.
Kyllähän tuolta tuli lähdettyä toimistosta huuli pyöreenä pois.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=551&posting=22000000018994156
En ymmärrä mitä minun pitäisi kertoa.
oma mielipide asiasta tai tulkinnasta vai ollaanko samalla linjalla?
Onko kysymys jumalanpilkasta vai mistä?
Kyllä minäkin olen muutamia Jumalaa pilkkaavia tekstejä nähnyt, mutta en tiedä mitä tekstiä sinä pidät jumalanpilkkana. Pitää jokaista tekstiä harkita erikseen kuitenkin.
kopiot erään illan aikaansaannoksista 90 sivua....
ja siellä oli juttuja että allah on ....en viitsi toistaa ettei rapsahda omaan niskaan.No kuitekin sanottiin että ei täytä kriteereitä pitäis torilla ym. julkisella paikalla huutaa ja pilkata ja vielä niin että muut kuulisivat ja todistaisivat ja että silloin täyttyisi tuo loukkaaminen eli jotain täytyy loukata jolle se on pyhä asia.
Vastaukseni oli se, että pitää olla joku tarkasteltava teksti esillä. Muuten ei voi sanoa mitään. Lisäksi minun mielipiteeni ei ole tuomarin mielipide.
ymmärettävistä syistä tekstiä tänne.
Netissä on ollut jumalanpilkkaa aivan tarkoituksella paljonkin. Kukaan ei ole siihen puuttunut minun tietääkseni. Keskustelupalstat on kai katsottu yksityisiksi alueiksi. Eihän niitä muut näe kuin ne jotka osallistuvat keskusteluun. Se ei silloin ole julkista, niinkuin laissa on tarkoitettu.
Arvaa ne muuten sanomattakin. Mistään uusista herjauksista ei kai ole kysymys. Ne on ollut yleensä pikkupoikien leikkejä tällä palstalla. Kristinusko palstoilla on ollut todella tarkoituksella herjausta. Ei niihin ilmeisesti kukaan ole puuttunut.
virallisessa lehdessä joka kotiin jaettuna ennenkuin olisi näyttö täynnä julkisuuden osalta.Mutta kaksipiippunen juttu mitä olen asiaa netistäkin tutkinut.
että häntä ei saa pilkata? Jos on pilkan kieltänyt, niin silloin on ihmisen parasta vaan totella.
Ihmisten ja poliisin asettamia kieltoja en nyt ottaisi niin vakavasti